Nyt on kova: Patriotin ja HIMARSin ohjusten tuotanto alkaa Euroopassa

Anonyymi-ap

Saksalainen puolustustarvikeyritys Rheinmetall ja amerikkalainen puolustusalan konserni Lockheed Martin ovat päättäneet muodostaa yhteisyrityksen, joka aloittaa ohjustuotannon Euroopassa. Valikoima on laaja. Siihen kuuluvat HIMARS-raketinheitinjärjestelmän ATACMS- ja M270 MLRS -raketinheittimen GMLRS- ohjukset, Hellfire- ja JAGM- ohjukset drooneihin, rynnäkköhelikoptereihin ja hävittäjiin sekä Patriot-ilmatorjuntajärjestelmän PAC-3-ohjukset.

Yhtiön kapasiteetti on 10 000 ohjusta vuodessa ja saman verran niiden moottoreita. Tuotantolinja valmistuu 12–13 kuukaudessa sen jälkeen, kun Yhdysvaltain hallitus on hyväksynyt projektin. Immateriaalioikeudet kuuluvat eurooppalaiselle osapuolelle. Ohjusten moottorien tuotannon odotetaan alkavan vuonna 2026 ja ohjusten vuonna 2027.

Tämänhetkinen kysyntä on 600–800 ATACM-, 2 500 GMLRS-, 5 000 Hellfire-, 5 200 JAGM- ja 300 PAC-3-ohjusta vuodessa. Eurooppalaiset asiakkaat suosivat ATACMS:n 300 kilometriin asti ulottuvia ohjuksia, mutta Saksa haluaa ohjuksia, joiden kantama on 500–600 kilometriä.

Ennustetaan, että uuden yhtiön kapasiteetti täyttyy nopeasti Ukrainan tilauksista, koska se tarvitsee paljon Patriotin ohjuksia.

23

228

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eikös Euro-PULS raskas raketinheitin ammu myös noita HIMARS/MLRS-raketteja ja ohjuksia?

      • Anonyymi

        Teinillä on niin jännät jutut.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Teinillä on niin jännät jutut.

        Mahtaisikohan teinillä olla niin paljon aikaa roikkua täällä kuin tuolla on? Eiköhän putinatsi ole sairaseläkkeellä.


      • Anonyymi

        Niin sosiaalisessa kuin uutismediassakin on nähty niin paljon videoita ja ylistystä Lockheed Martin M142 HIMARS -raketinheitinjärjestelmästä, ettei heti uskoisi, jos joku sanoisi löytäneensä vielä paremman. Alankomaiden puolustusministeriö kuitenkin väittää, että Elbit Systems PULS (Precise and Universal Launch System) voittaa sen vertailussa, koska siihen mahtuu enemmän ohjuksia, sen ohjukset ovat edullisempia ja niitä on saatavissa nopeammin. Lisäksi siihen on tulevaisuudessa saatavissa Euroopassa valmistettuja ohjuksia.

        Alankomaiden maavoimat saa ensimmäisen PULS-järjestelmän jo kuluvana vuonna, jolloin sillä on käytössään ensimmäinen raketinheitinjärjestelmä moniin vuosiin. Tällä hetkellä sillä on käytössään telahaupitsijärjestelmiä, joiden tulivaikutus ulottuu enintään 50 kilometrin päähän. PULS:in rakettivalikoimassa on täsmäohjuksia aina 35 kilometristä 300 kilometriin.

        PULS-järjestelmän lavetilla on kaksi kasettia, joihin mahtuu yhteensä 36 Accular 122 mm:n ohjusta, joiden kantama on 35 kilometriä, 20 Accular 160 mm:n ohjusta, joiden kantama on 40 kilometriä, kahdeksan EXTRA-ohjusta, joiden kantama on 150 kilometriä tai neljä Predator Hawk -ohjusta, joiden kantama on 300 kilometriä. Vertailun vuoksi HIMARS:in lavetille mahtuu yksi kasetti, jossa on enintään kuusi ohjusta.

        Tanska on myös hankkimassa PULS-järjestelmiä, ja saksalainen Krauss-Maffei Wegmann (KMW) kehittää Elbit Systemsin kanssa vielä paremmin Eurooppaan sopivan seuraavan sukupolven Euro-PULS-järjestelmän, jota jo tarjotaan eurooppalaisille asiakkaille. Euro-PULS:iin voidaan integroida ohjukset asiakkaan vaatimusten mukaisesti. Järjestelmä ja sen ohjukset valmistetaan Euroopassa.


    • Anonyymi

      Näin se Euroopankin aseistuksen vauhdittaminen alkaa tapahtumaan. Kyse on jonkin verran isoista muutoksista, jotka ottaa aikaa kun tuotantolaitoksetkin on saatava aikaan.

      Kun Ukrainan aseistus pidetään riittävän tasapainoisena Venäjään nähden, ei siinä venäläiset ihan liian kovalla kiireellä pääse maata valtaamaan kun pitkän kantaman ohjuksilla laitetaan matalaksi myös syvällä Venäjän maaperällä olevia aseiden tuotantolaitoksia.

      Ukrainan sodan aikana on myös varmuudella koeponnistettu ja testattu erinäisiä uusia asetyyppejä ja varmaa on se että myös jenkeissä mietitään ja testataan kuinka vastataan Venäläisten käyttämiin yliääniohjuksiin joiden torjumisessa on ollut vaikeuksia.

      Venäjä on taloudellisesti pieni maa, ja se ei kykene sellaisiin panostuksiin mitä kaikki länsimaat kykenisivät yhdessä tekemään.

      Toki ydinaseet on aina uhka ja sitä Putin sekä Kreml innokkaasti käyttävät viestinnässään toivomalla että Ukrainan tukijamaat ei uskaltaisi tukea Ukrainaa. Ainakin tähän asti on läntisissä maissa tuettu Ukrainaa oikealla tavalla siten että tukijamaat ei osallistu suoraan taisteluihin vaan varmistavat että Ukrainaan virtaa riittävästi puolustusmateriaalia ja muuta tukea.

      Ydinpommeja turha pelätä liiemmin, Putin ei Ukrainan puolustussodasta kykene saamaan uskottavaa tekosyytä Venäjän hyökkäämiseksi ydinaseilla - ja jos se syystä tai toisesta niin tekisikin, Venäjä on sen jälkeen myös itse kohteena ydinaseilla tapahtuvalle vastaiskulle.

    • Anonyymi

      Mitä tekee suomi, panostaa kiväärinpatruunoiden valmistukseen ja kranaattien sorvaukseen. Mikä perkele siinä on, ettei suomi ole mukana aseteknisessä kehityksessä, hanki edes lisenssiä valmistaa itse ohjuksia. Nyt kaikki on usa:n käyttölupien takana, ukrainassa on nähty miten aseiden käyttöä valmistaja/myyjävaltio voi rajoittaa, ne on myös hinnoiteltu kalliiksi ja kauppatase on muutenkin alijäämäinen.

      • Anonyymi

        Älä huoli, Suomi on huipputeknologian kärjessä, niistä nyt ei vaan yleisesti huudella.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Älä huoli, Suomi on huipputeknologian kärjessä, niistä nyt ei vaan yleisesti huudella.

        Poppamieheltäkö kuulit tuollaisen jutun :D

        Miksi sitten ei ole mitään huipputeknistä asetuotantoa? Jos sellaista olisi, kyllä niitä hehkutettaisiin kovaan ääneen, kuten surkuhupaisa etälaukaistava miina, tai droneen asennettu viuhkapanos, jotka molemmat ovat jo ajatuksen tasolla kuolleena syntyneitä ideoita.


      • Anonyymi

        Suomessa Patria tuottaa AMOS, NEMO ja TREMOS itseliikkuvia kranaatinheittimiä ja ilmeisesti itseliikkuva haupitsikin on Patrialta tulossa ukrainalaisen Bohdanan ja ranskalaisen CAESARIN tapainen kompakti systeemi kuorma-auton lavetilla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Poppamieheltäkö kuulit tuollaisen jutun :D

        Miksi sitten ei ole mitään huipputeknistä asetuotantoa? Jos sellaista olisi, kyllä niitä hehkutettaisiin kovaan ääneen, kuten surkuhupaisa etälaukaistava miina, tai droneen asennettu viuhkapanos, jotka molemmat ovat jo ajatuksen tasolla kuolleena syntyneitä ideoita.

        Onhan sitä, esim sukellusveneillä ei ole tänne mitään asiaa.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Poppamieheltäkö kuulit tuollaisen jutun :D

        Miksi sitten ei ole mitään huipputeknistä asetuotantoa? Jos sellaista olisi, kyllä niitä hehkutettaisiin kovaan ääneen, kuten surkuhupaisa etälaukaistava miina, tai droneen asennettu viuhkapanos, jotka molemmat ovat jo ajatuksen tasolla kuolleena syntyneitä ideoita.

        Päätellen tiltun vinkunasta nuo voivat olla vallan tehokkaita puolustusaseita.


    • Anonyymi

      Riittää poju ihan että lukisit suomalaisia lehtiä eikä MV:tä.

      Myöskään sivaripalvelus tokmannin vessassa ei anna mitään sotilaallista taituruutta tai tietoa.

      Kusirätillä etulinjaan on tuhoontuomittu ajatus vaikka tiltu niin luuleekin....

      • Anonyymi

        Onnittelen saavutustasi mutta sellainen ei ole normaalia Suomen armeijassa kuten Venäjällä.


    • Anonyymi

      hyvä juttu

    • Anonyymi

      Itsemurhapolitiikka, se on nyt vallitsevaa globalistihallinnoissa...hysteriaa.

    • Anonyymi

      Eurooppa aseistautuu. Hienoa!

    • Anonyymi

      no ei siinä kaikki läheskään... ukrailta saadaan merihojuksiin hyvää tietoa...saa siinä venäjä pullistella itämerellä

    • Anonyymi

      Joku suljettu autotehdas voisi puskea kalustoa käyttöön entisellä tahtiajalla.

      • Anonyymi

        Toisen maailmansodan aikaan nimenomaan traktori- ja autotehtaat muutettiin sotatarviketuotantoon. Toki ei niitä kovin helpolla voi muuttaa ohjusten tuotantoon, mutta varmaankin on jotain, mitä voitaisiin ainakin aluksi käyttää. Toisaalta toimivampi tehtaasta tulee ja toimii sitten keskeytyksettä nopeammin, kun suunnitellaan pienintä yksityiskohtaa myöten juuri siihen tuotantoon, johon se on tarkoitettu.


    • Anonyymi

      Tärkeintä on kuitenkin se että eurooppa lähti mukaan ja sitä aseistusta alkaa tulla yhtenä kypränä.

    • Anonyymi

      NATO hyötyy myös asiasta koska nyt saadaan realistista tietoa Venäjän kyvykkyydestä ja mitä muutoksia/lisäyksiä kannattaa tehdä.

      Ukraina tulee myös modifioimaan kalustoa ja kaikki tapahtuu yhteistyössä NATOn kanssa.

    • Anonyymi

      Eli nykyisessä tilanteessa pitäisi rakentaa enemmän kapasiteettia.

      No ehkä tuokin riittää, jos se pitää Ukrainan jaloillaan ja heikentää Venäjää. Ehkä se perustuu joihinkin uskottaviin laskelmiin, vaikka niitä ei paljastetakaan.

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1692
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1518
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      37
      983
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      889
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      38
      851
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      816
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      43
      768
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      760
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      758
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      730
    Aihe