Oikeistolainen kristillisyys

Kirkkomme ei ole oikealla eikä vasemmalla, ei populismin, persut, eikä vihreiden kannalta. Kirkkomme on vain Jeesuksen kannalla.

Mutta hyväksyy ja kehoittaa toimimaan ja osallistumaan. Käytännössä se merkitsee sitä, että sa olla missä puolueessa haluaa. Saa olla Israelin tai palestiinalaisten puolella.

On valitettavaa, että monet kirkossa ovat konservatiivejä ja persuja. Oikeistolainen kristillisyys on aivopessyt heidät. Minusta se ei ole evankeliumin mukaista. Pitää olla kansan ja köyhien puolella, ja rakastaa kaikkia ihmisiä.

7

197

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Rakkkautta on monenlaista, eikä kaikki ole hyväksi.

      Lisäksi on syytä ymmärtää miten etenkin kommunistinen vasemmistolaisuus on suorastaan täydessä ristiriidassa kristinuskon kanssa. Eikä se tosiasia selittelemäklä ja syntiä siunailemalla mihinkään poistu.

    • Kirkkosi ei ole Jeesuksen kannalla vaan smithin kannalla. Jeesus ei köskenyt kerätä valtavia omaisuuksia jonkin kirkon johtajille vaan käski auttaa lähimmäisiä. Sinäkin annat kymmenesosan rahoistasi kirkon rikkaille johtajille ja olet itse kertonut, että sinua ei edes kiinnosta, että miten he rahasi käyttävät.

      En ole huomannut mormonien rakastavan kaikkia ihmisiä. Se "rakkaus", jota smith ja muut mormonipukit osoittivat tyttösiä kohtaan ei ole puhdasta rakkautta.

      • Toistat samoja väitteitä ja argumenttivirheitä. Jos joku on paha, ei siitä seuraa, että kirkkomme on paha tai minä. Se pitää erikseen osoittaa juuri meidän kohdalla.


      • santtunen2 kirjoitti:

        Toistat samoja väitteitä ja argumenttivirheitä. Jos joku on paha, ei siitä seuraa, että kirkkomme on paha tai minä. Se pitää erikseen osoittaa juuri meidän kohdalla.

        Kirkossasi on pahuutta ja kirkko on opetuksiltaan ja käytännöiltään paha. Hyvät ihmiset kiertävät kirkkosi kaukaa. Koska sinä hyväksyt kirkkosi kauheudet, minun ei tarvitse luonnehtia sinua sen enempää.


    • Anonyymi

      Utahissa suurin osa mormoneista äänesti Trumpia. Miksi? Heistä valehteleva vaimonpettäjä on parempi presidentti kuin järkevä nainen. Mormonit ovat rasistisia typeryksiä.

      • Mormoneissa politiikassa puolet ovat oikeistolaisten kristillisyyden harhassa tai puolueuskollisia republikaaneille. Demokraattien sukupuoli ja aborttipolitiikka ei uskovaisia houkuttele.

        Demokraattien pitäisi ajaa poliittista edistystä. Kansan asiaa, eikä sekoilla kaikenlaisen moraalittomuuden kanssa. Nykyajan kotkotukset ja muodit pois vakavasta politiikasta. Yli puolet kansasta on demokraatteja, silti häviävät vaaleissa, saavat mitä tilaavat jumalattomuutensa takia. Kannattaa lopettaa kaikki sellainen, niin ei mene äänet republikaaneille.


      • santtunen2 kirjoitti:

        Mormoneissa politiikassa puolet ovat oikeistolaisten kristillisyyden harhassa tai puolueuskollisia republikaaneille. Demokraattien sukupuoli ja aborttipolitiikka ei uskovaisia houkuttele.

        Demokraattien pitäisi ajaa poliittista edistystä. Kansan asiaa, eikä sekoilla kaikenlaisen moraalittomuuden kanssa. Nykyajan kotkotukset ja muodit pois vakavasta politiikasta. Yli puolet kansasta on demokraatteja, silti häviävät vaaleissa, saavat mitä tilaavat jumalattomuutensa takia. Kannattaa lopettaa kaikki sellainen, niin ei mene äänet republikaaneille.

        Moraalittomuuden kanssa? No, normaalit demokraatit tuskin hyväksyvät mormonien moraalittomia oppeja pikkutyttöjä ja tummaihoisia kohtaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      461
      8308
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      116
      5721
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      117
      4722
    4. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      230
      4641
    5. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      38
      4533
    6. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      55
      4043
    7. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      160
      3900
    8. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      79
      3782
    9. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      45
      3715
    10. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      153
      3653
    Aihe