Ennätysmäärä hylkyjä kunta- ja aluevaalissa

Anonyymi-ap

Kevään alue- ja kuntavaalissa oli ennätysmäärä hylättyjä äänestyslippuja. Helsingin Sanomat on tehnyt tutkivaa journalismia ja perannut syitä isoon hylättyjen äänestyslippujen määrään.

https://www.hs.fi/feature/art-2000011230650.html

Tulevissa vaaleissa on paljon korjattavaa, jos alue- ja kuntavaalit järjestetään yhtä aikaa.

Kun toinen äänestyslippu oli violetin värinen, miksei myös ehdokkaiden nimilista äänestyskopissa ollut sen äänestyslipun värinen?

Tällöin olisi äänestetty värilliseltä listalta saman värisellä äänestyslipulla, ja olisi voitu tarkistaa onko lipussa neljä numeroa, kun aluevaaliehdokkailla oli nelinumeroiset luvut.

Toki myös voisi olla kaksi äänestyskoppia, toisessa äänestettäisiin kuntavaalin ja toisessa aluevaalin ehdokkaita.

RKP:lla oli kokoonsa nähden paljon hylättyjä äänestyslippuja, kuten myös isoimmilla puolueilla SDP ja kok. Persuja äänestettiin paljon vähemmän kuin edellisessä vaalissa, joten myös hylkyjä oli vähemmän. Olisiko hommafoorumissa myös neuvottu äänestysmenettelyä tai miten kolmi- tai nelinumeroisia merkintöjä tehdään persujen ehdokkaille

5

82

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ehkä niiden, jotka eivät osaa kirjoittaa kahta lukua oikeille lapuille, pitäisi olla äänestämättä. Eihän niillä voi olla ymmärrystä ketä äänestää

    • Anonyymi

      Ehkä niiden, jotka ovat vastuussa vaalijärjestelyistä, pitäisi oppia erehdyksestään ja suunnitella etukäteen paremmin käytännön järjestelyt. Kun nyt tiedetään, mitä virheitä on tehty, niin niistä pitää ottaa oppia ja korjata virheet.

      Syitä erittäin suureen äänestyslippujen hylkäämiseen on monia. Suurin syy oli tutkimuksen mukaan se, että kuntavaaliehdokkaan numerot ja aluevaarin ehdokkaiden numerot sekoitettiin.

      • Anonyymi

        Jep, ja sellaiset sekopäät eivät ole oikeustoimikelpoisia.


    • Anonyymi

      Osoittaa vain suomalaisten tyhmyyden! Vaalisysteemissä ei ollut mitään vikaa´!
      Kyllä ihmisen pitää voida käsittää kahden väriset vaaliliput ja niihin kuuluvat erilaiset äänestysnumerot! Ja normaali ihminen osasikin toimia ihan oikein ilman vaikeuksia!
      Ja osoittaahan se tyhmyyttä sekin että nyt syytetään kaikkea muuta mutta ei näitä typeriä ihmisiä ja vaaditaan sen vuoksi muutoksia!!

    • Anonyymi

      piirsin ruman kuvan, niin kuin on toimet Suomessa...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      40
      3067
    2. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      80
      2861
    3. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      189
      2465
    4. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      36
      2185
    5. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      20
      1493
    6. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      23
      1403
    7. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1396
    8. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      10
      1284
    9. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      13
      1269
    10. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      22
      1241
    Aihe