Uskonnot kärjistävät Palestiinan ja Israelin konfliktia

Anonyymi-ap

Tässä Ylikosken kirjoitus fb:ssä. Siihen on jotenkin viitattu tällä foorumilla:
Uskonnot kärjistävät Palestiinan ja Israelin konfliktia - maailma tarvitsee humanismia

Palestiinan ja Israelin konflikti on kärjistynyt sodaksi ja sotarikoksiksi. Kansainvälinen yhteisö ei ole pystynyt estämään siviileihin kohdistuvaa joukkotuhoa. Uskonnot ovat kärjistäneet Palestiinan ja Israelin konfliktia, ja nyt ne estävät toimia aselevon ja rauhanomaisen ratkaisun puolesta.

Islamismilla on valitettavasti ollut tärkeä rooli Gazassa; yhden vaalivoiton jälkeen ei uusia vaaleja ole järjestetty. Terrorihyökkäys israelilaisia siviilejä vastaan, joukkomittainen murhaaminen ja pankkivankien otto olivat islamistisen politiikan tekoja, jolle ei ollut palestiinalaisväestön enemmistön kannatusta.

Juutalaiskansallisilla, sionistisilla poliittisilla voimilla on Israelissa johtava rooli. Se pyrkii uskonnollisen ideologian nojalla edelleen anastamaan maata palestiinalaisilta israelilaisille ja Israelin rajojen laajentamiseen, palestiinalaisten karkottamiseen Palestiinasta.

Sekä islamistit että Israel ovat vastustaneet YK:n ja kansainvälisen yhteisön päätöksiä kahden valtion toteuttamisesta. Maltilliset palestiinalaiset ja juutalaiset näkevät sen tienä rauhaan.

Äärikristilliset suuntaukset kaikkialla maailmassa, erityisesti Yhdysvalloissa ja myös Euroopassa tukevat Israelia uskonnollisideologisista syistä. Tekipä Israelin sotavoimat mitä tahansa, kaikki käy. Ja olipa Euroviisuissa mikä tahansa kappale Israelista, se ansaitsee 20 puhelinsoittoa yhdellä laitteella.

Tämä äärikristillisyys on hidastanut ja estänyt kansainvälisen yhteisön puuttumista rasismiin, maiden anastamiseen aiemmin ja nyt Gazan tilanteeseen. Näin myös Suomessa.

Vetoan humanismin, järjen, kohtuuden ja ihmisoikeuksien puolesta, YK:n päätösten toteuttamisen puolesta.

Suomen ja Europan unionin maiden pitää toimia välittömästi joukkotuhonnan estämiseksi, aselevon puolesta. Uskonnollisilla yhdyskunnilla on suuri vastuu tilanteen kääntämisessä rauhan tielle. Rauhan puolesta tarvitaan myös uskonnottomien toimintaa.

Tulehtuneiden suhteiden ja rasismin olosuhteissa on vaikea nähdä muuta pysyvää ratkaisua kuin YK:n päättämän kahden valtion mallin toteuttaminen. Kyse ei ole julistuksesta vaan velvoittavasti päätöksestä.

48

459

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Humanitaarinen tilanne Gazassa on nyt erityinen. Äärikristilliset ovat painostaneet maamme hallitus vaikenemaan liian pitkään. Kyse ei ole vain pitkäkestoista konfliktista vaan akuutista kansanmurhasta ja joukkotuhonnasta. Israelin harjoittaman Palestiinan aluen etnisen puhdistuksen pysäyttämiseen tarvitaan pakotteita.

      • Anonyymi

        Israel ei ole tehnyt kansanmurhaa. On tutkittu asia ja todettu ,ettei Israel suorita kansanmurhaa ,vaan hamas. Hamas murhasi täysin viattomia,aseettomia nuoria festivaaleilla. Höpö, höpö mukamas etninen puhdistus. Onkohan Ukrainassakin tehty etnistä puhdistusta,kun ovat tulleet sotaa pakoon muihin maihin.


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Ylikoski ei tunne lähi-Itää, ei mitään palestiinan valtiota tai valtioita ole olemassa
        on vain terroristisyhmä Hamas ja al Fatah vähän eri tasoisia eri vuosina
        Mennä tunnustamaan terroristiryhmät valtioiksi olisi naurettavaa. Lisäksi
        Suomella ei ole mitään tekemistä arabien kanssa joten niiden asiat saa jättää
        Englannin ja Ranskan hoidettaviksi

        Gazalaisia ei ole vaan alue on Egyptin jonne egypti lähetti roskasakkia maastaan rikollisia ja sellaisia ja sulki etelärajan

        Ylikoskilaiset voivat lässyttää asiasta joka ei kuulu uskontoon eikä valiittoon
        mitenkään

        Ylikoski ei ole lukenut historiaa eikä tunne Egyptiä eikä osaa ranskaa kunhan lässyää


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ylikoski ei tunne lähi-Itää, ei mitään palestiinan valtiota tai valtioita ole olemassa
        on vain terroristisyhmä Hamas ja al Fatah vähän eri tasoisia eri vuosina
        Mennä tunnustamaan terroristiryhmät valtioiksi olisi naurettavaa. Lisäksi
        Suomella ei ole mitään tekemistä arabien kanssa joten niiden asiat saa jättää
        Englannin ja Ranskan hoidettaviksi

        Gazalaisia ei ole vaan alue on Egyptin jonne egypti lähetti roskasakkia maastaan rikollisia ja sellaisia ja sulki etelärajan

        Ylikoskilaiset voivat lässyttää asiasta joka ei kuulu uskontoon eikä valiittoon
        mitenkään

        Ylikoski ei ole lukenut historiaa eikä tunne Egyptiä eikä osaa ranskaa kunhan lässyää

        Palestiina on, palestiinalaiset ovat.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Palestiina on, palestiinalaiset ovat.

        Usa voisi myydä niiden perheille esim. Alaskaa asuttavaksi?

        Jos niillä ei ole rahaa ostaa maataan niin sitten on vaikeaa

        Rysänperheet käyttää varastamista, talot, asunnot, tilat varastivat Karjalassa, Petsamossa


    • Anonyymi

      Konkoski Ylivalehtelee
      Halonen ja Yk aiheuttivat Gazan ongelman
      vuosi kausia läskiprese tuki YK:ta joka rahoitti terroristiarmeijaa Gazassa
      periaatteella

      lapset kuolee, kipataan rahaa terroristihallinnolle

      Ylikosken kommarilauma on ollut Halosen valitsjamiehenä
      H on maksanut valtaisia summia Suomen budjetista YK:lle
      rauhanturvaajista
      turhakkeista

      joita järjestettiin sinne koska H halusi suomen turvaneuvostoon
      jossa voisi toimia itse eläkkeellä

      Miljoonia maksanut turhaa rauhanturvantaa ylläpidettiin jotta H
      pääsisis eläkehommiin. YK:ssa on lypsäntämenetemä
      sellainen vaatimus että

      turvaneuvostoon pyrkivän on tuhlattava massiivisesti rahaa rauhanturvaamiseen
      jotta pääsee edes ehdokkaaksi ja H harjoitti tätä pyrkimystä veronmaksajien
      laskuun

      mitään rauhaa ei tullut mutta raha paloi gaza-terroristien tukemiseen
      ja konfliktin jatkumiseen vuosikymmeniä

    • Anonyymi

      Tarpeellinen info tännekin.

    • Anonyymi

      YK on suurin paikallisen terrorin ylläpitäjä
      Lähi-Itä, Sudan ...

      ja vuosikymmeniä

      YK:n johtaja rysä estää Ukrainan asian käsittelyn

    • Anonyymi

      Kahden valtion ratkaisu sen tulisi olla, mutta kun ei näitä pässinpäitä saa sitä hyväksymään.
      Jumalia on taidettu kautta aikain käyttää oikeutuksena maan valloittamiselle ja anastamiselle muilta. Assyrialaisetkin valloittivat sitä "Ashurin vaatimuksesta".

      • Anonyymi

        Miten kahden valtion ratkaisu mukamas toisi rauhan. Gazasta lähti kaikki juutalaiset pois rauhan vakuudeksi. Eipä rauhaa tullut. Olisivat saaneet jo monta kertaa valtion Israelin rinnalle, mutta eivät ole sitä haluneet. Miten terroristeille hamasille voi antaa valtion. Suurin osa gazalaisista kannattaa hamasia.


    • Anonyymi

      Ei ole palestiinan valtiota joten kaikki hyväksymiset olisi kahden terroristijärjestön
      voittoja Hamas ja Al Fatah

      Ei Ylikoski tunne historiaa

      Ei ole mahdollista että Karjala kehittyisi ellei rysiä poisteta sieltä
      ei nykykarjaalnapska lävessä voida tehdä uusia perunoita mansikoita kvanttitietokoneita tai tekoälyä

      ei jossain terrorigazassa voida tehdä mitään ennen kuin egyptiläiset on ajettu ulos sieltä ns. gazalaiset. Kyllä niitä tunnustaa voi muttei se mitään auta

      Muistan kun seisoin melkein Unter den Lindenillä Hitlerin bunkkerin
      (ei merkintää) lähellä ja katselin kommunisten vetämää aidotusta
      Brandenburgin portilla läpi Tiergarteniin ja ajattelin että tuo ei aukea
      koskaan turisteille eikä mennyt kuin kivenheitto
      ja Gorba aukaisi sen

      Mutta natsiputinin ja sen joukkojen aikana ei ole mahdollista kehittää Karjalaa vaan kaikki jatkuu harmaanapskana

      Suomessa sosialisti uhoaa miten vahva on rysä sotakaluineen mutta edes juustoa
      sepaska ei osaa tehdä

      • Anonyymi

        Saksa ei päässyt kehittymään, ennen kuin Gorba heitti venäläiset ulos sieltä. Karjala on seisova vesi eikä se kehity ellei sitä vapauteta venäläisistä

        Gaza ei kehity jos siellä jatkaa islamterroristit


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Uskonnot kieltävät Israelin ja palestiinan väliset vihamielisyydet. Siksi rauha ja rakkaus on vallinnut kahden veljeskansan välillä jo tuhansia vuosia.

      • Anonyymi

        Mustaa huumoria joskus tarvitaan.


    • Anonyymi

      Uskonnot ovat ihmiskunnan suurin ongelma ( venäläisyyttäkin voidaan pitää lahkona). Niiden nimissä ja harhauttamana ihmisiä tapetaan ja alistetaan.

      • Anonyymi

        joo venäläien imperialismi Iivana Julmasta asti on kansan ase alistaa muita kansoja
        ja varastaa. Iivana suunnitteli kommandoiskua Suomeen kidnappaakseen Kaarinan
        Iivana kosi Englannin Elizabethia ja englantilainen luennoitsija sanoi, että jos
        sen kirjeet olisivat olleet taviksen kirjoittamia, ne olivat niin törkeitä että Iivana
        olisi hirtetty


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        vasliitto on stalinistien puolue jossa Pessi ja Hertta Kuusinen sitoivat Suomen
        jalkaa YYA-sopimuksen jota Paasikivi ei uskaltanut vastustaan vasliiton
        häiriköinnin takia. Stalin ei yya-sopimusta vaatinut vaan vasliitto

        kannattaa pysyä irti kommunisti-Ylikosken puuhista aina


      • Anonyymi

        Onpas typerä vetoomus. Eipä ole mitään tunnustettavaa,kun ei ole edes valtiota. Mitkähän tämän virtuaalivation rajat ovat, milloin sai itsenäisyyden, entäpä virtuaalivaltion pääkaupunki on????


      • Anonyymi

        25 934 allekirjoitusta tällä hetkellä. Nyt on hyvä hetki viestittää päättäjille, että "jotain tarttis tehr".


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Onpas typerä vetoomus. Eipä ole mitään tunnustettavaa,kun ei ole edes valtiota. Mitkähän tämän virtuaalivation rajat ovat, milloin sai itsenäisyyden, entäpä virtuaalivaltion pääkaupunki on????

        Ramallah


    • Anonyymi

      Juutalaiset on eräs vihatuin ryhmä Putiniassa puolalaisten jälkeen. Asia ei näy, koska Israel ilmiselvästi pitää tästä matalaa profiilia, Israelin kakkoskieli on venäjä

      Suomessa sosialistit käyttävät tätä hyväkseen panetellen Israelia Kremlin laskuun

    • Anonyymi

      Rkp edistäisi kansanvaihtoa Suomessa Trumpin Gaza- mallin mukaan entisten tilalle uudet geenit kestävän kehityksen parantamiseksi

      Suomenruotsalainen professorividioi HBL:n haastattelussa: Väestönkasvu Suomessa voidaan hoitaa maahanmuuttajilla

      24.05.2025 Hufvudstadsbladet-lehdelle antamissaan erikoislaatuisissa ideassaan Helsingin yliopiston kestävän kehityksen professori Kristina Lindström toivoo, ettei Suomessa syntyisi enempää lapsia ilmastosyistä. Professori Lindströmin visioiden mukaan suomalaiset korvattaisiin muiden kansallisuuksien ihmisillä, jotka vaeltaisivat Suomeen eri puolilta kehitysmaista

      • Anonyymi

        Vasemmistoliiton viime vaalien ohjelma oli painettu a-rapiaksi, ehkä pian tulee so-maliaksi ja ve-näjäksi

        Rapia, malia ja näjä ovat jo nyt Kelan käyttökieliä


    • Anonyymi

      Vapaa-ajattelijat tuntuvat uskovan, että kun uskonnoista sotien aiheuttajina on päästy eroon, niin humanismi puhkeaa sitten kukkaan ikäänkuin sormia näpsäyttämällä.

      • Anonyymi

        Joo väestö vaihdetaan venäläisiin kehitysmaalaisiin

        Lindströmin lausunnot samalla heijastelevat viime vuosikymmenen lopun misantrooppisia ilmastopoliittisia vaatimuksia. Helsingin Sanomien mukaan ilmastonmuutoksen takia kannattaisi jättää lapset tekemättä, sillä harkittu lapsettomuus on ylivertainen päästövähennyskeino.

        Yle toki liitelee omilla leveleillään ehdottaessaan lapsihaittaveroa

        https://keskustelu.suomi24.fi/t/18954421/#comment-135720625


    • Anonyymi

      Onko hallitun KDn panttivankina.

      • Anonyymi

        Voi sanoa äärikristillisten panttivankina.


    • Anonyymi

      Sitä ne tekevät joka päivä.

    • Anonyymi

      Onko näin? Edelleen.

    • Anonyymi

      Kirjoitus toukokuussa valitettavasti pätee edelleen.

    • Anonyymi

      Laiton palestiinalainen asui vuosia Suomessa sossujen paapomana ja bodasi ja paninuorta ur heilullista suvakkityttöä joka julkisesti julkesi niitä puolustaa kunnes menetti päänsä Hämeenlinnassa porraskäytäväkin lainehti punaisena kuvissa

      Töitä se ei tehnyt uskonnollisin perustein mutta miksi sesai loisia täällä vuosia ennen kuin iski?

      • Anonyymi

        Uskontokonflikrit Suomessa. Siitäkin vale- Suomen lehdet kertovat että kyseessä olisi mies eikä uskontojoka kärjisti konfliktin

        Miksei täällä voida kertoa uskonnollisten konfliktin syitä rehellisesti? https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006530580.html


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Uskontokonflikrit Suomessa. Siitäkin vale- Suomen lehdet kertovat että kyseessä olisi mies eikä uskontojoka kärjisti konfliktin

        Miksei täällä voida kertoa uskonnollisten konfliktin syitä rehellisesti? https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006530580.html

        Suomalaisittain tyttöystävän/vaimon ja mahdollisten lasten surman jälkeen mies alkaa "järkiintyä" eikä tapa itseään.


    • Anonyymi

      Palestiinalaisten aiheuttamat uskonnolliset konfliktit vellovat joka maassa eikä vain Suomessa. Yleisesti Persianlahden maat eivät ota palestiinalaisia. Palestiinan Gaza on ollut ennen osa Egyptiä ja niillä on yhteinen raja, joka pysyy suljettuna eikä E päästä palestiinalaisia maahansa

    • Anonyymi

      Jos rauha olisi Israelista kiinni, se olisi syntynyt jo kauan sitten. Hamas ei luovuta.

      "Äärijärjestö Hamasin korkea-arvoinen edustaja Osama Hamdan sanoo, että yksikään palestiinalainen ei hyväksy aseistariisumista ja että palestiinalaiset tarvitsevat aseita ja vastarintaa."

      • Anonyymi

        Aivan näin. Gazan Hamas ei voi elää Gazassa ilman konetuliaseita.

        Vuosien mittaan se on teloittanut siellä massiivisesti arabeja, mm. koko al Fatahin = Länsi- Rannan hallinnon. Sukulaiset kostavat teot jos Hamas menettäisi aseensa, eli

        aseeton Hamas- porukka teloitetaan Gazassa pikkuhiljaa. Qatar voi ottaa hiukan pakolaisia mutta vain varakkaat = ryöstelleet hamaslaiset, ei mitään tavis-gazalaisia


    • Anonyymi

      Gazan klaanit ilmoittavat aloittaneensa aseellisen taistelun Hamasia vastaan

      Ainakin 27 ihmistä on kuollut Hamasin ja Gazan kaupungin klaanien välisissä yhteenotoissa sen jälkeen, kun Israelin operaatiot kaupungissa loppuivat

      • Anonyymi

        Huomenna

        Trump valmistautuu matkaan Egyptin lomakohteeseen huomiseksi ma

        Ensiksi puhuu Trump ja Abdel al-Sisi Egyptin johtaja, mitä ovat päättäneet Gazasta, mihin se liitetään tai mitä sille tehdään

        Mukaan pääsee Euroopan kerma kuuntelemaan. Joukkoa johtaa Italian Giorgia Meloni

        Starmer Macron, Merz, Sanchez kuuntelevat


    • Anonyymi

      Uskontojen ongelmat ohi
      Trump keulassa, punainen kravatti kaulassa, homma hanskassa

      Ilmoitti koneessaan Gazan "sodan olevan ohi" ja luottamuksensa, että Usan välittämä tulitauko Israelin ja Hamasin välillä pitää ja että koko Lähi-itä olisi "normalisoitumassa"

      Puhuessaan koneessaan Air Force Onessa Trump ennusti Gazan jälleenrakennuksen alkavan välittömästi

      Kertoi panttivankien vapautumisen ja tuhansien palestiinalaisten palaavan Gazan kaupunkiin toiveikkaina.

      Trump kiitti paikallispomojen yhteistyötä ja hahmotteli vision Gazan nopeasta kansainvälisestä vakauttamistoiminnasta

      Trump ei vielä tiedä mitä Egyptin
      al Sisi tarjoaa eikä

      maininnut mitään siitä,
      al kaako pariskunta

      Tony Blair ja Sanna Marin johtaa Gazan talous-, hotelli ja lomakeskusprojektia

    • Anonyymi

      Trumpin kone on laskeutunut Tel Avivin kentälle

      Vastaanottojoukko odottaa Netanjahulla on sininen kravatti
      Trump ajaa vielä partaansa yöpuvussa
      kentällä on hiljaisuus

      ovi koneeseen on auki ja laskuportaat alhaalta parranajokone pärisee sisällä

    • Anonyymi

      Trump puhuu Knessetissä

      minuutti sitten tuli välikohtaus huutoa ja kaaosta
      ja salaisen poliisin agentit hoitivat homman ja heittivät huutajan ulos

      It was very efficient sehän hoitui hienosti Trump sanoi
      ja jatkoi ylistystään
      Netanjahu on yhtä hymyä valtansa huipuolla

      Trump on lentänyt koko yön ja väsynyt
      alkoi kertoa juttuja elämästään

    • Anonyymi

      Palestiinalaisia rikollisia kuljettavat bussit ovat saapuneet Khan Younisiin Gazaan

      Kaikki elossa olevat panttivangit on palautettu Israeliin

      Netanjahu ei lähde Egyptiin Gaza-konferenssiin
      jonne Trump on jo matkalla

      Starmer tuli äsken perille Egyptiin

    • Anonyymi

      Trump ja Netanjehu seisovat Ben Gurionin lentokentällä ja lätty lätisee

      T lähtee Egyptiin portaat odottavat
      N lähtenee juhlimaan panttivankien perheiden kanssa tai mitäseoli

    • Anonyymi

      Trump on laskeutunut omin siivin Sharm el-Sheikhiin autosaattue ajaa Red Sea Hotel - pihaan
      jossa parikymmentä johtohahmoa kokoontuu

      alueella ei sada juuri mitään
      ja se on ei-mitään aluetta eli alunperin pikkuruinen kylä

    • Anonyymi

      Saapa nyt nähdä. Tuhot ovat olleet karseita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      249
      14351
    2. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      148
      3827
    3. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      128
      3722
    4. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

      Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      164
      1504
    5. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

      Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
      Maailman menoa
      369
      1464
    6. En minä kyllä enää odota sinua

      Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O
      Ikävä
      14
      1416
    7. Jos joku luulee että kaikki käy

      Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn
      Ikävä
      48
      1263
    8. Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan

      Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var
      Tunteet
      8
      1041
    9. Sakin hivutus - ilmiö

      Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok
      80 plus
      45
      938
    10. En pystynyt vaan vastaamaan...

      Kaikki on ihan solmussa eikä ole voimia alkaa ratkaista naisena 😔
      Ikävä
      93
      783
    Aihe