Apulanta-yhtye teettää faneillaan ilmaista istutustyötä Tampereen seurakunnan avohakuualueella ja kutsuu sitä ympäristöteoksi. Seurakunnan olisi se joka tapauksessä pitänyt tehdä, nyt sen vaan tekevät Apulannan törkeästi höynäyttämät, hyvää tarkoittavat, faninsa.
Kirkko on aina innolla mukana missä tahansa hankkeessa, jossa joku muu tekee ilmaiseksi työtä kirkon puolesta. Kirkko on aina innolla mukana myös hyväntekeväisyydessä, jos muut keräävät lahjoitukset, ja kirkko sitten toimittaa ne perille tarvitseville ja ottaa kunnian itselleen, vaikka ei ole laittanut omaa rahaasa likoon senttiäkään.
Apulanta ilmeisesti yritti kiillottaa tällä tempauksella kilpeään, mutta kommenteista päätellen kävi päin vastoin, tuli tahra kilpeen. Viherpesua. Joku vertasi tätä siihen, että kutsuisi kirjan palauttamista kirjastoon kulttuuriteoksi.
Apulanta järjesti srk:lle ilmaista työvoimaa
6
263
Vastaukset
- Anonyymi
Linkki juttuun: https://yle.fi/a/74-20161841
- Anonyymi
Ja tässä linkki, jonka kautta voi lopettaa ahneuden ja ihmisten hyväksikäytön tukemisen omalta osaltaan: https://eroakirkosta.fi/
- Anonyymi
Ihan sama lopputulos olisi saavutettu, jos Apis olis vaan lahjoittanut seurakunnalle sen 3000 euroa, jonka istutus maksaa. Niin tai näin ei tämä mikään ympäristöteko ole, vaan lahjoitus, tuki seurakunnalle, ei muuta.
Siihen yhtyeellä varmaankin olisi varaa. Mutta kun panee fanit hommiin niin ei tarvitse panna omaa rahaa likoon, ja mikä vielä paljon tärkeämpää - näin saa huomattavasti enemmän mediahuomiota kilvenkillotusoperaatiolle.
No, ehkäpä tarkoitus oli hyvä, mutta ei ihan loppuun asti mietitty. Ei taida yhtyeen asiantuntemus ympäristöasoissa riittää. Ja lopputuloksena on vaikutelma hyvää tarkoittavista hölmöistä. - Anonyymi
Kirkon kanssa ei yhdenkään oikeasti hyvää tarkoittavan tahon kannata tehdä yhteistyötä. Iso miinus Apulannalle, jota nuorena jopa fanitin. Toki vielä isompi miinus Tampereen seurakuntayhtymälle.
- Anonyymi
Ensin srky hakkauttaa luontoarvoiltaan arvokkaan metsän ja sitten ilmaistyövoimalla kasvattaa uuden metsän, jonka jälleen raiskaa puiden kasvettua muutaman vuoden kuluttua? Menee aika kärkeen kirkon tämän vuosituhannen moraalittomimpien tekojen listalla.
- Anonyymi
Kirkkoon kuuluvat ovat pian jäämässä Mansessa vähemmistöön. Nämä tempaukset eivät ainakaan auta kirkon asiaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait1193704Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai272760Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso72535Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1262328Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani82114- 371677
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es581086Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t361000Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 75974"Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko
"Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For78933