Mietin että mitä mun pitäis tehdä koska kesäloma alkaa kohta ja sen aikana ei voi käydä kuraattorilla. Haluaisin tehdä JOTAIN mutta en tiedä mitä. En halua että äiti (yksinhuoltaja) saa tietää. Mitä pitäis tehdä? Mietin että voiko vaan marssia terveyskeskukseen ja sanoa jotain? Niin että saa diagnoosin?
Oon 12 ja mulla on ehkä masennus/ahdistuneisuus
2
145
Vastaukset
- Anonyymi
Teoirassa voit kävellä vain terveyskeskukseen, tai pikemminkin soittaa ja varata aikaa. On olemassa myös kaikkia sekaisin ja valoa chättejä joihin voi ihan anonina mennä kyseleen neuvoja.
Hei,
Hyvä, että kirjoitit tänne! Toivottavasti voit kertoa tilanteestasi kaikesta huolimatta äidillesi tai jollekulle turvalliselle aikuiselle lähipiirissä. Voit myös kysyä kuraattorilta vinkkejä kesäloman ajaksi.
Laitan tähän lisäksi vinkkejä ja linkkejä auttavista tahoista, joihin voi olla yhteydessä anonyymisti ja matalalla kynnyksellä.
- Tukinet.net - Tukipisteesi netissä https://tukinet.net/
Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilö löytyy mm. MIELI Tukisuhteesta. https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/
Tukinetissä on myös monenlaisia keskusteluryhmiä ja ryhmächattejä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja.
Tukinet on avoinna kellon ympäri vuoden jokaisena päivänä.
- Sekasin-chat https://sekasin.fi/
Sekasin-chat on valtakunnallinen keskustelualusta 12–29-vuotiaille. Sekasin-chatissa voit keskustella mieltäsi askarruttavasta kysymyksistä tai aiheista nimettömänä ja luottamuksellisesti. Chatissa päivystävät järjestöjen ammattilaiset sekä koulutetut vapaaehtoiset. Chat on avoinna:
arkisin 9 – 24
viikonloppuisin 15 – 24
Ystävällisin terveisin
MIELI kriisikeskus/Kata
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun533836KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar892166Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo451842- 221743
- 281496
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?211323- 151122
- 311108
Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka
Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale791002- 103972