Mietin että mitä mun pitäis tehdä koska kesäloma alkaa kohta ja sen aikana ei voi käydä kuraattorilla. Haluaisin tehdä JOTAIN mutta en tiedä mitä. En halua että äiti (yksinhuoltaja) saa tietää. Mitä pitäis tehdä? Mietin että voiko vaan marssia terveyskeskukseen ja sanoa jotain? Niin että saa diagnoosin?
Oon 12 ja mulla on ehkä masennus/ahdistuneisuus
2
190
Vastaukset
- Anonyymi
Teoirassa voit kävellä vain terveyskeskukseen, tai pikemminkin soittaa ja varata aikaa. On olemassa myös kaikkia sekaisin ja valoa chättejä joihin voi ihan anonina mennä kyseleen neuvoja.
Hei,
Hyvä, että kirjoitit tänne! Toivottavasti voit kertoa tilanteestasi kaikesta huolimatta äidillesi tai jollekulle turvalliselle aikuiselle lähipiirissä. Voit myös kysyä kuraattorilta vinkkejä kesäloman ajaksi.
Laitan tähän lisäksi vinkkejä ja linkkejä auttavista tahoista, joihin voi olla yhteydessä anonyymisti ja matalalla kynnyksellä.
- Tukinet.net - Tukipisteesi netissä https://tukinet.net/
Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilö löytyy mm. MIELI Tukisuhteesta. https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/
Tukinetissä on myös monenlaisia keskusteluryhmiä ja ryhmächattejä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja.
Tukinet on avoinna kellon ympäri vuoden jokaisena päivänä.
- Sekasin-chat https://sekasin.fi/
Sekasin-chat on valtakunnallinen keskustelualusta 12–29-vuotiaille. Sekasin-chatissa voit keskustella mieltäsi askarruttavasta kysymyksistä tai aiheista nimettömänä ja luottamuksellisesti. Chatissa päivystävät järjestöjen ammattilaiset sekä koulutetut vapaaehtoiset. Chat on avoinna:
arkisin 9 – 24
viikonloppuisin 15 – 24
Ystävällisin terveisin
MIELI kriisikeskus/Kata
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 21014753
Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.
Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m182160Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa
Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?381853Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes941196- 1261171
- 221090
Huomioon ottaminen
Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin30872- 73735
Sinkkusiskoni pliis kertokaa
Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex80693Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit
Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t80688