Useimmat suomalaiset ymmärtää hyvin että ihminen on kulttuurinsa kasvatti, perintotekijät ja se kulttuuri missä hän on kasvanut vaikuttaa suuresti siihen mitä on on ja minkälainen arvomaailma häntä ohjaa. Siksi suomi onkin ollut varsin kehittynyt ja edistynyt maa, missä on väkilukuun suhteutettuna eniten tutkijoita ja tiedemiehiä.
Se on ihmeellistä, että näinkin valistunut kansa ei näe mihin johtaa jos tuomme suomeen ihmisiä ongelma-maista, se johtaa ongelmiin. Esim, afganistan ja pakistan on maita missä lapsiavioliitot on sallittuja, suurin osa avioliitoista on serkkujen välisiä, molemmat sukupuolet ympärileikataan, että heistä tulisi uskonnollisia fanaatikkoja. Joten tietenkin nuo maat on väkivaltaisia, alkeellisia kehitysmaita.
Tarviiko nyt yhtään ihmetellä jos katujengit ja raiskarit on pääosin em. maista tulleita maahanmuuttajia? Tottakai sukurutsauskulttuurista tulleet alhaisen älykkyysosamäärän ihmiset joiden sukuelimetkin ovat silvottu ovat ongelmatapauksia, jotka eivät sopeudu vaan tuottavat suomelle ainostaan ongelmia ja kuluja. Epäkelpo on yhä kelvoton, vaikka sille pukisi minkälaiset merkkivaatteet.
Miksi ei saisi kertoa totuutta?
9
480
Vastaukset
- Anonyymi
Patouru ja pirättele ittiäsi miähenä, niin sitten jokupäivä pimahrat oikeen kunnolla.
- Anonyymi
Se on julukinen salaasuus, notta Kurikas on aivaan maharottomasti homoseksuaaleja
- Anonyymi
Täällä "minäminä maassa" Liisat ihmettelee, pönkittävät ja onanoivat omaa käsitystään, ymmärtämättä että ongelmiin löytyy ratkaisu objektiivisuuden avulla, eikä omaa puolueellisuutta ja subjektiivisuutta vahvistamalla.
- Anonyymi
Noku tiato lisää tuskaa, onnellisimman kansan salaisuus on tieätämättömyys.
- Anonyymi
Totuus loukkaa harhaa, mutta harha ei loukkaa totuutta. Kumpiko voittaa?
- Anonyymi
Larha
meinaan ilpo siis
- Anonyymi
Naiset suuttuu jos puhuu suoraa, pitää olla kiero ku huora, niin silloin ne tykkää. Sellaisia ne meikki-feikaajat on.
- Anonyymi
Ei ihmiset tykkää jos niille paljastaa että ne on hulluja ja sekaisin. Katsokaas sellaisia itsekkyytensä sokeuttamat ihmiset on, niille oma on ensisijaista, oikeudenmukaisuus ja todellisuus toissijaista. Hätääntynyt ihminen ajattelee vaan itseään ja omaa etuaan, täysin järjenvastaisesti. Katsokaan maailmanhistoria tietää miljoonia ihmisiä jotka ovat eläneet hyvän elämän ilman yksityistä ja omaa, mutta ilman yhteistä ja jaettua ei ole selvinnyt kukaan läpi elämän. Joten yhteinen on ihmiselle tärkeämpää kuin yksityinen, mutta kuitenkin subjektiivisuutensa sokeuttamat turvautuu vaistonvaraisesti omaan ja yksityiseen, vaikka yhteinen on se mikä on välttämätöntä, siis tärkeämpää ja arvokkaampaa.
- Anonyymi
Mitä voi odottaa ihmisiltä jotka kuvittelevat voivansa valita tai äänestää siitä mikä on totta mikä on valhetta. Tai mielikuvitella sen mikä on oikein mikä väärin.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1432679Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3611984- 401717
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii331584Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua281360Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941203- 541163
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul327937Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles110928Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53772