Viettelysten täytyy tulla - Matt. 18:7

Matt 18:9:

"Ja jos sinun silmäsi viettelee sinua, repäise se pois ja heitä luotasi; parempi on sinun silmäpuolena mennä elämään sisälle, kuin että sinut, molemmat silmät tallella, heitetään helvetin tuleen."
16137
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Sananl 7:21: "Hän taivutti hänet paljolla houkuttelullaan, vietteli liukkailla huulillansa:"

Äänestä

Lupauksia ja houkuttelua.
=> VIETTELYKSIÄ

Äänestä

Viekkaat juonet

"Sillä he ahdistivat teitä viekkailla juonillansa, joilla he houkuttelivat teidät Peorin ja sisarensa Kosbin, midianilaisen päämiehen tyttären, ansaan, hänen, joka surmattiin Peorin vuoksi tapahtuneen vitsauksen päivänä.""

Äänestä

Monessa hengellisyydessä punottaan juonia

Jer 9:8: "Tappava nuoli on heidän kielensä, vilppiä se puhuu; suullaan he puhuvat rauhaa lähimmäisensä kanssa, mutta sydämessään he juoniansa punovat."

Ef 4:14: "ettemme enää olisi alaikäisiä, jotka ajelehtivat ja joita viskellään kaikissa opintuulissa ja ihmisten arpapelissä ja eksytyksen kavalissa juonissa;"

Äänestä

Adventistit punovat sapatti juonia.

Äänestä

Tarvitaan liukas suu joka vie turmioon

Sananl 26:28:

"Valheellinen kieli vihaa omia ruhjomiansa, ja liukas suu saa turmiota aikaan."

Äänestä

Valheellinen kieli vihaa omia ruhjomiansa, ja liukas suu saa turmiota aikaan.

Sen rikkaat ovat täynnä väkivaltaa, sen asukkaat puhuvat valhetta, kieli heidän suussansa on pelkkää petosta.
Ja tämä on oleva vitsaus, jolla Herra rankaisee niitä kansoja, jotka sotivat Jerusalemia vastaan: hän mädättää siltä kansalta lihan, kun se vielä seisoo jaloillaan, sen silmät mätänevät kuopissansa, ja sen kieli mätänee sen suussa.

Myös kieli on tuli, on vääryyden maailma; kieli on se meidän jäsenistämme, joka tahraa koko ruumiin, sytyttää tuleen elämän pyörän, itse syttyen helvetistä.

Äänestä

Kuvottavaa ihmisten huijaamista koko opus.
Hankkikaa parempaa luettavaa.

Äänestä
  • Aivan hyvä kirja jos sillä ei mätkitä päin näköä.

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Aivan hyvä kirja jos sillä ei mätkitä päin näköä.

    Hyväksytkö lasten viettelemisen ?

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Hyväksytkö lasten viettelemisen ?

    Jeesus vietteli ainakin 12 poikalasta, jos raamattua yhtään uskomme.

    Äänestä

Idiotismia ei pidä hyväksyä.

Äänestä

Niin ei Jumala lähetä idiootteja julistamaan sanaa.

Äänestä
  • Ne lähtee ihan itse.

    Äänestä

Kristitty kansa täällä tuo ilmi viisauksiaan !

Äänestä
  • Niin tosiaan, mutta ei niihin kuole, eikä edes onneksi käsittele tappamista.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Matt 18:9:

"Ja jos sinun silmäsi viettelee sinua, repäise se pois ja heitä luotasi; parempi on sinun silmäpuolena mennä elämään sisälle, kuin että sinut, molemmat silmät tallella, heitetään helvetin tuleen."

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu