OIKEA JA VÄÄRÄ PROFEETTA

Ihmisen sisäisen elämän kaikkein tärkein asia on missä kunnossa hänen jumalasuhteensa on, onko kaikki kohdallaan vai puuttuuko Jeesuksen tunteminen omakohtaisena Vapahtaja ja Herrana?

Jos oikealta profeetalta tullaan kysymään neuvoa, hän kotsoo juurikin kysyjän jumalasuhteeseen, onko se kohdallaan ja onko Jeesuksen omakohtainen tunteminen
kunnossa, vai onko siinä jotain säröä joka vaatii kuntoonpanoa, tahi onko kysyjä jopa julkijumalaton joka ei ensinkään haluakaan tehdä oikeutta, parannusta ja oppia tuntemaan Jeesusta.

Väärä profeetta kun häneltä kysytään neuvoa, ei ensinkään kiinnitä huomiota kaikkein polttavimpaan ongelmaan, eli jumalasuhteeseen. Hän voi ladella rimssut ja rämssyt aivan joutavia, voipa jopa antaa ennustuksia jotka jopa toteutuvat. Ja kaiken huipuksi hän voi pahimmassa tapauksessa pilata ja tärvellä vilpittömän kyselijän elämän perinpohjin, voi sanoa, että jumalattomilla neuvoilla, jotka tosiasiassa lähtöisin isästä perkeleestä.

Tunnetko sinä vilpitön lukija Jeesuksen omana Vapahtaja vai et? Onko jumalasuhteeseesi tullut säröä, joka vaatii kuntoonpanoa ja korjausta?

Jeesuksella on paaaaljon anteeksiantoa, jos on tullut tärveltyä jumalasuhde ja tai/ja vaikkapa koko elämä! Hän, Jeesus on ristillä kärsinyt ja kuollut, että juuri SINÄ voit kääntää lehden elämässäsi Jeesuksen ristillä vuodatetulla verellä pestynä puhtaaksi!

Jeesus kysyy vain, että tahdotko, tahdotko tulla minun viattomalla verellä pestyksi saastasta? Ja jos vilpittömin mielin tahdot, niin Taivaassa alkaa riemujuhla, kun yksi kadotettu on löytynyt!

3

160

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Näin tapahtuu ihmisen saastuminen.

      "Älkää kääntykö vainaja-ja tietäjähenkien puoleen; älkää etsikö heitä, ettette tulisi heistä saastutetuiksi. Minä olen Herra, teidän Jumalanne."

      • Ei pelkästään saastuta vainaja- ja tietäjähenkien puoleen kääntymien, vaan Jeesuksen sanojen
        mukaan jo sydämestä lähtevät pahat ajatukset voivat saastuttaa ja myrkyttää ihmisen mielen,
        saati vielä kun muutuvat teoiksi.

        Jos ajattelee paljon pahoja tekoja ja pahoja ajatuksia, niin se on kuin myrkkyä ottaisi ja saatikka silloin kun nämä muuttuvat teoiksi; ei auta tällöin vaikka kuinka olisi kristitty, uudestisyntynyt, kastettu, konfirmoitu, ehtoollista nauttinut ja vaikka mitä!

        Tuohon myrkkyyn auttaa vain nöyrtyminen parannuksen tekoon Jeesuksen eteen, joko yksin omissa oloissaan tai sielunhoitajan kanssa, joka sellainen, että osaa viedä syntisen aitoon parannuksen tekoon sekä luopumaan syntitottumuksista tykkänään.

        Tiedetään, että parannuksen teko syntitottumuksista ei aina tapahdu ykskaks sormia napsauttamalla, vaan pahojen tottumusten voima on joskus niin kova, että niistä tykkänään
        luopuminen voi vaatia parannuksen tekoa ja Jeesuksen jalkojen juureen heittäytymistä
        avuttomana useamman kerran sekä pidemmän ajan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",
      Maailman menoa
      13
      5005
    2. Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?

      Loviisan satamaan tuotiin laiva­lastillinen pähkinän­kuoria Norsun­luu­rannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al
      Maailman menoa
      143
      3655
    3. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      91
      2266
    4. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      135
      1927
    5. Koulujen kesälomien siirto

      Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut
      Maailman menoa
      142
      1903
    6. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      41
      1818
    7. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      116
      1566
    8. Inhottava stalkkeri

      Mikä ajaa ihmisen moiseen toimintaan ?
      Ikävä
      138
      1435
    9. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      55
      1226
    10. Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?

      Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka
      Ikävä
      164
      1175
    Aihe