Muistatko, kuka oli Mogens Glistrup?

Hän oli sellainen Tanskan Vennamo ja protopersu 1960/-70 -luvuilla. Kannatti jopa armeijan lakkauttamista. Veropopulisti.
10194
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Joo, muistetaan. Keräsi vaalitilaisuudessaan ulospääsymaksua, kun verottaja ottaa osansa vain sisäänpääsymaksuista.

Äänestä
  • Heh,,,vai oli sillä sellainenkin jippo. :D

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Heh,,,vai oli sillä sellainenkin jippo. :D

    proto-persu= esi-persu

    Äänestä

Eipä tuossa olisi vahinkoa tullut, jos Tanska olisi armeijansa lakkauttanut.

Äänestä
  • Glistruphan sano, että Tanska tarvii vain valkoisen lipun antautumisen merkiksi :D.

    Äänestä

Soini jo hävitti SMP rippeet oikeisto politiikalla . Soinilta puolueen kaappasivat äärioikeisto natsit eli ei mitään SMP stä ole jäljellä .

Äänestä

Glistrupille kävi kehnosti-

arvosteli 2000 luvulla maahanmuuttaneita erästä uskonryhmää- Tanska heitti mogenssin poseen.

Glistrup vilahtaa filmissä joka kertoo matkayhtiö Spiesin omistaja Simon Spiesistä-

olisiko filmin nimikin Spies ja Mogens tai Spies ja Glistrup.

Glistrup pelkäsi vasemmistoa kuin hullu puuroa- ja siksi yritti tehdä Tanskasta jotain supervapaata valtiota...

Taisi olla Tanskassa muutenkin liikkeellä tuohon aikaan samaa satanistista aatetta koska huumeet, porno ja jopa la ps ip or no oli siellä tuolloin vapautettua.

Äänestä
  • tai siis oikeastaan pedofilian vaputtivat ja mm antoivat vapaakaupunki Christianian huumehipeille- Tanskan armeija lahjoitti käyttämättömän niemi-alueen hipeille, jonne hipit ja asunnottomat oli jo muutenkin laittomasti tunkeutuneet asuskelemaan

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    tai siis oikeastaan pedofilian vaputtivat ja mm antoivat vapaakaupunki Christianian huumehipeille- Tanskan armeija lahjoitti käyttämättömän niemi-alueen hipeille, jonne hipit ja asunnottomat oli jo muutenkin laittomasti tunkeutuneet asuskelemaan

    asunnottomat ja hipithän sitten innostui ja rakenteli jäteaineksista vaikka minkälaisia asumuksia itselleen sinne.

    Äänestä

  • tosin Tanskan vankilat on avo-vankiloita joissa voi käydä vaan näyttäytymässä silloin kun huvittaa..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Hän oli sellainen Tanskan Vennamo ja protopersu 1960/-70 -luvuilla. Kannatti jopa armeijan lakkauttamista. Veropopulisti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu