Tässä Ylikosken kirjoitus fb:ssä. Siihen on jotenkin viitattu tällä foorumilla:
Uskonnot kärjistävät Palestiinan ja Israelin konfliktia - maailma tarvitsee humanismia
Palestiinan ja Israelin konflikti on kärjistynyt sodaksi ja sotarikoksiksi. Kansainvälinen yhteisö ei ole pystynyt estämään siviileihin kohdistuvaa joukkotuhoa. Uskonnot ovat kärjistäneet Palestiinan ja Israelin konfliktia, ja nyt ne estävät toimia aselevon ja rauhanomaisen ratkaisun puolesta.
Islamismilla on valitettavasti ollut tärkeä rooli Gazassa; yhden vaalivoiton jälkeen ei uusia vaaleja ole järjestetty. Terrorihyökkäys israelilaisia siviilejä vastaan, joukkomittainen murhaaminen ja pankkivankien otto olivat islamistisen politiikan tekoja, jolle ei ollut palestiinalaisväestön enemmistön kannatusta.
Juutalaiskansallisilla, sionistisilla poliittisilla voimilla on Israelissa johtava rooli. Se pyrkii uskonnollisen ideologian nojalla edelleen anastamaan maata palestiinalaisilta israelilaisille ja Israelin rajojen laajentamiseen, palestiinalaisten karkottamiseen Palestiinasta.
Sekä islamistit että Israel ovat vastustaneet YK:n ja kansainvälisen yhteisön päätöksiä kahden valtion toteuttamisesta. Maltilliset palestiinalaiset ja juutalaiset näkevät sen tienä rauhaan.
Äärikristilliset suuntaukset kaikkialla maailmassa, erityisesti Yhdysvalloissa ja myös Euroopassa tukevat Israelia uskonnollisideologisista syistä. Tekipä Israelin sotavoimat mitä tahansa, kaikki käy. Ja olipa Euroviisuissa mikä tahansa kappale Israelista, se ansaitsee 20 puhelinsoittoa yhdellä laitteella.
Tämä äärikristillisyys on hidastanut ja estänyt kansainvälisen yhteisön puuttumista rasismiin, maiden anastamiseen aiemmin ja nyt Gazan tilanteeseen. Näin myös Suomessa.
Vetoan humanismin, järjen, kohtuuden ja ihmisoikeuksien puolesta, YK:n päätösten toteuttamisen puolesta.
Suomen ja Europan unionin maiden pitää toimia välittömästi joukkotuhonnan estämiseksi, aselevon puolesta. Uskonnollisilla yhdyskunnilla on suuri vastuu tilanteen kääntämisessä rauhan tielle. Rauhan puolesta tarvitaan myös uskonnottomien toimintaa.
Tulehtuneiden suhteiden ja rasismin olosuhteissa on vaikea nähdä muuta pysyvää ratkaisua kuin YK:n päättämän kahden valtion mallin toteuttaminen. Kyse ei ole julistuksesta vaan velvoittavasti päätöksestä.
Uskonnot kärjistävät Palestiinan ja Israelin konfliktia
26
171
Vastaukset
- Anonyymi
Humanitaarinen tilanne Gazassa on nyt erityinen. Äärikristilliset ovat painostaneet maamme hallitus vaikenemaan liian pitkään. Kyse ei ole vain pitkäkestoista konfliktista vaan akuutista kansanmurhasta ja joukkotuhonnasta. Israelin harjoittaman Palestiinan aluen etnisen puhdistuksen pysäyttämiseen tarvitaan pakotteita.
- Anonyymi
Israel ei ole tehnyt kansanmurhaa. On tutkittu asia ja todettu ,ettei Israel suorita kansanmurhaa ,vaan hamas. Hamas murhasi täysin viattomia,aseettomia nuoria festivaaleilla. Höpö, höpö mukamas etninen puhdistus. Onkohan Ukrainassakin tehty etnistä puhdistusta,kun ovat tulleet sotaa pakoon muihin maihin.
- Anonyymi
Ylikoski kirjoitti aihepiiristä jo Vapaa Ajattelijassa 4/23 näin:
https://vapaa-ajattelijat.fi/blog/lehti/maailma-tarvitsee-humanismia/- Anonyymi
Ylikoski ei tunne lähi-Itää, ei mitään palestiinan valtiota tai valtioita ole olemassa
on vain terroristisyhmä Hamas ja al Fatah vähän eri tasoisia eri vuosina
Mennä tunnustamaan terroristiryhmät valtioiksi olisi naurettavaa. Lisäksi
Suomella ei ole mitään tekemistä arabien kanssa joten niiden asiat saa jättää
Englannin ja Ranskan hoidettaviksi
Gazalaisia ei ole vaan alue on Egyptin jonne egypti lähetti roskasakkia maastaan rikollisia ja sellaisia ja sulki etelärajan
Ylikoskilaiset voivat lässyttää asiasta joka ei kuulu uskontoon eikä valiittoon
mitenkään
Ylikoski ei ole lukenut historiaa eikä tunne Egyptiä eikä osaa ranskaa kunhan lässyää - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ylikoski ei tunne lähi-Itää, ei mitään palestiinan valtiota tai valtioita ole olemassa
on vain terroristisyhmä Hamas ja al Fatah vähän eri tasoisia eri vuosina
Mennä tunnustamaan terroristiryhmät valtioiksi olisi naurettavaa. Lisäksi
Suomella ei ole mitään tekemistä arabien kanssa joten niiden asiat saa jättää
Englannin ja Ranskan hoidettaviksi
Gazalaisia ei ole vaan alue on Egyptin jonne egypti lähetti roskasakkia maastaan rikollisia ja sellaisia ja sulki etelärajan
Ylikoskilaiset voivat lässyttää asiasta joka ei kuulu uskontoon eikä valiittoon
mitenkään
Ylikoski ei ole lukenut historiaa eikä tunne Egyptiä eikä osaa ranskaa kunhan lässyääPalestiina on, palestiinalaiset ovat.
- AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Palestiina on, palestiinalaiset ovat.
Usa voisi myydä niiden perheille esim. Alaskaa asuttavaksi?
Jos niillä ei ole rahaa ostaa maataan niin sitten on vaikeaa
Rysänperheet käyttää varastamista, talot, asunnot, tilat varastivat Karjalassa, Petsamossa
- Anonyymi
Konkoski Ylivalehtelee
Halonen ja Yk aiheuttivat Gazan ongelman
vuosi kausia läskiprese tuki YK:ta joka rahoitti terroristiarmeijaa Gazassa
periaatteella
lapset kuolee, kipataan rahaa terroristihallinnolle
Ylikosken kommarilauma on ollut Halosen valitsjamiehenä
H on maksanut valtaisia summia Suomen budjetista YK:lle
rauhanturvaajista
turhakkeista
joita järjestettiin sinne koska H halusi suomen turvaneuvostoon
jossa voisi toimia itse eläkkeellä
Miljoonia maksanut turhaa rauhanturvantaa ylläpidettiin jotta H
pääsisis eläkehommiin. YK:ssa on lypsäntämenetemä
sellainen vaatimus että
turvaneuvostoon pyrkivän on tuhlattava massiivisesti rahaa rauhanturvaamiseen
jotta pääsee edes ehdokkaaksi ja H harjoitti tätä pyrkimystä veronmaksajien
laskuun
mitään rauhaa ei tullut mutta raha paloi gaza-terroristien tukemiseen
ja konfliktin jatkumiseen vuosikymmeniä - Anonyymi
Tarpeellinen info tännekin.
- Anonyymi
YK on suurin paikallisen terrorin ylläpitäjä
Lähi-Itä, Sudan ...
ja vuosikymmeniä
YK:n johtaja rysä estää Ukrainan asian käsittelyn - Anonyymi
Kahden valtion ratkaisu sen tulisi olla, mutta kun ei näitä pässinpäitä saa sitä hyväksymään.
Jumalia on taidettu kautta aikain käyttää oikeutuksena maan valloittamiselle ja anastamiselle muilta. Assyrialaisetkin valloittivat sitä "Ashurin vaatimuksesta".- Anonyymi
Miten kahden valtion ratkaisu mukamas toisi rauhan. Gazasta lähti kaikki juutalaiset pois rauhan vakuudeksi. Eipä rauhaa tullut. Olisivat saaneet jo monta kertaa valtion Israelin rinnalle, mutta eivät ole sitä haluneet. Miten terroristeille hamasille voi antaa valtion. Suurin osa gazalaisista kannattaa hamasia.
- Anonyymi
Ei ole palestiinan valtiota joten kaikki hyväksymiset olisi kahden terroristijärjestön
voittoja Hamas ja Al Fatah
Ei Ylikoski tunne historiaa
Ei ole mahdollista että Karjala kehittyisi ellei rysiä poisteta sieltä
ei nykykarjaalnapska lävessä voida tehdä uusia perunoita mansikoita kvanttitietokoneita tai tekoälyä
ei jossain terrorigazassa voida tehdä mitään ennen kuin egyptiläiset on ajettu ulos sieltä ns. gazalaiset. Kyllä niitä tunnustaa voi muttei se mitään auta
Muistan kun seisoin melkein Unter den Lindenillä Hitlerin bunkkerin
(ei merkintää) lähellä ja katselin kommunisten vetämää aidotusta
Brandenburgin portilla läpi Tiergarteniin ja ajattelin että tuo ei aukea
koskaan turisteille eikä mennyt kuin kivenheitto
ja Gorba aukaisi sen
Mutta natsiputinin ja sen joukkojen aikana ei ole mahdollista kehittää Karjalaa vaan kaikki jatkuu harmaanapskana
Suomessa sosialisti uhoaa miten vahva on rysä sotakaluineen mutta edes juustoa
sepaska ei osaa tehdä- Anonyymi
Saksa ei päässyt kehittymään, ennen kuin Gorba heitti venäläiset ulos sieltä. Karjala on seisova vesi eikä se kehity ellei sitä vapauteta venäläisistä
Gaza ei kehity jos siellä jatkaa islamterroristit
- Anonyymi
Ylikosken poliittiset porukat olivat hiljaa kun Krimin miehityksen 2014 jälkeen alkoivat siellä laajat ihmissiirrot
ja sen jälkeen hyökkäys Ukrainaan, jossa
Kreml kaappasi kymmeniä tuhansia lapsia Venäjälle
https://media.licdn.com/dms/image/v2/D5610AQGs_NrWbnQmEw/image-shrink_1280/B56ZZgKS1eGQAM-/0/1745370035173?e=2147483647&v=beta&t=_UPGFsFSQXxSmfkKZCm1lPJZFkKObDCrRH_UEXXeQAw - Anonyymi
Uskonnot kieltävät Israelin ja palestiinan väliset vihamielisyydet. Siksi rauha ja rakkaus on vallinnut kahden veljeskansan välillä jo tuhansia vuosia.
- Anonyymi
Uskonnot ovat ihmiskunnan suurin ongelma ( venäläisyyttäkin voidaan pitää lahkona). Niiden nimissä ja harhauttamana ihmisiä tapetaan ja alistetaan.
- Anonyymi
joo venäläien imperialismi Iivana Julmasta asti on kansan ase alistaa muita kansoja
ja varastaa. Iivana suunnitteli kommandoiskua Suomeen kidnappaakseen Kaarinan
Iivana kosi Englannin Elizabethia ja englantilainen luennoitsija sanoi, että jos
sen kirjeet olisivat olleet taviksen kirjoittamia, ne olivat niin törkeitä että Iivana
olisi hirtetty
- Anonyymi
Vasemmistoliitolla on vetoomus Palestiinan tunnustamiseksi. Sen voi allekirjoittaa, jos omalta osaltaan haluaa tukea kahden valtion ratkaisua
https://vasemmisto.fi/vetoomus-suomen-on-tunnustettava-palestiinan-valtio/- Anonyymi
vasliitto on stalinistien puolue jossa Pessi ja Hertta Kuusinen sitoivat Suomen
jalkaa YYA-sopimuksen jota Paasikivi ei uskaltanut vastustaan vasliiton
häiriköinnin takia. Stalin ei yya-sopimusta vaatinut vaan vasliitto
kannattaa pysyä irti kommunisti-Ylikosken puuhista aina - Anonyymi
Onpas typerä vetoomus. Eipä ole mitään tunnustettavaa,kun ei ole edes valtiota. Mitkähän tämän virtuaalivation rajat ovat, milloin sai itsenäisyyden, entäpä virtuaalivaltion pääkaupunki on????
- AnonyymiUUSI
25 934 allekirjoitusta tällä hetkellä. Nyt on hyvä hetki viestittää päättäjille, että "jotain tarttis tehr".
- AnonyymiUUSI
Juutalaiset on eräs vihatuin ryhmä Putiniassa puolalaisten jälkeen. Asia ei näy, koska Israel ilmiselvästi pitää tästä matalaa profiilia, Israelin kakkoskieli on venäjä
Suomessa sosialistit käyttävät tätä hyväkseen panetellen Israelia Kremlin laskuun - AnonyymiUUSI
Rkp edistäisi kansanvaihtoa Suomessa Trumpin Gaza- mallin mukaan entisten tilalle uudet geenit kestävän kehityksen parantamiseksi
Suomenruotsalainen professorividioi HBL:n haastattelussa: Väestönkasvu Suomessa voidaan hoitaa maahanmuuttajilla
24.05.2025 Hufvudstadsbladet-lehdelle antamissaan erikoislaatuisissa ideassaan Helsingin yliopiston kestävän kehityksen professori Kristina Lindström toivoo, ettei Suomessa syntyisi enempää lapsia ilmastosyistä. Professori Lindströmin visioiden mukaan suomalaiset korvattaisiin muiden kansallisuuksien ihmisillä, jotka vaeltaisivat Suomeen eri puolilta kehitysmaista- AnonyymiUUSI
Vasemmistoliiton viime vaalien ohjelma oli painettu a-rapiaksi, ehkä pian tulee so-maliaksi ja ve-näjäksi
Rapia, malia ja näjä ovat jo nyt Kelan käyttökieliä
- AnonyymiUUSI
Vapaa-ajattelijat tuntuvat uskovan, että kun uskonnoista sotien aiheuttajina on päästy eroon, niin humanismi puhkeaa sitten kukkaan ikäänkuin sormia näpsäyttämällä.
- AnonyymiUUSI
Joo väestö vaihdetaan venäläisiin kehitysmaalaisiin
Lindströmin lausunnot samalla heijastelevat viime vuosikymmenen lopun misantrooppisia ilmastopoliittisia vaatimuksia. Helsingin Sanomien mukaan ilmastonmuutoksen takia kannattaisi jättää lapset tekemättä, sillä harkittu lapsettomuus on ylivertainen päästövähennyskeino.
Yle toki liitelee omilla leveleillään ehdottaessaan lapsihaittaveroa
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18954421/#comment-135720625
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista1018043- 1075657
- 2795003
- 494943
- 763717
- 542940
- 642667
Olet oikeasti ollut
Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.222508Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit
Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘292442- 422358