Sanoman kaventuminen

Anonyymi-ap

Evankelinen liike ja siitä erkaantuneet ryhmät, tunnustukselliset luterilaiset kirkot, ovat niin painottuneet oppiin, että ne eivät kutsu uusia jäseniä.

Eräiden, niin luterilaiseen kirkkoon kuuluvien, kuin eräisiin vapaisiin suuntiin kuuluvien ryhmien ajattelu on niin painottunut oppiin maallisen Israelin säilymisestä omaisuuskansana. Se on saanut aivan keskeisen sijan.

Kirkkojen kannaltahan se on harhaoppi. Kirkot taas uskovat ja opettavat, että kun vanha Israel hylkäsi Jumalansa, Jumala katkaisi suhteensa heihin, ja perusti Uuden liiton perustaessaan kirkon, joka on uusi Israel.

Ehkä kaikkein kapeinta on feikkisaarnaaja Heimo.Vesan julistus, jossa kristinuskon sanoma on kaventunut moralismiksi, ja vielä sitäkin kapeammaksi homouden vastustamiseksi. Nykyisin hän ei juuri muusta puhu kuin homoudesta, homoudesta ja homoudesta.

Kuitenkin kirkot pyrkivät julistamaan Jumalan sanan KOKO TÄYTEYTTÄ, mutta ihmiskäsissä se kaventuu ja kaventuu. Tällainen julistus ei kerää ihmisiä. Kuoleekohan se tällä tavalla, kuten moni muinainen uskonto, josta on enää arkeologisia jäänteitä?

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

        Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
        Kauhava
        198
        6888
      2. Ootko rakastunut?

        Kerro pois nyt
        Ikävä
        159
        2036
      3. Onhan sulla nainen parempi mieli

        Nyt? Ainakin toivon niin.
        Ikävä
        113
        1688
      4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

        Himmailet???? Mitä pelkäät?????
        Ikävä
        51
        1390
      5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

        Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
        Ikävä
        55
        1228
      6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

        Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
        Kauhava
        50
        1098
      7. Älä mies pidä mua pettäjänä

        En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
        Ikävä
        100
        1064
      8. Reeniähororeeniä

        Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
        Kouvola
        7
        996
      9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

        Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
        Maailman menoa
        251
        944
      10. Kävit nainen näemmä mun

        Facessa katsomassa....
        Ikävä
        41
        929
      Aihe