Ekbat ja Moktarit suomessa?

Anonyymi-ap

On aika vaihtaa hevosta, maahanmuuttovastaisuus joutaa makkaratehtaalle
Moktar.Gubta
2025-05-08 09:08:29

https://yle.fi/a/74-20160212
”Perussuomalaiset menettää äänestäjiä joka suuntaan…”
Ruma sana on sanottava niin kuin se on: persujen kannatus romahtaa.

Maahanmuuttovastaisuus oli se keppihevonen, jolla perusuomalaiset uskoivat ratsastavansa kohti kohti poliittista paratiisia, valtaa ja ikuisia ministerivirkoja. Samalla maahanmuuttovastaisuus oli kuitenkin se keppihevonen, johon perussuomalaiset kompastuivat. Jokainen raviharrastaja sen tietää, että kun hevonen alkaa pahasti ontua, onko aika lähettää se ruunaa makkaratehtaalle ja vaihtaa hevosta.

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011092811.html
Sillä maahanmuuttovastaisuus alkaa Suomessa ontua yhä pahemmin. Meidän kantasuomalainen väestö vanhenee kovaa vauhtia. Suomessa syntyvyys on enää 1,3 lasta naista kohti laskettuna. Jotta väestömäärä pysyisi nykyisellä tasolla, syntyvyyden tuli olla vähintään 2,3. Tänä vuonna syntynyt lapsi on työikäinen vasta noin kahdenkymmenenviiden vuoden kuluttua. Me siis tiedämme jo nyt vuonna 2050 työmarkkinoille tulevan uuden työvoiman määrän.

Ajattelematon hupsu saattaa huudella, että entä sitten. Raja kiinni vaan. Pärjätään täällä Suomessa vähemmälläkin väellä. Ajatteleva ihminen pohtii, että kuka silloin hoitaa vanhukset, tai kuka menee varusmiespalvelukseen, jos Suomessa ei enää ole nuoria. Jos Suomesta tulee vanhusväestön maa, vanhenee ja kuolee myös se Suomi, jonka me nyt tunnemme.

Ajatteleva ihminen ajattelee ja myös katsoo perussuomalaisen puolueen aikaansaannoksia. Sitten ajatteleva ihminen ryntää kannattamaan jotakin muuta puoluetta. Pöljäpäisellä maahanmuuttovastaisuudella ei ole tulevaisuutta. On pakko vaihtaa hevosta.

Ystävällisin terveisin, Moktar. ;)


PS. Mitä minä ole sanonut! Huomasitte varmaankin, että nyt kepu meni ohitse. ;)

5

60

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mutta vain Tampereella...

      • Anonyymi
        UUSI

        kokoomus ja Ekpa---onko näitä soluja lisää eri puolueissa?

        googlaa nimi


    • Anonyymi
      UUSI

      Verovarojen järkevän käytön vaatiminen taas kunniaan.

    • Anonyymi
      UUSI

      Jälleen kopioitu muualta tänne.

      • Anonyymi
        UUSI

        Eli itekki oot jokapaikassa
        Moktargubtaextyökkärimielipidepsnkkiaraginiykzkax jne


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut

      Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/
      Ikävä
      191
      1214
    2. Miettimisen aihetta.

      Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.
      Ikävä
      122
      1078
    3. Mitkä on 3 viimeistä sanaa

      sun ja kaivattusi viesteilyssä? Ensin sun, sitten kaivatun?
      Ikävä
      48
      814
    4. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      70
      810
    5. Just nyt mä

      En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman
      Ikävä
      53
      750
    6. Piristä mua ystävä

      Hyvä💫...
      Ikävä
      60
      659
    7. Kuinka hyvin tunnet mut?

      Kerro musta mies jotain.
      Ikävä
      33
      652
    8. Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle

      Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva
      Ikävä
      48
      652
    9. Nainen, mitä ajattelet minusta?

      Mitä tuntemuksia saan aikaan sinussa? :/
      Ikävä
      52
      617
    10. Hakeudu hoitoon.

      En oo kiinnostunut susta.
      Ikävä
      50
      605
    Aihe