Jumala kuulemma antoi uskovaisille vapaan tahdon.
Nyt on tullut sitten toinenkin annetun vapaan tahdon tapaus.
Tekoälyt pystyvät hallusioimaan ja tämä on kuulemma osoitus siitä että myös tekoälyllä on olemassa vapaa tahto.
Miten tämä tekoälyn hallusinoiva vapaa tahto korreloi uskovaisen vapaan tahdon kanssa?
Nyt on tullut sitten toinenkin annetun vapaan tahdon tapaus.
Tekoälyt pystyvät hallusioimaan ja tämä on kuulemma osoitus siitä että myös tekoälyllä on olemassa vapaa tahto.
Miten tämä tekoälyn hallusinoiva vapaa tahto korreloi uskovaisen vapaan tahdon kanssa?
Vastaukset 14
Vanhimmat
Kansanmurhaa ei kannata.
Tekoälyllä ei ole tietoisutta ja sen tieto tulee ihmisten julkaisemista tiedoista, johon sillä on pääsy. Jo nyt tekoäly pystyy esittämään väitteitä monipuolisesti. Mutta jos lähde aineistoa rajoitetaan, niin tulos ei ole tasapuolinen. Jumala ei hyväksy rajoitettua tahtoa tulevaan ikuiseen valtakuntaansa. Sielun ja hengen on valittava kuuliaisuutensa Jumalalle täysin itsenäisesti, täydestä halustaan. Jumala on persoona, Hänellä on tunteet. Miljoona robottiakaan ei tyydytä läheisyyden tarvetta, sillä persoona haluaa olla persoonan kanssa. Vaikka ihmisen tahto ailahtelee, niin Jumala rakastaa meitä kuitenkin. Jeesus palautti lapsen aseman takaisin meille, ottaessaan kaikki synnit itselleen, Golgatalla ja näin kuoletti tehdyt ja tulevat synnit niiltä, jotka valitsevat evankeliumin ja Jeesuksen Herruuden omakseen.
"Jumala ei hyväksy rajoitettua tahtoa tulevaan ikuiseen valtakuntaansa."
Jumalalla on maantierosvon moraali. Palvo minua tai joudut helvettiin. Nuo valinnatko sitten edustavat vapaata tahtoa? Siinä ei ole kyseessä vapaa tahto vaan tahdonvastainen pakottaminen.
Muutenkin koko jeesusoppi edustaa täydellistä moraalista tappiota. Omien syntien anteeksisaaminen jonkun tappamalla on sairas oppi.
Jumala ei pakota sinua helvettiin , Helvetin herra on saatana jonka käskyläisenä pilkkaat hyvää Jumalaamme , joka antoi naailmanlaikkeuden suurimman lahjan langenneelle ihmiskunnalle, salliessaan Poikansa tulla ihmisenä sovittamaan kaikkien niiden synnit, jotka ottavat sen vastaan.
Juuri näin. Voit vapaasti valita ikuisen kärsimyksen tai ikuisen onnen. Jos et tee niinkuin Jumala määrää, niin valitset ikuisen kärsimyksen. Jos teet niinkuin Jumala määrää, niin valitset ikuisen onnen. Uskovaisen mielestä tämä on vapaata tahtoa eikä hän näe siinä mitään ongelmaa.
"Jumala ei pakota sinua helvettiin"
Eli jos en halua helvettiin niin Jumalasi ei minua sinne passita vaikken uskoisi häneen?
Jos taas hän passittaa minut sinne vastoin tahtoani niin kyllä se silloin on Jumalasi joka minut sinne pakottaa. Jolloin puolestasi syyllistyit väärän todistuksen antamiseen.
Aivan varmasti sinulla on vapaa tahto, valita Jeesus ja loputon siunaus ja hyvyys , tai jatkaa valitsemallasi tiellä saatanan johdattamana pahuuteen. Tämä on Jumalallinen viisaus. Kaikki pääsevät valitsemiinsa paikkoihin.
Jumalan rangaistuskin on Pyhä, se pitää käesiä. Jeesus tuli Taivaan loistosta, kärsimään ihmisen tuoman synnin rangaistuksen, tähän maailmaan. Rangaistus oli fyysinen kuolema . Eedenistä karkoitus, toi eron Jumalan lapseudesta ja ikuisesta elämästä. Jeesus kuoli sinunkin puolesta, vaikka nyt pilkkaat sitä rehvastellen, tekopyhyytesi voimalla, tai tietämättömyyttäsi. Jeesus on ainoa ovi Taivaan rauhan, ilon ja rakkauden valtakuntaan. Se ovi on myös sinulle raollaan ja aukeaa, jos lujasta vapaasta tahdostasi haluat katuen ja itkien kantaa kaiken sontasi Jeesukselle. Hän on ainoa , joka ei hyljeksi, vaan auttaa sinut lempeästi Jumalan lapseksi takaisin.
Näin on!
Hyvin korreloi. Uskovaisten hallusinaatiosta jumalatkin ovat alkunsa saaneet. Aabrahamilainen jumala on viinikrapuloissaan delirium visioitu rangaistuksen jumala.
Jos Jeesus on kärsinyt synnin rangaistuksen puolestamme, niin ei meidän tarvitse sitä silloin enää kärsiä. Jeesus kärsi kun fariseukset halusivat sapattirikkomuksista ristille ja meille ei enää lueta sitä synniksi eikä meidän tarvitse sen puolesta enää kärsiä.
Ei kuolema ole meidän syntiemme rangaistus. Se on vääjäämätön tosiasia.
Synnistä rangaistaan aivan jotenkin muutoin kuin kuolemalla.
Joskaan Jumalan lapsille, Hengessä Jumala. yhteydessä vaeltaville se ei ole vatvomisen arvoinen asia, vaan he ovat menossa taivaan kotiin, heidät on valmistettu siihen jos vain pysyvät Jumalan yhteydessä eivätkä sorru turhiin jaarituksiin ja poikkea pois niin uskosta.
Saako tekoälystä kunnon kristityn? Ainakin se osaa kirjoittaa kelvollisia saarnoja. Mutta onko saarnojen kirjoituttaminen tekoälyllä kovin kristillistä? Eikö sen pitäisi tulla omasta sielusta?
"Saako tekoälystä kunnon kristityn"??
Miten se voisi sitä saada, kun kirkon keksimät hengellisiltä kuullostavat seremoniatkaan eivät sitä tee. Suomessa rikollisuus kukoistaa, syrjähypyt ovat sallittuja, viinan kulutus kasvaa, varkaudet lisääntyvät jne, , ja kirkossakäynti senkun vähenee.
Eikä se huolestuta piispoja lainkaan.
Mutta tekoäly osaa hallusinoida ja valehdella joten kyllä sillä on hyvät edellytykset kunnon kristityksi.