Rajua ritiikkiä sataa Purran ministeriölle

Verohelpotusten laskelmat puuta heinää, ja perusteluissa käytetään väärin asiantuntijan lausuntoja. Tosin nyt asiantuntijan nimi on otettu pois selityksistä, mutta laskelmat 60 % itsetakaisinsaannista on puppua. Paras takaisin saanti olisi 24 % ja todellinen prosentti on nolla 0.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/f0df48f2-f719-4d36-823f-bd091a918a80
6141
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Milloin Persut ovat totta puhuneet.

Äänestä

Eiköhän eräille ole pedattu jatkopaikka eräiden toimesta eräistä toimista .......

Äänestä

Löytyy myös asiantuntijoita, joiden mielestä nyt tehdään oikeita asioita.
Muutosvastarinta on itsessään todiste siitä, että jotain hyvää tapahtuu.

Äänestä

On taidettu käyttää omaa poliittista asemaa päämääriensä ja omien tarkoitusperien saavuttamiseksi ja valittu mieleiset kohdat joilla perustella päätökset joilla päästään oman tai etupiirin eduntavoittelunpäämääriin .On tainnut kansallisen edunvalvonnan ja yhteisen hyvä n rakentaminen unohtua tyystin.

Äänestä
  • On totta, ettei rahaa lapioida enää vasemmistoa ja keskustaa lähellä oleville yhdistyksille samaan malliin kuin ennen.

    Maan tapana on keskisä erilaisia yhdistyksiä, jotka maksavattukensa puolueiden kassaan. On hyväksyttävämpää tukea kortteliyhdistystä, vaikkei sitä edes olisi olemassa, kuin ottaa rahaa kassasta suoraan itselleen.

    Kunnilla on tapana perustaa oppilaitoksia, joiden päätarkoitus on saada rahaa kunnan kassaan. Oppilailta puuttuu opettajat eikä opetussuunnitelmaa ole. Pahimmassa tapauksessa valehdellaan, että opistosta saa tutkinnon, vaikkei saa. Näitä rahoja on sitten maksettu takaisin koska toiminnasta on valehdeltu.

    Asumisessa on paljon hämärähommaa. Sunny Car Center pääsi ostikoihin vain koska siinä oli afrikkalaista prinssirahaa. Se oli liian paksua. Muuten samat poliitikot puuhailevat edelleen asuntojen ja rakennushankkeiden parissa julkisella rahalla edelleen.

    Tyypillistä poliitiselle rahanpesulle on, että kun hanke kaatuu, yritetään siinäkin vaiheessa saada eläkeyhtiöt maksamaan koko paska. Lakea on hyvä esimerkki muuten, mutta se ei onnistunut ainakaan vielä.

    Äänestä

Mitä tarkoitat "rajulla kritiikillä"?
Itse en havainnut kritiikissä mitään "rajua"!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Verohelpotusten laskelmat puuta heinää, ja perusteluissa käytetään väärin asiantuntijan lausuntoja. Tosin nyt asiantuntijan nimi on otettu pois selityksistä, mutta laskelmat 60 % itsetakaisinsaannista on puppua. Paras takaisin saanti olisi 24 % ja todellinen prosentti on nolla 0.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/f0df48f2-f719-4d36-823f-bd091a918a80

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu