Ampuu vaan eikä vapauta panttivankeja ja vielä aloittanut osapuoli Kuka tunnustaisi tuollaisen Terrorismipesäkkeen kun eivät osaa olla ihmisiksi
Miksei Palestiina tee rauhaa ja antaudu
Anonyymi-ap
49251
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 49
Vanhimmat
Aloittaja ei ymmärrä, että Hamasin olemassaolon perusta on Israelin tuhoaminen.
Tuhoamista ei voida tehdä ilman ampumista, siksi Hamas ampuu ja palestiinalaiset ampuvat. Palestiinalaiset ovat valmiita kuolemaan ideologiansa puolesta, mikä ideologia sisältää tuon juutalaisen rodun tuhoaminen. Islamiin vetoaminen on vain tekosyy.
Toisaalta juutalaiset olivat alistuneet sortoon lukuisia kertoja vuosisatojen aikana, mutta Varsovan gheton juutalaiskapinassa ensimmäisen kerran juutalaiset päättivät, että ei enää koskaan.
Siksi palestiinalaisten tarkoitus ja maailmankatsomus vapauttaa Israel juutalaisista Jordanvirralta Väimerelle aiheuttaa ampumista.
Juutalaiset ajoivat vuosikymmeniä takaa natseja. Nyt he ovat itse muuttuneet natseiksi.
Juutalaiset ei ole muuttuneet natseiksi vaan muslimit on olleet natseja aina, koska se kuuluu uskontoon, se juutalaisviha. Näin suomalaisittain rehellisesti sanottuna, nuo palefanit on valehtelevia pskoja, eikä kenenkään kannattaisi kiinnittää niihin eikä juttuihinsa mitään huomiota. Ne oikeat palestiinalaiset, niistähän ei tiedetä muuta kuin että kannattivat Hamasia, jossa siinäkin luvattu tavoite oli Israelin tuho. Nyt sitten uhriudutaan oikein urakalla kun ei onnistunut. Islamin pskamaisuutta kaikki tyynni.
Meinaatko että jäisi henkiin jos antautuu. Enpä usko että noilla sitä vaihtoehtoa on.
Hamasin loi Israelin tiedustelupalvelu.
Muistan vuosia sitten NPR:n raportin, joka koski naispuolista israelilaista toimittajaa, jonka tutkimus osoitti, että Hamas oli Israelin tiedustelupalvelun luoma.
Toimittaja murhattiin myöhemmin, ja hänen töitään on käytännössä mahdotonta kaivaa esiin.
Israelin Shin Bet -turvapalvelun entinen johtaja Yuval Diskin kertoi Yedioth Ahronotille vuonna 2013, että "jos katsomme asiaa vuosien mittaan, yksi Hamasin vahvistumiseen vaikuttaneista tärkeimmistä henkilöistä on ollut Bibi Netanyahu hänen ensimmäisestä pääministerikaudestaan asti".
Elokuussa 2019 entinen pääministeri Ehud Barak kertoi Israelin armeijaradiolle, että Netanjahun "strategiana on pitää Hamas hengissä ja potkimassa... jopa [etelän] kansalaisten hylkäämisen hinnalla ... heikentääkseen palestiinalaishallintoa Ramallahissa".
Barakin mukaan tämän strategian taustalla oleva logiikka on, että "Hamasin on helpompi selittää israelilaisille, ettei ole ketään, jonka kanssa istua eikä ketään, jolle puhua".
Ei terroristit rauhaa halua. Saisivat sen helposti aikaan vapauttamalla panttivangit, mutta eivät sellaista HALUA.
Mistä tiedät että siellä elossa on enää yhtään panttivankia. Onhan tuo Israel pistänyt paikat aika matalaksi tuolla.
"Satelliittikuvat näyttävät Gazan täystuhon – tutkijan mukaan Israelin hävitysvimmalla on selkeä syy"
https://yle.fi/a/74-20162877
No on selkeääkin selkeämpi syy. Se on jäänyt himmeäksi miksi palestiinalaisia puolustellaan tai säälitään. Itse aiheutettua kun juutalaisten kansanmurha ei onnistunut. No, oma melkein onnistui .
Israelin taisteluhelikopteri ampui israelilaisia siviilejä 7. lokakuuta 2024 SuperNova musiikkifestivaaleilla, poliisi tiedottaa.
Supernova musiikkifestivaali pidettiin lähellä Kibbutz Re'imiä.
Israelin poliisitutkinta on tunnustanut, että Israelin viranomaisten mukaan 7. lokakuuta kuolleista 364 siviilistä, joita ei julkistettu, ammuttiin israelilaisella taisteluhelikopterilla.
On kuitenkin vain vähän raportteja, kuten tämä Yasmin Poran, Kibbutz Be’erin verenvuodatuksesta lähellä Gazan rajaa, selvinneen haastattelu, joissa kerrotaan, että Israelin joukot olisivat voineet tahattomasti tappaa omansa.
Islamiterroristit tekevät iskuja kaikkialla minne ovat tunkeutuneet. Terroristien tukijat pitävät länsimaalaisia uhreja vain hyväksyttävänä hintana siitä että pääsevät korostamaan suvaitsevaisuutta ja syyllistämään muita rasisteiksi. Uhreja ja heidän omaisille osoitettu myötätunto aiheuttaa vihervasemmistossa ärtymystä ja varsinkin niitä kohtaan jotka eivät halua lisää tappajia, raiskaajia ja ryöstäjiä. Joelta mereen hoilaajien kannattajien mielestä Suomi kuuluu kaikille, miksi ei kaikki maailman valtiot?
miksi israel ei vapauta tuhansia ilman syytä pidättämiään palestiinalaisia. Israelilaiset voisivat tehdä rauhan milloin tahansa palauttamalla varastamansa maat ja häipymällä sinne mistä ovat tulleetkin, keskieurooppaan, Venäjälle ja Usaan.
Naton tuonne pitäisi iskeä täydellä voimalla ja opettaa juutaaiset tavoille. Niinhän nato teki jugoslaviassakin että pakotti osapuolet rauhaan ja jakoi alueet muilta mitään kyselemättä.
Ei noista juutalaisista tai niiden asevoimista olisi mitään vastusta.
Ilman syytä ei ole varmasti yksikään vaan maahan pujahtaneita teroja. Saman voisi sanoa arabeille, mikseivät mene sinne mistä tulivatkin juutalaisten maalle. Terroristeja jo silloin.
Arabit varasti juutalaisten maan. Ja monen monen muun maan lisäksi. Islam on sotilasuskonto, tappaja, vihan ja valtauksien uskonto. Eräänlainen sotilas-teokratiadiktatuuri. Vain kopioinnit tietyistä Raamatun kohdista saa sen kannattajat pysymään ja toivomaan olevansa oikealla asialla.
Kaikki sodat on NaZionistien järjestämiä, ja gentilet saadaan vapaaehtoisesti lähtemään rintamille tappamaan toisiaan, tykinruaksi ja polkemaan miinoja.
Samat NaZionisti-banksterit rahoittavat sodan kumpaakin osapuolta ja korjaavat lopuksi koko potin.
Saksan Nazit eivät kadonneet minnekään, vaan kutsuvat itseään nyt myös Zionisteiksi.
Itse asiassa ovat kutsuneet jo 1800 luvun lopussa pidetystä ensimmäisestä Zionistien Congressista lähtien.
Tällöin poliittinen Zionismi tuli tietoiseksi itsestään.
(1897.08.29-31
*FIRST ZIONIST CONGRESS* is convened (29 August); adoption of the Basle Switzerland program, calling for the establishment of a national home for the Jews in the Land of Israel; Theodor Herzl, the congress' initiator, writes in his journal: "In Basle I founded the Jewish State... In ... fifty years, everyone will realize it. Zionist Organization is founded; Theodor Herzl is elected president.)
Vain toistakymmentä jokavuotista Zionistien Congressia myöhemmin, Eurooppa ja Venäjä oli täysin sekaisin.
Saksan Nazipuolue, ashke-Nazit. Zionisti Emil Maurice, tämä juutalainen isoisä oli Saksan kansallissosialistisen työväenpuolueen varhainen jäsen, Adolf Hitlerin autonkuljettaja, henkivartija ja ystävä.
Hän oli SA-joukkojen ensimmäinen johtaja 1920–1921.
Vaikka Maurice oli mukana perustamassa SS-joukkoja, hänen uransa hiipui ja hänen korkeimmaksi SS-arvokseen jäi Oberführer.
Israel on Jumalan juutalaisille lupaama maa, ei vain tuo nykyinen suikale, vaan paljon suurempi alue, jo Vanhan testamentin ajoista asti.
Sdp, Lindtman.
Eläinten rääkkääjä sopiikin hyvin yhteen toisten samanlaisten kanssa. Saa varmaan paljon ääniä.
Lähinnä tarkoitin sitä toista joka on ollut julkisuudessa tästä. On Lindtmanillakin se natsileikki. Vaan taisikin olla ihan tosissaan.
Hyväksyy.
Uhoajien olisi hyvä muistaa, että Israel on ydinasevaltio.
"Amihai Eliyahun mukaan ydinpommin pudottaminen Gazaan olisi "yksi mahdollisuuksista" Hamasin sodassa."
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/israelilaisministeri-ehdotti-ydinpommin-pudottamista-gazaan-yksi-mahdollisuuksista/8813526
Ja on hyvä muistaa psalmin 83 profetia, miten Jumala yliluonnollisesti lyö Israelin viholliset. Ja Elamin nuoli katkaistaan, eli ilmeisesti Iranin ydinohjukset. Ja Damaskos tuhoutuu niin täysin, että siellä ei enää voi asua, eli siellä räjäytettäneen ydinpommi. Onko se Israelista vai arabien vahinkolaukaus, kuka tietää.
Ja on hyvä muistaa, että Raamatun mukaan ne, jotka kiroavat Israelia joutuvat Jumalan kirouksen alle. Ja että Jeesus palaa maan päälle, kun juutalaiset yhtenä kansana (ne, jotka ovat vielä elossa antikristuksen vainossa) huutavat avukseen häntä, Messiastaan. Jeesus perustaa tuhatvuotisen valtakuntansa ja hallitsee Jerusalemissa. Israel on millenniumin tärkein maa.
Kumpiko maan on laajemmin tunnustettu Israel vaiko Palestiina eli Hamas ja jos on esim tuholais ongelma se poistetaan kokonaan ettei uusiudu tässä Israel on oikeassa poistaa ongelma koska se on jatkuvasti uusiutunut
Terroristien kanssa ei voi neuvotella. Ne tietävät, että panttivankien vapauttaminen johtaisi heidän tuhoonsa. Panttivangit joudutaan ehkä uhraamaan koko kansan turvallisuuden tieltä, valitettavasti.
Koko maailma tuntuu nousevan Israelia vastaan. Raamatun profetioimat lopunajan tapahtumat lähenevät päivä päivältä huimaa vauhtia. Lukekaa psalmi 83 ja VT:sta kertomus Gideonista ja miten Jumala löi heidän ylivoimaisen vihollisensa yhdessä yössä. Hän pystyy tekemään sen uudestaan. Israel ei ole yksin. Jumala on tuon pienen maan puolella. Suomenkin kannattaisi olla.
Lespatiina on kuin meren aalto katsos.
Kyllä Israel on mennyt yli kaiken kohtuuden ja järjellisen. Rajansa kaikella. Siinä lapset ja vanhukset kärsivät ja kuolevat. Hirvittää nähdä ja kuulla tuo tilanne. Myös Israelissa on ihmisiä, jotka eivät halua tai kannata tuollaista raakalaisten toimintaa. Siinä kostetaan julmasti myös täysin viattomille! Rajansa kaikella!
Tuo kaikki ei ole vähääkään Israelin syytä. Ei vähääkään.
Onko jollakin parempi ratkaisu kuin Israelin yritys tuhota Hamas siirtämällä siviilit turvaan ja pommittamalla Hamasin piiloluolat? Tajuatte kai, että neuvottelut eivät ole tuottaneet tulosta. Juutalaisviha kun on tiukasti uskonnon dogmeissa, tilanne on erilainen kuin jos olisi kyse vain maasta ja ihmisoikeuksista. Siellä opetetaan jo pikkulapset luulemaan, että tappamalla juutalaisia he pääsevät paratiisiin. Tulee iso yllätys noille tappajille heti kuoleman rajan ylitettyään. Ei ole seitsemänkymmentä neitsyttä vastassa siellä, minne he joutuvat.
koska raamatun mukaan palestiina on daavid ja irael on goljat..
goljat pitää tuhot kiveä heittämällä
Hamas ei ole Palestiina. Sama kuin väittäisi että Kokoomus on Suomi.
Hamas ei ole poliittinen puolue, vaan terrorijärjestö.
Hamasin loi Israelin tiedustelupalvelu.
Muistan vuosia sitten NPR:n raportin, joka koski naispuolista israelilaista toimittajaa, jonka tutkimus osoitti, että Hamas oli Israelin tiedustelupalvelun luoma.
Toimittaja murhattiin myöhemmin, ja hänen töitään on käytännössä mahdotonta kaivaa esiin.
Vai niinkö teki? Hamasiin löytyi kuitenkin innokkaita kannattajia, koko palestiinalaisjoukko. Sekään ei olisi israelilaisten vika. Palestiinalaiset saa mukaan mihin vain kun lupaa että sitten Israel on mennyttä. Hamasissa ei toimi israelilaisia. Idioottimaista kehitellä noita juttuja Israelin kontolle, kun nähdään koko ajan mitä Hamas eli palestiinalaiset eli muslimit tekee ja sanoo. Ja aina on se merkittävä todistaja noille jutuille kuollut.
Israelin Shin Bet -turvapalvelun entinen johtaja Yuval Diskin kertoi Yedioth Ahronotille vuonna 2013, että "jos katsomme asiaa vuosien mittaan, yksi Hamasin vahvistumiseen vaikuttaneista tärkeimmistä henkilöistä on ollut Bibi Netanyahu hänen ensimmäisestä pääministerikaudestaan asti".
Elokuussa 2019 entinen pääministeri Ehud Barak kertoi Israelin armeijaradiolle, että Netanjahun "strategiana on pitää Hamas hengissä ja potkimassa... jopa [etelän] kansalaisten hylkäämisen hinnalla ... heikentääkseen palestiinalaishallintoa Ramallahissa".
Barakin mukaan tämän strategian taustalla oleva logiikka on, että "Hamasin on helpompi selittää israelilaisille, ettei ole ketään, jonka kanssa istua eikä ketään, jolle puhua".
Palestiinalaiset ei ole tarttuneet rauhan tarjouksiin puhuipa joku Netanjahu mitä tahansa milloin tahansa. Se ratkaisee. Hamas ja palestiinalaiset on terroristeja. joiden päämäärä on häpäistä Israel ja hävittää se. ja piste. Maailma kun ei sitä hyväksyisi niin yrittävät kieroilla ja kiemurrella syyllisyydestä pois.
sraelin taisteluhelikopteri ampui israelilaisia siviilejä 7. lokakuuta 2024 SuperNova musiikkifestivaaleilla, poliisi tiedottaa.
Supernova musiikkifestivaali pidettiin lähellä Kibbutz Re'imiä.
Israelin poliisitutkinta on tunnustanut, että Israelin viranomaisten mukaan 7. lokakuuta kuolleista 364 siviilistä, joita ei julkistettu, ammuttiin israelilaisella taisteluhelikopterilla.
Ei ole tunnustanut. Hamashyökkääjä toki kätkeytyi silloinkin uhrien sekaan. Paskiaiset.
Petoksella sinun tulee käydä sotaa: Israelin tiedustelupalvelun moSSad motto.
Petos on Hamasin motto.
Nytpä on palestiinalaiset keksineet että se onkin Israel joka käyttää ihmiskilpiä. Valheilla ei ole loppua. Palestiinalaisert on kätkeneet raketteja ja pommeja joita israelilaiset etsivät. Tarkoituksena on, että israelilainen sotilas kuolisi löytäessään sen. Mutta he ovat viisaampia ja laittavat palestiinalaiset itse etsimään pomminsa, ja tätä sanotaan nyt ihmiskilpien käytöksi. Terroristeja on kaikki palestiinalaiset eikä mitään siviilejä. Siviilistatukseen vetoaminen on valetta. Ei ne muuten tietäisi missä niitä pommeja on. Moni israelilaissotilashan on kuollut juuri tässä työssä. Kunpa palestiinalaisista tulisi selvää jälkeä ja terrorismi loppuisi.
"SE ON ITSEMURHA"!!!
Koska Palestiina puolustautuu hyökkäyssotaa vastaan. Jos et tiennyt, niin kyse on jo 1800-luvulla alkaneista alueellisista, etnisistä ja poliittisista erimielisyyksistä. Äärioikeistolaisen Likudin johdolla halutaan siivota koko alue musIimeista ja isIamista ja vallata koko alue itselleen. Jopa 70% lsraeIin juIman hyökkäyssodan uhreista on naisia ja Iapsia ja iskut on kohdistuneet maalle elintärkeään infrastruktuuriin, mikä kertoo harvinaisen selkeästi Likudin ja Netanjahun motiiveista. Siksi me normaalit ihmiset vastustamme lsraelin toimintaa, vaikka meistä moni ei myöskään halua islamia Suomeen. Kyse on kuitenkin ihmisistä, lapsista, naisista, vanhuksista, eikä mikään uskonnollinen tai etninen motiivi saa sitä totuutta himmenemään.
1948 palestiinalaiset saivat Israelia suuremman valtion, Jordanian. Se ei vaan tunnu heille riittävän.
Täh?! Olet hieman ymmärtäny väärin, mutta tietämättömyyttäs vai tahallas? Se ei kelvannut lsraeIille! lsrael haluaa kaikki musIimit pois alueelta ja koko "luvatun maan" itselleen.
ja suomi24 on puolueellinen alusta!
Onko joku tavannut Palestiinalaista joka ei olisi terroristi ? Palestiina eli Hamas hyökkäsi brutaalisti siviilien kinppuun tappoi veitsillä siviileitä heidän omissa kodeissaankin myös palestiinalaiset nuoret ylpeili veitsi iskuillaan Äiti Äiti tapoin Isralilaisen