Olen ymmärtänyt, että tämän kauden viimeisessä valtuuston kokouksessa ob käsittelyssä Hautalammen kaivosalueen asemakaava. Valtuutetut ovat paljon vartijana, kun he toivottavasti kaavan hyväksyvät. Toivottavasti kaavaan sisältyvä lupa myös velvoittaa suorittamaan yhteisölle kohtuulliset korvaukset eri toiminnoista ja ennen kaikkea jälkien siivoamisen sitten joskus.
Hanketta ei tule kelvottomana hylätä, vihreä valo on sytytettävä hankkeelle.
Järjen käyttöä ja harkintaa.
9
303
Vastaukset
- Anonyymi
Järjen käyttö ja lain valvontavastuu on oltava selvillä. Paskat on siivottava lain mukaan firman itse, ei veronmaksajien niin kuin yleensä tuppaa käymään.
Itse olen kaivosta vastaan, siitä ei meille eikä valtiolle juuri hyötyä ole. Esimerkkinä Norja ja öljytulot jotka jäävät omaan maahan, rikkaus jolla Norja lienee Euroopan velattomin valtio. Suomen pitäisi jalostaa malmi itse ja myydä kovaan hintaan maailmalle.
Kaivannaiset toki menevät lähes ilmaiseksi maailmalle, työntekijät ovat reppumiehiä ympäri maan.. Meille jää asuntojen vuokraus ja siitä saatavat korvaukset, kauppojen myymät ruuat ja tarvikkeet niistä saatu myyntitulo..
https://finlex.fi/fi/lainsaadanto/2011/621 - Anonyymi
Maksoiko suurin paskoja, Outokumpu Oy?
Siivosiko paikat?
Puhdistiko vedet?
Peittikö louhokset?
Pitikö Tornin kunnossa?
Korjaako kadun pätkät, kun myrkkyhiekat asfaltin alla?
Jne.- Anonyymi
Outokumpu oy on hyvä esimerkki jollaisia on syntynyt ympäri maan. Moni firma on ulkomaista alkuperää joten ne paskat välittää Suomen luonnosta..
Suomen kaivoslait ovat kehitysmaatasoisia, mineraaleja saa kaivaa huoletta maksamalla olemattoman kaivosveron..
Suomi olisi rikas valtio mikäli malmit jalostettaisiin omassa maassa ja myytäisiin kalliilla ulkomaille..
- Anonyymi
Suomesta ei löydy niin rikkaita firmoja että voisivat kaivoksen perustaa. Lainsäädäntö ja esim luvat estää sen. Turha verrata 50 vuotta sitten tapahtunutta ympäristön saastumista tämän päivän kaivostoimintaan. Enää ei samoja menetelmiä ja myrkkyjä ole olemassakaan .
- Anonyymi
Niinpä.. Siivottomaan kuntoon usein jää kaivosmestat..
Kaivoslailla pitäisi turvata Suomen valtiolle isompi osuus kaivannaisten tuotosta, ei näin kuin nykyään annamme kaiken lähes ilmaiseksi..
Tyhjästä läksi aikoinaan Outokumpu OY.kin, vaurastui kaivostoiminnalla ja läksi jalostamaan rautaa.. Samaan tapaan voi nousta uusikin kaivosfirma, rahoittajat taakse ja töihin... - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niinpä.. Siivottomaan kuntoon usein jää kaivosmestat..
Kaivoslailla pitäisi turvata Suomen valtiolle isompi osuus kaivannaisten tuotosta, ei näin kuin nykyään annamme kaiken lähes ilmaiseksi..
Tyhjästä läksi aikoinaan Outokumpu OY.kin, vaurastui kaivostoiminnalla ja läksi jalostamaan rautaa.. Samaan tapaan voi nousta uusikin kaivosfirma, rahoittajat taakse ja töihin...Tyhjästä läksi Hatrikaiset ,Laakkoset ja Bromannitkin. Ei onnistu nykypäivänä enää ainakaan Suomessa ja vielä vähemmän kaivos alalla.
- Anonyymi
Rahat vievät paskat jättää nää hurrien omistamat yhtiöt
Ois kaivattu kobolttia akkui tse nyt menee ruotsiin. Kesällä kun kenttää avataan alkaa karmea haju - Anonyymi
Parempi vaikka ruotsalainen kun joku suomi Pekka Perä niillä ei heti kaadu Valtion niskaan firma kun pikku ongelma tulee. Suomessa ei ole pääomia tuollaiseen toimintaan.
- Anonyymi
Kun Outokumpu Oy aloitti louhinnan Kuusjärvellä, paikkakunnan nimi muutettiin Kaivosyhtiön nimeksi. Sen verran "rähmällään" oli sen ajan päättäjät ko. yhtiötä kohtaan.
Nyt täytyis tehdä samoin.
Tällöin paskoja yhtiön nimi häviäisi "saastuttamasta" aluettamme, jo nimelläänkin, puhumattakaan maiden ja vesistöjen pilaajana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke492719- 1252040
- 921738
- 1621339
Mitä harrastuksia kaivatullasi on?
Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?731301- 571197
- 691102
- 611066
Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi
Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂731049Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?
Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t32987