5/25 gallup: Marinin hallitus 62,7 % - Orpon 37,8 %

Marinin hallituksen suosio kansalaisten keskuudessa on nyt melkein kaksinkertainen verrattuna Orpon hallituksen kannatukseen, Hesarin uusimman kyselyn perusteella.
13109
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Taitaapa tulla Saksikädelle muitakin vastaehdokkaita kuin Luukkanen. 10 % lähestyy komeetan vauhdilla.

Tämän gallupin olisi ehdottomasti pitänyt olla Ylen edellistä parempi eikä huonompi, jotta nouseva persupaniikki edes tasaantuisi.

1Äänestä
  • Katostaan nyt mistä aiheesta persut alkavat tällä kertaa möykkäämään, jotta kannatusromahduksesta käytävä keskustelu hautautuisi.

    1Äänestä

Eihän tuolla Orpon viritelmällä ole koskaan edes ollut kunnolllista mandaattia kansalta, koska hallituspuolueiden yhteenlaskettu äänimääräkin jäi alle 50 prosentin.

1Äänestä
  • Joo, se oli pyöreästi 49 %, mistä vaalimatematiikalla syntyi eduskunnan selvä enemmistö.

    Kun persut seuraavissa vaaleissa syyttävät vaalimatikkaa liikaa pudonneesta paikkaluvustaan, joutunemme tästä tapahtumasta muistuttamaan.

    1Äänestä

"Yli puolet pitää hallituksen veronalennuksia ja säästöjä epäreiluina

Vain hieman yli viidesosa vastaajista piti hallituksen päätöksiä reiluina."

Joo, väärä halllitus on tämän maan kansalle tällä hetkellä.

https://www.is.fi/politiikka/art-2000011247719.html

1Äänestä

Meillä on aina väärä hallitus ja edellinen hallitus oli parhain ikinä! Vaalit tulee ja menee, äänestäjä siinä mukana.

Äänestä
  • Vaikea on edellisestä hallituksesta laittaa paremmaksi. Vaatisi melkein sen, että Marin suostuisi palaamaan pääministeriksi. Mutta ei hän halua Lindtmanilta sitä kunniaa ainakaan heti viedä.

    1Äänestä

Kansa vaatii uudet vaalit. Asap.

1Äänestä
  • Kieltämättä nyt olisi niille mainio hetkonen.

    Äänestä

ilotalo preerialla elämää ikävä lasia särkyi viiniä riitti kuka kantoi kotiin

Äänestä

Menoja lisättiin eikä mistään säästetty

Äänestä
  • Nyt on rikkailla rahanaa millä mällätä 💵 🤑💰 🥂🐆 💸

    Äänestä

Koskahan Purran thatcherilaiset koksupersut siirtyvät kiltisti kokoomukseen, kamppailu suurimman porvaripienpuolueen asemasta RKP:n ja KD:n kanssa tuskin kiinnostaa näitä ministeri-Audin takapenkkiin tykästyneitä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Marinin hallituksen suosio kansalaisten keskuudessa on nyt melkein kaksinkertainen verrattuna Orpon hallituksen kannatukseen, Hesarin uusimman kyselyn perusteella.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu