Oletko kuullut Australian kaktusinvaasiosta? Tai John Mann -nimisestä miehestä?
John Mann (1905–1994) oli australialainen entomologi (ts. hän tutki hyönteisiä), joka tunnetaan parhaiten merkittävästä roolistaan Itä-Australian tuhoisan kaktushyökkäyksen pysäyttämisessä ja peruuttamisessa.
Vuonna 1839 yksittäinen opuntia-sukuun kuuluva kaktuskasvi tuotiin Australiaan. Olosuhteet olivat sille sopivat, ja sen kasvu karkasi hallinnasta. Vuoteen 1914 mennessä se peitti yli 24 miljoonaa hehtaaria – hyvää laidun- ja viljelymaata. Mitkään kemikaalit tai koneet eivät voineet pysäyttää sitä. Ihmiset olivat epätoivoisia.
Vuonna 1923 nuori John Mann – jolla ei ollut korkeakoulutusta, vain intohimo hyönteisten kasvattamiseen ja tutkimiseen – liittyi projektiin, jonka tavoitteena oli käyttää hyönteisiä torjumaan kaktusten leviämistä.
Tutkijat havaitsivat, että eteläamerikkalainen kaktuskoi voisi olla ratkaisu ongelmaan, ja vuonna 1925 saapui ensimmäinen koilähetys Argentiinasta. Mann ja hänen tiiminsä kasvattivat niitä onnistuneesti ja – testattuaan ne tiukasti varmistuakseen siitä, ettei koiperhosista itsestään tule tuholaisia – vapauttivat ne villiintyneisiin kaktuksiin.
Projekti oli menestys, ja vain viiden vuoden kuluttua kaktusinvaasio oli hallinnassa!
Johnille tämä oli vasta alkua pitkälle ja hedelmälliselle biologiseen rikkakasvien torjuntaan erikoistuneelle uralle. Hän sai paljon tunnustusta työstään, muun muassa hänestä tehtiin Royal Entomological Societyn jäsen, Brittiläisen imperiumin ritarikunnan jäsen ja hänelle myönnettiin kunniatohtorin arvo.
John ei ollut vain hyvä tiedemies – hän oli myös Raamattuun uskova kristitty ja raamatullinen kreationisti. Hän tutki evoluution perusteita ja päätteli lopulta, että se epäonnistui sekä tieteellisillä että raamatullisilla perusteilla. Puhujana hän käsitteli usein erityisesti luominen ja evoluutio -aihepiiriä.
Lisätietoa englanniksi löydät täältä:
→ https://creation.com/john-mann
Kuka sanoi ettei tiedemiehet usko Jumalaan
1
<50
Vastaukset
Kun koneita suunnitellaan ja toteutetaan, niin tarvitaan sekä tietoa että taitoa. Elävän solun koneistot hakkaavat ihmisen valmistavat mennen tullen ja vielä palatessa hyötysuhteen ollessa 100%. Siis ylivoimaisesti.
Tyhmyydessään viisas ihminen - homo sapiens - kuitenkin kuvittelee tällaisten ATP-koneiden syntyvän itsestään.
https://urly.fi/3QNl
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 467625
- 334203
- 573705
- 503190
- 172866
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons652551- 542398
- 512378
- 402339
- 162276