PUTTE ON TSAARI

Anonyymi-ap

Venäjän presidentti Vladimir Putin ei peitellyt tyytyväisyyttään, kun hän asteli kameroiden eteen Sotšissa maanantai-iltana.

Takana oli juuri päättynyt kahden tunnin puhelu Yhdysvaltojen presidentin Donald Trumpin kanssa. Putin kertoi, että Venäjä toimittaa muistion mahdollisesta rauhansopimuksesta Kiovalle. Samaan hengenvetoon hän korosti, että sodan juurisyihin pitää puuttua.

Trump puolestaan ylisti puhelua tapansa mukaan, sisällöstä huolimatta. Trumpin mukaan Ukraina ja Venäjä aloittaisivat välittömästi neuvottelut tulitauosta.

Tulitaukoa ei ole tulossa, jos Putin ei mainitse sitä puolella sanallakaan. Sen sijaan saimme nähdä jälleen yhden lässähdyksen suurten lässähdysten sarjassa.

Eivät auttaneet Euroopan johtajien välittömän tulitauon vaatimukset. Eivät auttaneet Euroopan johtajien ryhmäpuhelut Trumpin kanssa ennen kuin tämä puhui Putinin kanssa. Eikä auttanut sekään, että Venäjän ja Ukrainan delegaatiot istuivat alas Turkin Istanbulissa viime perjantaina.

Silloin tunnelma oli kireä. Istanbulissa venäläiset vaativat muiden muassa Ukrainaa luopumaan Hersonista ja Zaporižžjasta, kertoo Der Spiegel. Ja jos Ukraina ei tekisi niin, Venäjä uhkasi miehittää lisää Ukrainan alueita.

Kreml pelaa perinteisen pelikirjansa mukaan, koska menetelmä toimii. Venäläisillä kyllä riittää kärsivällisyyttä viivytystaktiikkaan. Sen sijaan Yhdysvaltoja johtaa nyt presidentti, joka on tunnettu kärsimättömyydestään.

On paikallaan muistuttaa vaikkapa Yhdysvaltojen ulkoministerin Marco Rubion kommentista huhtikuun alussa. Sen mukaan Yhdysvallat saa selville parissa viikossa, onko Venäjä aidosti sitoutunut rauhan saavuttamiseen Ukrainassa vai pyrkiikö se vain pelaamaan aikaa.''

9

83

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      UUSI

      Venäjällä on tsaaridiktaattorina ollut myös kommunisti Stalin. Nyt siellä on tsaarina natsi Putin.

      • Anonyymi
        UUSI

        Ja meillä vaalivilppi "pressana" oikein "arjalainen" zwedupellenazi, jolle nauraa variksetkin 😂😂😂😂😂


    • Anonyymi
      UUSI

      Mitäs se aloittaja nimittelee? Ei jaksettu lukea kyll kui otsikko vaan - oli sen verran nuija ja nuiva aloitusotsikko.
      Putin on kunnioitettu hieno maan päämies ja hatun nosto hänelle ja kaikki kunnioitus mitä hän tekee maailman ja ainakin Ukrainan pelastamiseksi natsiuhkalta 80 vuoden tauon jälkeen.
      Tässä viisasta väkeä antautuen jälleen eikä omat päässeet tappamaan taas antautuvia drooneilla tai ampumalla selkään - aika outoa väkeä mutta natsitOn ja paljonhan tuota vielä on riittänyt Ukrainassa vaikka toista miljoona jo kuollut ...on vaan tehty väkeä noissa ikävissä betonirakennuksissa mitä tuolla näkyy - kamala olisi asua tuolla.
      Ukrainalaiset sotilaat tekivät viisaan päätöksen osa heistä ja antautuvivat jotta rauha tulisi nopeammin ja natsismi hävitetttäisiin maasta!

      https://www.youtube.com/watch?v=uXX5lwx4ge4

      • Anonyymi
        UUSI

        Te ukrainalaisten kansamurhaa kannattavat olette täysin moraalittomia ureapäitä, alhaisinta ja halveksittavinta sontaa mitä koko ihmiskunnasta löytyy.

        Putler Kalsarimyrkyttäjä on kansainvälisesti etsintäkuulutettu sotarikollinen.


      • Anonyymi
        UUSI

        Ryssät on aivopesty siten että Demokratia on yhtä kuin natsismi. Ryssän tavoite on hävitää demokratia Ukrainasta ja Euroopasta näin ryssän oma väki pysyy paremmin ruodussa eikä haikaile vapauksissta. Ryssä on tyytyväinen fasistisen johdon tekemän aivopesun jälkeen kun luulevat olevansa isänmaallisen probakannan mukaan parempia kuin muut.


    • Anonyymi
      UUSI

      no miiikäs ihmeen putte se alottajal on mielessä, irvimässä ja vihan kiimassako sit ollahan

    • Anonyymi
      UUSI

      Ohan se täysin järjen vastaista ja typerää natsijohdon jatkaa, mutta ko ei oo paljo annettu nii ei voi paljo vaatiakaan näiltä vähäjärkkisiltä johtavassa vallassa rahalla oleville --ja aseillahan kansaa pidetään kurimuksesa.

    • Anonyymi
      UUSI
    • Anonyymi
      UUSI

      Välillä tsaari, välillä pietari suuri, välillä lenin, sitten stalin. Paranoidinen vanhus on lähimpänä totuutta.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      185
      4882
    2. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      41
      2561
    3. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      156
      2192
    4. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      16
      1729
    5. Vieläkö sä toivot

      Meidän välille jotain?
      Ikävä
      82
      1354
    6. Voi Rakas siellä

      Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
      Tunteet
      24
      1281
    7. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      145
      1200
    8. Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!

      Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https
      Euroviisut
      32
      1193
    9. Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista

      Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.
      Maailman menoa
      103
      955
    10. Pirre vaatii nyt karhuja ammuttavaksi

      Ylellä taas hauskaa lieksa uutista. Karhujen kannan­hoidollinen metsästys on Lieksan kaupungin mielestä välttämätöntä.
      Lieksa
      117
      887
    Aihe