OIKEA JA VÄÄRÄ PROFEETTA

Ihmisen sisäisen elämän kaikkein tärkein asia on missä kunnossa hänen jumalasuhteensa on, onko kaikki kohdallaan vai puuttuuko Jeesuksen tunteminen omakohtaisena Vapahtaja ja Herrana?

Jos oikealta profeetalta tullaan kysymään neuvoa, hän kotsoo juurikin kysyjän jumalasuhteeseen, onko se kohdallaan ja onko Jeesuksen omakohtainen tunteminen
kunnossa, vai onko siinä jotain säröä joka vaatii kuntoonpanoa, tahi onko kysyjä jopa julkijumalaton joka ei ensinkään haluakaan tehdä oikeutta, parannusta ja oppia tuntemaan Jeesusta.

Väärä profeetta kun häneltä kysytään neuvoa, ei ensinkään kiinnitä huomiota kaikkein polttavimpaan ongelmaan, eli jumalasuhteeseen. Hän voi ladella rimssut ja rämssyt aivan joutavia, voipa jopa antaa ennustuksia jotka jopa toteutuvat. Ja kaiken huipuksi hän voi pahimmassa tapauksessa pilata ja tärvellä vilpittömän kyselijän elämän perinpohjin, voi sanoa, että jumalattomilla neuvoilla, jotka tosiasiassa lähtöisin isästä perkeleestä.

Tunnetko sinä vilpitön lukija Jeesuksen omana Vapahtaja vai et? Onko jumalasuhteeseesi tullut säröä, joka vaatii kuntoonpanoa ja korjausta?

Jeesuksella on paaaaljon anteeksiantoa, jos on tullut tärveltyä jumalasuhde ja tai/ja vaikkapa koko elämä! Hän, Jeesus on ristillä kärsinyt ja kuollut, että juuri SINÄ voit kääntää lehden elämässäsi Jeesuksen ristillä vuodatetulla verellä pestynä puhtaaksi!

Jeesus kysyy vain, että tahdotko, tahdotko tulla minun viattomalla verellä pestyksi saastasta? Ja jos vilpittömin mielin tahdot, niin Taivaassa alkaa riemujuhla, kun yksi kadotettu on löytynyt!

3

173

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Näin tapahtuu ihmisen saastuminen.

      "Älkää kääntykö vainaja-ja tietäjähenkien puoleen; älkää etsikö heitä, ettette tulisi heistä saastutetuiksi. Minä olen Herra, teidän Jumalanne."

      • Ei pelkästään saastuta vainaja- ja tietäjähenkien puoleen kääntymien, vaan Jeesuksen sanojen
        mukaan jo sydämestä lähtevät pahat ajatukset voivat saastuttaa ja myrkyttää ihmisen mielen,
        saati vielä kun muutuvat teoiksi.

        Jos ajattelee paljon pahoja tekoja ja pahoja ajatuksia, niin se on kuin myrkkyä ottaisi ja saatikka silloin kun nämä muuttuvat teoiksi; ei auta tällöin vaikka kuinka olisi kristitty, uudestisyntynyt, kastettu, konfirmoitu, ehtoollista nauttinut ja vaikka mitä!

        Tuohon myrkkyyn auttaa vain nöyrtyminen parannuksen tekoon Jeesuksen eteen, joko yksin omissa oloissaan tai sielunhoitajan kanssa, joka sellainen, että osaa viedä syntisen aitoon parannuksen tekoon sekä luopumaan syntitottumuksista tykkänään.

        Tiedetään, että parannuksen teko syntitottumuksista ei aina tapahdu ykskaks sormia napsauttamalla, vaan pahojen tottumusten voima on joskus niin kova, että niistä tykkänään
        luopuminen voi vaatia parannuksen tekoa ja Jeesuksen jalkojen juureen heittäytymistä
        avuttomana useamman kerran sekä pidemmän ajan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta

      Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä
      Ruoka ja juoma
      74
      2170
    2. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      133
      1442
    3. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      133
      1420
    4. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      143
      1102
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      105
      977
    6. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      366
      902
    7. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      764
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      55
      714
    9. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      67
      674
    10. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      50
      673
    Aihe