SUOMI IRTI EU:STA!

Anonyymi-ap

Meillä suomalaisilla pitää olla oma päätösvalta asioista eikä EU määräämässä meidän suomalaisten elämää. EU on pilannut meidän itsenäisyydemme ja myöskin tuhlaa meidän rahaa. Suomi eroon EU:STA! Me olemme itsenäinen kansa!

EU määrää liikaa asioista

Siis aivan älytöntä, että EU aikoo kieltää polttomoottoriautot vuoteen 2035 mennessä. Miksi tämä maailma muuttu dystopiaksi? Ei se sähköautokaan kovin ekologista ole, sillä niiden valmistaminen on saastuttavaa eri metallien vuoksi, koska se tuottaa aivan valtavasti jätettä ja muutenkin ne on jo ihan tarpeeksi rumia paskoja. Vanhat autot olivat parempia sekä ulkonäöltään että toimivuudeltaan, mutta nykyään niiden pitää tehdä aivan ällöttävän ruman näköisiksi. Ennen autoissa oli kunnon tyyliä ja elämä, nykyään ei ole. https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/d2852989-7428-4c13-9d10-05f01ce65e04

Sitten EU myös aikoo kieltää perinteisen puunpolton saunoissa. Aivan saatanan älytöntä, koska miksi EU haluaa pilata suomalaisten elämän ja kulttuurimme? Perkeleen EU ei anna suomalaisten edes elää suomalaista elämää kohta. Mitä mieltä olette?
https://www.suomenuutiset.fi/eu-haluaa-terveydelle-haitallisen-puunpolton-aisoihin-saunojen-ja-takkojen-piippuihin-sahkoiset-savukaasujen-puhdistimet/

Myös se saatanan korkkilaki aivan naurettavaa, ihan naurettavia määräyksiä se EU tekee. EU vaan tekee elämästä vaikeaa.

Lukekaa myös minun toinen puhe, jossa kerrotaan ÄLYPUHELINTEN UHKISTA ja TERVEYDELLISISTÄ HAITOISTA, ja miksi ne pitäisi kieltää: https://keskustelu.suomi24.fi/t/18873530/alypuhelinten-myynti-ja-kaytto-pitaisi-lopettaa-valittomasti!

35

623

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      EU pitäisi kieltää CO2 vähentämisen nimissä.

      • Anonyymi

        Rikkaat tarvitsevat sähköautot kun öljy loppuu.Köyhät joutuu kulkee jalan ja muut hevosella. Varautukaa muutokseen ennen kuin se tapahtuu. Sitä hevosta tarvitaan töihin kuten heinän tekoon ja tukin ajoon. Ei uhkapeliin.Kun rikkaat loppuvat niin sähköä ei enää tarvita.Niin loppuu tämäkin hulluus köyhyyteen.


      • Anonyymi

        älä persu urputa , vaan mene töihin,töihin,


      • Anonyymi

        irti natosta ja usa:sta myös


    • Anonyymi

      Tuoss päivän 22.5 2025 eduskunta istunnossa tuli susien metsästys esiin ja tuossa suhteessa on Essajan puheenvuoroon viitaten odotettu Eu :n kantaa joka mahdollistaisi kyseisen lainsäädännön muuttamisen maassamme siten että metsästys on mahdollista. puheenvuorossa toi julki että nyt Eu mahdollistanut tuon. .

      Kyseinen Sari Essajan ulos tulo asian suhteen toi esiin sen, että lainsäädäntömme on alitettu Eu: lle ,jolloin autonomista päätäntävaltaa on siis siirtynyt esiin tulleella tavalla ulkoiselle taholla ja Suomen eduskunta on lainsäädännöllisesti alitettu ulkoisen vallan alle. Eli niin ollen itsenäistä päätäntä valtaa on menetetty tuon myötä. Lainsäädäntö on autonomisen valtion perusta .Ilman riippumatonta lainsäädäntöä ei valtiolla ole autonomista hallintoa.

      Tuollainen vallan luovutus ulkoisiin käsiin on lainsäädännöllämme estetty .Koska niin on tapahtunut asia vaatii selvitystä kenen toimesta ja ketkä ovat ottaneet osaa toimeen joka on Suomen lain mukaan rangaistavaa jo yrityksenäkin .Tuo on näet valtio petos, johon osallistuneet on vedettävä teosta edesvastuuseen ja itsenäinen hallinto palautettava entiselleen.

    • Anonyymi

      EU:sta on lähtöisi myös raiteiden kaventamishanke. Suomen poikkeava raideleveys estää vapaan kilpailun eli eurooppalaisten rautatieyhtiöiden tulon markkinoillemme.

      • Anonyymi

        Tuo puheenvuoro ei jätä tulkinnan varaa. Sen mukaan mennään mitä lakiin on kirjattu .Ilman itsenäisyyttä ei ole vapaata itsenäistä valtiota nimeltä Suomi ,jota rakentaa .Se on kaiken toiminnan pohja, jota on suojeltava, sen hankkimisen hinta on ollut kova. Jos tai kun se on vaarannettu toimien maanpetoksellisesti valtaa siirtäen ulkoisiin käsiin on siitä vietävä myös henkilöt jotka ovat itsenäisyytemme vaarantaneet ,tuomiolle. Se ei ole kompromissi, eikä neuvottelu kysymys, vaan kyse on maamme itsenäisyydestä. Oikeudesta päättää itse asioitamme.

        Kilpailuedut ja kakki muu tulee sen jälkeen. Tuo raideleveyden muuttaminen on sinänsä kohtuuton kustannus erä nykyisessä taloustilanteessa, jossa suljetaan jopa perus palveluita. jos tässä yhteydessä tuota on kommentoitava ,sanottakoon suoraan ,että se on täysin järjen vastainen investointi hanke, jonka kulujen peittäminen veisi vuosi kymmeniä talouden näkökulmasta ,sillä kustannukset eivät jää kiskojen leveyden muuttamiseen, vaan koko kalusto joka kulkee kiskoilla menisi uusiksi.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Eun talousalue ei pidä huolta omasta taloudestaan. Muuta tarkoitusta siillä ei ole. Nyt vain estää Suomea. 25v poljettu paikoilaan ja näytttää aina vain huonommalta. Rajat täysin kiinni ja hoidetaan kaikki omin voimin, joidenkin poikkeusluvin.

    • Anonyymi

      Krasnovin ja Putlerin trollit vauhdissa

      • Anonyymi

        lammas bää


    • Anonyymi

      EU kerhossa kustaan Suomen talous. Maksukyvyttömyys uhkaa. Tuosta kerhosta eroon ja nopeasti. Suomen veronmaksajalla on ehkä suurin maksutaakka EUssa??

      • Anonyymi

        Ihmekös tuo kun puolueet on kimpassa rankaisemassa kansaa. Hinnat ja maksut nostettu jatkuvasti moninkertaisesti tuloihin nähden ja rahat menneet puolueväelle voittojen maksimointiin kuten mm sähkönhinnoittelusta nähdään.Elinaikaiset säästöni tuhottiin parissa vuodessa nollaan ja köyhät saivat ilmaiseksi rahani joilla ostivat loistoasuntoja itselleen nollakoroilla.Itse asun edelleen parin tonnin asunnossani jossa seinät valskaa.Kansanedustajat ostivat miljoonaasunnot säästöilläni. Eikä syynä ole edes EU kuin nimeksi.Eduskunta ja kuntapuolueväki kerää rutkat voitot yhdessä vuorineuvosten kanssa. Mitään sääliä ei tunneta vaan jopa lopetettu sairaanhoito kuolevilta vanhuksilta. Joitain vuosia sitten minua syytettiin eläinten rääkkäyksestä kun eläin ontui hiukan. Nyt itse en pysty kävelemään eikä kukaan halua katsokaan polviani. Lääkärit lorvivat huippupalkoilla puolueväen kanssa Sotessa tekemättä mitään palkkansa eteen. Italian huijausihme auttoi kyvyttömiä suomipoliitikkoja rikastumaan digirahalla jota levitettiin rikkaille ja mafialle muttei kansalle muuta kuin maksuja ja omistusasuntoja joiden vuokra on kaksinkertainen vuokraasuntoon verraten. Olen onnellinen suomalainen joka kuitenkin ymmärtää hyvin kaiken toisinkuin puolueet.


    • Anonyymi

      sitten voidaan metsistä neuvotella kun muut eu maiden pintalasta on saman verran % metsää kuin suomella muut eu maat on jo suuremman osan hävittännyt metsistä . niiden pitää ne ennallistaa

      • Anonyymi

        Joo,kaupungit on ennallistettava jotta ruoka riittää öljyn loputtua.


    • Anonyymi

      eu on lopulta vieras varsikin jäsenvaltioiden ihmisille, eikä ole muuksi muutunut,

    • Anonyymi

      Eu on korruption ja rikollisuuden tyyssija.
      Pfizer von der leyen.

    • Anonyymi

      Miten kävi Britanniassa kun erosivat EU:sta?
      Talous kovaa lamassa jo useamman vuoden ja mikään ei toimi. Nyt siellä halutaan takaisin kansan enemmistön mielestä.

      • Anonyymi

        Britannian ongelmana on, että saari on täytetty jo kauan sitten muslimeilla. Oli Britannia EU:ssa tai ei niin yksikään muslimimaa ei saa nostettua taloutta.

        Moni maa pärjää EU:n ulkopuolella, jopa Euroopan ulkopuolella ja näissä on todella vähän muslimeita. Hyvänä esimerkkinä Taiwan ja Singapore.

        Huonosti pärjäävät maat EU:n ja Euroopan ulkopuolella: Irak, Iran, Syyria, Afganistan, Indonesia ja Pakistan mm.


      • Anonyymi

        Britit eivät osanneet sopeutua öljyn loppumiseen kuten ei Norjakaan. Rikastumista seuraa aina köyhtyminen. Rikkaista tulee aina ongelma köyhille.Näin kävi Suomessakin ja köyhät eivät vielä'kään ymmärrä tätä.Älypropaganda puree ja syö aivot.


    • Anonyymi

      Vain hölmöimmät eivät ymmärrä mitä hyvää EU on meille tuonut ja huomaavat vain pienet mitättömät ”huonot” asiat. Tyypillistä Persuilua siis.

      • Anonyymi

        Mikähän sullekin on hyvä asia?Taidat olla .....


    • Anonyymi

      euhun ulko puoliset maat, eivät ole hävinneet mitään, koska ole yli määräsiä menoja,

    • Anonyymi

      Tosin yksikään eduskuntapuolue ei aja eroa, vaikka PS flirttaileekin asian kanssa. Mutta teidän EU-vastustajien kannattaa äänestää PS suurimmaksi puolueeksi ja Purralaiset pihalle, niin sitten voitte aloittaa EU eron valmistelun!

      • Anonyymi

        EUsta erotaan ilmoittamalla. EUlla ei ole edes sotavoimia.


    • Anonyymi

      ei persut ole ajamassa euta sivuun, miksi en äänestä persuja,

    • Anonyymi

      tämän päivän, iltalehdessä oli hälyytävä laskelma, eun menoista millä ne maksetaan,

      • Anonyymi

        Inflaatiolla maksetaan. Siihen on totuttu. Kaikki päreiksi kuin Ukrainassa.Suomessa Soten voimin. Sehän on puolueiden ase köyhää kansaa vastaan.


      • Anonyymi

        Meillä on miljardien arvosta maamineraaleja ym. luonnonvaroja, mutta hyödyn niistä korjaa ulkomaalaiset yhtiöt.
        Ja tästä saamme "kiittää" paitsi EU:ta, myös "viisaita" päättäjiämme.

        Suomeen on suunnitteilla ties monesko ulkomaalais omisteinen kaivos.
        Jonka tuotot menee luonnollisesti..... ulkomaille.
        Maamme hyötyy mineraaliemme myynnistä mitättömän veron verran.
        Edes jälkiään ei tarvitse siivota, me (Suomi) hoitaa senkin. Päättäjämme on on niin näille yli kansallisille kaivos jäteille luvannut.

        Jos haluat olla vaikuttamassa, ettei jatkettaisi tällä hölmöläisten linjalla. Käy lukemassa kansalaisaloite.fi palvelussa 'Suomen luonnonvarojen polkumyynti lopetettava'.

        Tein aamulla tämän kansalaisaloitteen yllä olevalla otsikoinnilla.

        Mutta se ei kuitenkaan onnistu yksin. Siihen tarvittaisiin itseni lisäksi vähintään viisi vastuuhenkilöä.. en tiedä, mistä me olemme 'vastuussa', mutta ainakin minä uskalsin ruveta.
        Jos sinäkin rohkenet ja pidät asiaa tärkeänä - lähetä minulle sähköpostia minulle.
        Pelkkä s-postiosoite riittää jotta aloitteelle voi alkaa kerätä kannatusta.

        Jos Suomi24 ei salli minun allekirjoittaa viestiäni, niin nimeni ja s-postini näkyy k.o. aloitteessa.
        Vesa Turpeinen
        [email protected]


    • Anonyymi

      Uusi kansalaisaloite kansanäänestyksen järjestämiseksi Suomen jäsenyydestä euroalueessa
      16.7.2025

    • Anonyymi

      On kannatettu

      https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/15595

      Aloite on hyvä ,ajoitettu huonosti. Säät houkuttelee rannoille .Mahtaako tieto levitä?

    • Anonyymi

      Eiköhän suurin ongelmat ole ihan meidän johtajat jotka eivät pärjää isoissa pöydissä ja ovat täysin muiden vietävissä , no sikäli kannattaisi sitten lähteä lätkimään ja todeta että kalliiksi tuli johtajien seikkailut .

    • Anonyymi

      Samaa mieltä, mutta samalla suomi eroon natosta, nato on viennyt suomen itsenäisyyttä samaan tapaan kuin eu

    • Anonyymi

      EU:han haluaa nyt rajoittaa viellä ihmisoikeuksia lisää että voisivat katsoa privaattiviestejä. ihan britanniaks menny koko homma. pitäs saaha suomalaisten päättää ite omista asioista

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      25
      2416
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      113
      2031
    3. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      113
      1667
    4. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      42
      1523
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      9
      1457
    6. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      90
      1065
    7. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      120
      1006
    8. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      87
      965
    9. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      15
      949
    10. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      35
      947
    Aihe