Matt 18:9:
"Ja jos sinun silmäsi viettelee sinua, repäise se pois ja heitä luotasi; parempi on sinun silmäpuolena mennä elämään sisälle, kuin että sinut, molemmat silmät tallella, heitetään helvetin tuleen."
"Ja jos sinun silmäsi viettelee sinua, repäise se pois ja heitä luotasi; parempi on sinun silmäpuolena mennä elämään sisälle, kuin että sinut, molemmat silmät tallella, heitetään helvetin tuleen."
Vastaukset 16
Vanhimmat
Sananl 7:21: "Hän taivutti hänet paljolla houkuttelullaan, vietteli liukkailla huulillansa:"
Lupauksia ja houkuttelua.
=> VIETTELYKSIÄ
Viekkaat juonet
"Sillä he ahdistivat teitä viekkailla juonillansa, joilla he houkuttelivat teidät Peorin ja sisarensa Kosbin, midianilaisen päämiehen tyttären, ansaan, hänen, joka surmattiin Peorin vuoksi tapahtuneen vitsauksen päivänä.""
Monessa hengellisyydessä punottaan juonia
Jer 9:8: "Tappava nuoli on heidän kielensä, vilppiä se puhuu; suullaan he puhuvat rauhaa lähimmäisensä kanssa, mutta sydämessään he juoniansa punovat."
Ef 4:14: "ettemme enää olisi alaikäisiä, jotka ajelehtivat ja joita viskellään kaikissa opintuulissa ja ihmisten arpapelissä ja eksytyksen kavalissa juonissa;"
Adventistit punovat sapatti juonia.
Tarvitaan liukas suu joka vie turmioon
Sananl 26:28:
"Valheellinen kieli vihaa omia ruhjomiansa, ja liukas suu saa turmiota aikaan."
Valheellinen kieli vihaa omia ruhjomiansa, ja liukas suu saa turmiota aikaan.
Sen rikkaat ovat täynnä väkivaltaa, sen asukkaat puhuvat valhetta, kieli heidän suussansa on pelkkää petosta.
Ja tämä on oleva vitsaus, jolla Herra rankaisee niitä kansoja, jotka sotivat Jerusalemia vastaan: hän mädättää siltä kansalta lihan, kun se vielä seisoo jaloillaan, sen silmät mätänevät kuopissansa, ja sen kieli mätänee sen suussa.
Myös kieli on tuli, on vääryyden maailma; kieli on se meidän jäsenistämme, joka tahraa koko ruumiin, sytyttää tuleen elämän pyörän, itse syttyen helvetistä.
Kuvottavaa ihmisten huijaamista koko opus.
Hankkikaa parempaa luettavaa.
Aivan hyvä kirja jos sillä ei mätkitä päin näköä.
Hyväksytkö lasten viettelemisen ?
Jeesus vietteli ainakin 12 poikalasta, jos raamattua yhtään uskomme.
Idiotismia ei pidä hyväksyä.
Niin ei Jumala lähetä idiootteja julistamaan sanaa.
Ne lähtee ihan itse.
Kristitty kansa täällä tuo ilmi viisauksiaan !
Niin tosiaan, mutta ei niihin kuole, eikä edes onneksi käsittele tappamista.