Toyotalta sähköfarkku!

Anonyymi-ap

Noniin, nyt tulee auto tarjolle, joka suomalaisen on pakko ostaa. Sähkö, neliveto, Toyota ja farkku! bZ4X Touring

https://www.iltalehti.fi/sahkoautot/a/65fb34f6-5942-4423-a7a8-6dd76154ad74

Kyseessä on parikymmentä senttimetriä Corollaa pidempi täyssähköinen auto. Korimalli yhdistelle farmaria ja toisaalta korkeudeltaan isoa katumaasturia. Touringissa on tavaratilaa kolmannes enemmän, noin 600 litraa.
Sekä etu- että nelivetoisena saatavan auton wltp-toimintamatka on alustavien tietojen mukaan 560 kilometriä.

18

565

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nojåo!

    • Anonyymi

      Saisiko tuosta diesel-version?

    • Anonyymi

      Toyotalta on odotettu asiallista sähköautoa riittävällä hangella. Olisiko tämä se?

    • Anonyymi

      Missäs Vesilahdella on autoliike, josta kyseisen biilin voi käydä tilaamassa. Hhahahahaha.

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Ei kannata ostaa sähköautoa jos sen latinkissa pitäminen tulee pian samanhintaiseksi polttomoottorisen tankkauksen kanssa. Jo silloin kun alkoi tämä sähköautobuumi tajusin ettei siitä hyvää kauan seuraa. Siksi nyt kannattaa olla varovainen mitä hankkii kulkupelikseen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei kannata ostaa sähköautoa jos sen latinkissa pitäminen tulee pian samanhintaiseksi polttomoottorisen tankkauksen kanssa. Jo silloin kun alkoi tämä sähköautobuumi tajusin ettei siitä hyvää kauan seuraa. Siksi nyt kannattaa olla varovainen mitä hankkii kulkupelikseen.

        Jos Kiina hyökkää Taiwaniin, kaikki kiinalainen muuttuu hetkessä arvottomaksi. Riskit ovat suuret ja kasvavat päivä päivältä.
        https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/b65ca07d-539d-4c9f-98a3-d0eff5eccb76

        Sähköauton on oltava joko eurooppalainen tai eteläkorealainen.


    • Anonyymi
    • Anonyymi
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Tuomio tuli meidän sähköauton korjauslasku vain 15000€. Pakko ostaa uusi akku tai koslan arvo on 0€ . Saas nähdä antaako pankinjohtaja pienen auton huoltolainan ,vai jääkö osarit pyörimään romusta. Se oli virhe suuri virhe hankkia se eka ja vika sähköauto.

      • Anonyymi

        Oliko ajettu yli miljoona kilometriä? Niillä paikkeilla sähköautoihin alkaa tulla ongelmia.


    • Anonyymi00017

      Suomen hinnat on nyt saatavilla.

      • Anonyymi00018

      • Anonyymi00019
        Anonyymi00018 kirjoitti:

        https://tekniikanmaailma.fi/toyotan-suosituimmaksi-sahkoautoksi-odotettu-malli-sai-hinnat/

        Maahantuoja uskoo bZ4X Touringin nousevan Toyotan suosituimmaksi sähkömalliksi Suomessa.

        Varustetasoja on kaksi, joista Active Tech on jo varsin kattava etenkin turvavarustelun osalta. Executive tuo mukanaan mm. keinonahkaverhoilun, paremman äänentoiston, panoraama-lasikaton ja 22 kilowatin sisäisen laturin.

        Hinnat alkavat 48 500 eurosta, jolla saa bZ4X Touring Active Techin. Hinta on 1 950 euroa samalla voimalinjalla varustettua bZ4X:ää korkeampi, joten luultavasti suurin osa ostajista päätyy uuteen vaihtoehtoon. Nelivetoisena Active Techin hinta on 51 930 euroa. Paremman Executive-varustelun saa vain nelivetoisena, jolloin hinta on 56 650 euroa. Mikäli haluaa näyttävämmät, mutta toimintamatkaa lyhentävät 20-tuumaiset vanteet, pitää maksaa 530 euroa enemmän.

        Toyota bZ4X Touringin valmistus käynnistyy helmikuussa 2026. Ensimmäiset autot saadaan Suomeen jälleenmyyjille koeajettaviksi huhti-toukokuussa, ja asiakastoimitukset saadaan vauhtiin kesäkuussa.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6298
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      355
      5795
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2783
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      107
      2218
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1908
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1754
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1633
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1300
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1197
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1098
    Aihe