Oletko kymmenysorja vai iloinen antaja?

Anonyymi-ap

Adventtikirkon pastorini harjoitti jäsenaikoinani kymmenyspakotusta. Tehokkaimpana työkaluna oli uhkailemalla aiheutettu omantunnonpakko. Hän tehosti kymmenystenkeruutaan myös katteettomiksi osoittautuneilla siunauslupauksilla.

Alkuseurakunnissa ei kerätty eikä maksettu kymmenyksiä. Apostolit eivät niitä maksaneet eivätkä keränneet. Kuitenkin pastorini uhkaili, että olisi Jumalalta varastamista olla ”palauttamatta” kymmenyksiä. Kyseinen jae koski vain Mooseksen lain alla eläneitä juutalaisia, mutta noin se ristiinnaulittu Mooseksen lain oppi laajennettiin ja pakotettiin koskemaan myös kristittyjä.

Ennen Mooseksen lakia tiettävästi kaksi Raamatun henkilöä on palauttanut osan elämästään vapaaehtoisia kymmenyksiä. Abraham palautti Melkisedekille kymmenykset sotaretkensä tuotosta. Jaakob palautti ainoana kaikesta kymmenykset noin 77 ikävuodestaan lähtien Jumalan suojelusta vastaan, mutta hänkään ei nuorempana ollut niitä maksanut, vaikka jo isoisänsä Abraham oli palauttanut kymmenykset sotaretkensä tuotosta. Kenenkään muun ei tiedetä maksaneen kymmenyksiä tuona nykyaikaan rinnasteisena aikana. Ei edes Jaakobin jälkeläisten tiedetä maksaneen kymmenyksiä sen noin 268 vuoden aikana, mikä oli aikaväli Jaakobin kymmenyslypauksesta Mooseksen lain asettamiseen. Kymmenyslakia ei ollut ennen Mooseksen lakia voimassa eikä ole symmetrisesti voimassa myöskään kristillisyydessä.

Tilanne ennen Mooseksen lakia ja sen jälkeen on tietenkin sama. Kymmenysten palauttaminen on sallittua, mutta se ei ole Raamatun mukaan voimassa yleisenä oppina, vaan vapaaehtoisesti saa palauttaa tai olla palauttamatta.

Pastorini antoi Raamatun vastaisesti ymmärtää, että kymmenyksiä maksamattomat joutuisivat varkaina helvettiin ja että kymmenyksillä voisi ostaa pelastuksen.

Toisin sanoen pastorini väitti mahdollisesti jopa apostolien ja alkukristillisyyden ensimmäisten vuosisatojen joutuneen helvettiin, koska he eivät maksaneet kymmenyksiä. Osa maksoi enemmän, osa vähemmän. Hengelliseen työhön ja hyväntekeväisyyteen antaminen oli Paavalinkin mukaan vapaaehtoista mutta erittäin suositeltavaa.

21

547

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Toisin sanoen adventtikirkko väittää, että kristityt olisivat edelleen Jeesuksen kumoaman Mooseksen lain alla juuri kymmenysopin osalta. Mutta ilman lakia ei voi olla pakkoa.

    • Anonyymi

      Nykyajassa vuodelta 2006 ja sen 18. numerossa kerrotaan hieman peitellysti, mutta sopivasti uhkaillen, mitä seuraa kymmenysvelkaan jäämisestä.
      Lukekaa ja hämmästykää.

      • Anonyymi

        Minä annan mieluummin köyhille ystävilleni apua kuin lihotan evankeliointia laiminlyöviä leipäpappeja.


      • Anonyymi

        Onpas siellä kummallista tekstiä. Kymmenykset eivät kuulu kristillisyyteen. Alkuseurakunnissa ja varhaiskristillisyydessä niitä ei kerätty noin 500 ensimmäiseen vuoteen.


    • Anonyymi

      Ei tule ottaa todesta, mitä joku jenkkilahko väittää, koska AINA niiden väitösten takana on ahneus rahaan ja mammonaan. Adventtikirkolle ainoa asia, joka merkitsee jotain, on raha. Kaikki mitä adventtikirkko tekee, tähtää mammonan ja rahan saannin maksimoimiseen ja kohteena ovat tietysti herkkäuskoiset, joita on helppo kusettaa kaikin tavoin.

      • Anonyymi

        Adventismi on myös rahallisessa mielessä kallis uskonto.

        Vastine ollut minulle ja monelle muulle heikko. Siunauksia ei tullut.


    • Anonyymi

      Maksoiko juutalaiset kymmenyksiä kun olivat Egyptissä orjina?

      Tulot oli aika vähäiset.

    • Anonyymi

      Adventismi on ollut hyvää bisnestä vielä muutama vuosikymmen sitten täälläkin, mutta Suomessa ei enää hyvältä näytä rahakuviot, kun jäsenmäärä vain laskee laskemistaan.

      • Anonyymi

        Adventtikirkon jäsenmäärä saakin laskea. Sitä saavat, mitä ovat toiminnallaan tilanneet.

        Jumala on oikeudenmukainen!


      • Anonyymi

        Pastorit vaihtoon.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pastorit vaihtoon.

        Ei varmasti vaihdu pastorit.


    • Anonyymi

      Työmääräthän ei aiheuta laiskuutta juurikaan näinä rahanahneuden viimeisinä päivinä.

    • Anonyymi

      Iloinen antaja voi olla, jos on rahaa. Jos ei, pitäisi itse saada avustusta.

      • Anonyymi

        Adventtikirkolta ei apuja liiemmin tipu. Sinne päin sai kantaa isoja rahatukkoja.


    • Anonyymi

      Alkuseurakunnan idea oli ettei heidän joukossaan ollut ketään puutteenalaista.

      Juuri sen kautta saatana pääsee iskemään.

      • Anonyymi

        Adventtikirkossa köyhät kantaa rahaa vauraille pastoreille, kun alkuseurakunnissa tuloeroja tasattiin.


    • Anonyymi

      Jumala tietää parhaiten!

      • Anonyymi

        Mistä tiedät?

        Uskot (=kuvittelet) vaan tietäväsi.


    • Anonyymi

      Ei ole mikään pakko syytää pikkuisia rahojaan adventtikirkolle ja sitten itkeä niiden perään. 😭

      • Anonyymi

        Ei ole pakko uskoa harhaoppiin

        Vielä naisen luomaan harhaoppiin.


      • Anonyymi

        Ihan kummelia. En tiedä, pitäisikö itkeä vai nauraa adventtikirkon rahanahneudelle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      92
      5278
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      56
      4121
    3. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      25
      2229
    4. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      28
      2048
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1805
    6. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      15
      1464
    7. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      28
      1270
    8. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      20
      1066
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      21
      1000
    10. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      43
      991
    Aihe