Työttömiltä kuntoilijoilta viedään viimeinen ateriakin – lämmin sellainen. Kyse on yhdenvertaisuudesta; koska muut eivät saa, niin eivät saa nämäkään.
https://yle.fi/a/74-20161960
https://yle.fi/a/74-20161960
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 99
Vanhimmat
Mitään ilmaisia lounaita ei ole olemassakaan. Joku maksaa aina. Viime kädessä veronmaksajat maksavat.
Vielä kun poliitikotkin maksaisivat omat ruokansa ja juomansa itse
Sitähän nuo ei tajua, eikä ne reppanat osaa edes perunoita keittää.
Kyllä työttömän on hyvä opetella tekemään itse ruokaa.
Olut ja siideri ei sitä ole vaikka turhan monelle maistuu.
Alkoholi on monen työttömän perussyy.
Talkoissa yleensä talo tarjoaa ruuan
Kallista on ruoka. Kätevämpi tuollainen palvelu, jossa voi käydä syömässä valmista.
Ruoka on perusoikeus, joka ei saa maksaa syöjälleen yhtään.
Joillakin on millä mällätä. Maksavat 100 euron varausmaksun ravintolaan päästäkseen syömään. Jos varaus peruutetaan ehtojen mukaisesti, summan saa takaisin. Jos ei, varausmaksu jää ravintolalle.
Tuo on puhdasta puppua. Kaikki maksaa aina jollain tapaa. Veronmaksajat maksavat loppu viimein, jos henkilö itse ei maksa.
Yhteiskunnan tehtävä on miettiä kuinka kansalaisten perusoikeudet aikoo turvata.
Niin, mitkä ovat ne perus- ja ihmisoikeudet?
https://www.oikeusasiamies.fi/web/selkosuomi/mita-ovat-perus-ja-ihmisoikeudet-
Se ei ole mikään perusoikeus, että ei tee mitään yhteiskunnan hyväksi ja oman olemassaolonsa eteen.
Kyllä hengissä pysyminen on yksi ihmisoikeus, jopa aika tärkeäkin, ja siihen kuuluu myös olennaisena osana ravinto, jota ilman ihminen kuolee.
Ihminen tulee tehdä oma osuutensa ravintonsa eteen.
^ Työkyvyttömät, sairaat ja vastaavat tapaukset ovat sitten asia erikseen.
Ihmisoikeudet tulee tietenkin ensin. Sitten voidaan alkaa jakamaan hommia tasapuolisesti kaikille. Kerätään yhteinen potti, ja jaetaan kaikille tasan. Se motivoi silloin kasvattamaankin pottia, kun isommasta määrästä jää enemmän itsellekin.
Mulle ei ole ikinä yksikään hallitus tuonut ruokaa nenän etee. Etkö osaa käydä kauoassa? Etkö osaa tehdä ruokaa? Kukaan ei ole niin persaukinen, ettei ruokaan riitä rahat. Voipi jättää ne kaljat ostamatta.
Ihmisoikeudet eivät kuitenkaan oikeuta siivellä elämiseen ilman mitään perusteluja, kuten joidenkin "ideologisesti työttömien" tapauksessa on.
Moni on tuollainen "ideologisesti työtön", vaikka sitä ei erikseen itsestään ole määritellyt. Pysyvät tahallaan työttömänä, oli tilanne mikä tahansa.
Ihmisoikeudet oikeuttavat elämiseen, johon ravinto kuuluu olennaisena osana. On yhteiskunnan tehtävä järjestää ihmisille ruokaa. Ei tässä mihinkään anarkiaan ja oman käden oikeuteen kukaan täysipäinen halua siirtyä. Italiassahan korkein oikeus on katsonut, että ihmiset saavat jopa varastaa ruokaa kaupasta, jos eivät pysty maksamaan. Ei Suomeen sellaista halua.
Ei todellakaan ole yhteiskunnan tehtävä järjestää ihmisille ruokaa, kun on täysin terveestä ja toimintakykyisestä ihmisestä kyseessä. Työkyvyttömät, sairaat, eri tavoin vammaiset yms. osalta tilanne on sitten eri, kuten lasten ja nuorten osalta on myös.
Eläkeläiset ovat sitten antaneet työpanoksensa yhteiskunnalle ja he saavat siihen liittyen eläkettä, jolla pärjäävät.
Totta kai on. Jos ei yhteiskunta järjestä hallitusti ruokaa ihmisille, niin sitten ruokaa varastetaan, ammutaan eläimiä hallitsemattomasti, viedään perunat pellosta jne.
Kyllähän yhteiskunta maksaa maataloustuottajienkin elämän, joten kyllä ne tuotteetkin pitää ihmisille jakaa yhteiskunnan toimesta.
Eläkeläisiä ei pitäisi edes olla. Rikkoo ihmisten yhdenvertaisuutta jaksaa väestö kahtia, niihin ketkä eivät ole eläkkeellä, ja niihin ketkä ovat. Kaikkien tulee olla eläkkeellä, ainakin elävien kirjoilla olevien.
Ennemminkin eläkeläisiä kuuluu olla, kuin että yhteiskunnan kuuluu järjestää kaikenlaisille kädettömille ruokaa.
On todellakin suomessa köyhiä joilla ei ole varaa ostaa ruokaa ja näkevät nälkää.Taas tuo alkoholi ja köyhät huoh! vaihda jo levyä
Ruoka hankitaan tekemällä työtä. Mikään perusoikeus se ei ole suomen lain mukaan.
Olen nähnyt paljon näitä lorvikatarrista kärsiviä ja ratkaisu olisi työleirit joissa opittaisiin esim. ojan kaivuuta, roskien noukkimista ja junalippujen tarkastamista.
Ei kiitos orjuutta suomeen
Ei ole orjuutta osallistua yhteiskunnan ylläpitoon. Vastikkeetonta rahaa ja tukia ei pidä maksaa täysjärkiselle, työikäiselle ja työkykyiselle henkilölle. Parempipalkkaista työtä voi ja saa vapaasti hakea.
Työttömyyskorvaus on korvaus siitä ettei ole töitä ja töistä maksetaan tottakai palkkaa
Työttömyyskorvaus on pääosin tarkoitettu hetkelliseksi/väliaikaiseksi toimenpiteeksi, eikä miksikään elinikäiseksi tueksi. Koko yhteiskunta perustuu sille, että työtä tehdään ja verot maksetaan. Jos esim. tulee lama, niin työttömien määrä kasvaa. Se ei yleensä kuitenkaan ole mikään pysyvä tilanne.
Niin,mutta miten teet niitä töitä jos niitä ei ole???
Sitten haetaan jatkuvasti töitä ja nostetaan työttömyyskorvausta. Jos ei ole täysin kädetön, niin työtä saa jossakin kohtaa.
Niinpä,mutta miksi syyllistetään työttömiä ja heiltä leikataan vaikka se ei ole heidän vikansa ettei niitä töitä ole? Ei niitä töitä ilmesty kuin taikaiskusta kun työttömälle keppiä annetaan
Asiaan on keskustelussa jo vastattu.
Työttömiltä kuntoutujilta on leikattu paljon muitakin tukia pois, kiitos tämän oikestolaisen hallituksen.
ilkeät heitot "menkää töihin" ovat törkeitä, kun tietää, että tämä hallitus tuhoaa koko ajan maan taloutta, niin että työpaikat entisestään vähenevät. Joka päivä kauppoja ja kahviloita ja muita firmoja menee konkkaan, KUN IHMISILLÄ EI OLE RAHAA OSTAA NIIDEN PALVELUITA.
Kukaan hullu mene kahvilaan, kun pieni kahvi maksaa n 3,50. Juot kolme kuppia, saat kalleimman kahvipaketin ostettua, josta juot 50 kuppia.
Kun käy töissä niin voi OSTAA palveluita.
Selkainen ihminen joka on opettu olemaan tekemättä mitään kuolee lopulta omaan paskaansa.
Menkää töihin!!
Ethän tuota sinäkään ole töissä, vaan mussutat meidän veronmaksajien kustantamaa sapuskaa.
Ei ole töitä kaikille vaikka kuinka vingut
Tuo on nimenomaan yksi ydinongelmista. Pohjoismaisen hyvinvointivaltion rahoitus ja ylläpito edellyttää korkeaa työllisyyttä ja tuottavuutta.
No miksi sitten nykyisin haukutaan työttömiä vaikka millä nimillä kun ei ole heidän vikansa,ettei niitä töitä vaan ole
Kyse on niistä henkilöistä, jotka eivät suostu ollenkaan menemään töihin, vaikka ovat täysin työkykyisä ja työikäisiä. Näiden henkilöiden vika homma on. Usein menee niin, että muutamat pilaavat asiat isolta joukolta. Näin on käynyt tässäkin asiassa.
Tuollaisia ihmisiä on varmaan ehkä 200 koko maassa kun taas työttömiä on noin 400.000 kun lasketaan mukaan kaikki turvanpäiväisillä kurseilla olijat ja 9€/päivä orjat
Tuollaisia ihmisiä on varmaan 200 pelkästään yhdessä isossa kaupungissa.
Höpö höpö
Tampereellakin on takuulla valtavasti heitä, joita ei työnteko kiinnosta laisinkaan. Pelkästään tenut, deekut ja narkkarit ovat esimerkkejä heistä, joita ei työnteko kiinnosta. Sitten on heitä, joilla ei ole päihdeongelmia, mutta joita ei siltikään työnteko kiinnosta, koska ei ole pakko ja voi maata kotona tukien turvin.
Höpö höpö
Onhan noita paljon.
Riippuu töistä. Kaikki eivät kaikkea osaa tai kaikkeen kykene. Minäkin haluaisin olla ja tehdä vaikka mitä mutta fysiikka tai tietotaidot estävät eikä ole mahdollisuutta niitä hankkia.
Nykyään suomessa ollaan jo kateellisia köyhillekkin.Kertoo aika paljon miten sairaita jotkut ovat päästään
Kuka on muka kateellinen köhille? Kyse on pääosin verovarojen käytöstä. Pitää osallistua yhteiskunnan ylläpitoon, jos mielii saada sieltä takaisin.
Työikäiset ja työkykyiset tulee osallistua yhteiskunnan ylläpitämiseen, eli tehdä työtä ja maksaa veronsa. Täysin työkyvyttömät, sairaat ja vastaavat tapaukset ovat sitten eri asia.
Monet.Haluavat köyhiltä rahat pois kun luulevat että he makaavat vain sohvalla ja ryyppäävät
Tuo ilmaisen lounaan tarjoamisen lopettaminen köyhimmille loppuu juuri sen takia kun jotkut kateelliset ovat siitä valittaneet,että se on vastoin yhdenvertaisuutta ja varmasti kyse on 100% kateudesta ja kunhan vain saadaan taas köyhiltä kaikki apu pois
Noi muka-parempiosaiset ovat aina polkemassa huonompiosaisia. Se on vanhaa perinnettä ja tyhmyys tiivistyy näkyvimmin kristinuskoa rummuttavissa persuissa.
Muutamat mätämunat pilaavat usein asiat isommalta joukolta. Armeijassa heidät vietiin ainakin aikoinaan varaston taakse ja... Sen jälkeen ei ongelmia enää esiintynyt.
Tyhmyys kärjistyy väkivallassa.
Jos leipää ei ole köyhät voi syödä aina leivoksia.
Noin sanoi se Marie Antoinette tai sinne päin.Kansa raivostui ja Marie joutui giljotiiniin ja menetti päänsä
Oliko se Marie Antoinette kokoomuslainen?
Ranskan joku kuninkaallinen ja eli itse yltäkylläisyydessä kun kansa näki nälkää ja kuoli kaduille
Se oli varmaan kaukaista sukua näille kok-kraahnströmmeille
Toivon samaa työn vieroksujille.
Persuista moni joutuu nälkäkuurille.
kuka osallistuukuntouttavaan toimintaan jos ei saa edes ruokaa sieltä 🤣🤣🤣
orjat toimi nälkäpalkalla , nämä vitun kuntouttavan toiminnan järjestöt lihottaa omistajiaan jollain veikkausvaroin 😠😠😠
Kuinka kiittämättömiä vihervassut on!
Heille tarjotaan ilmaista kuntoutusta, bussiliput maksetaan ja aina jaksetaan vain valittaa.
Vielä maksetaan lisärahaa kuntoutujalle.
Kunta kustantaa tilat, kuntouttajat sekä harraste välineet.
Ehkä keskitysleirit sopisi vihervassuille paremmin.
Siellä sai ruuan.
Riikka leikkaa liian vähän lapamato luusereilta kun eivät ole kiitollisia mistään!
Totta. Vain persut elävät kiitoksella. Tavalliset kuolevaiset joutuat syömään jotain.
Työttömän kuuluu kuolla nälkään
Riisto on saavuttanut jo äärimmäiset mittasuhteet. Leipäpalakin viedään jo köyhän suusta.
Niin ja vielä haukutaan ahneeksi kun samalla itse viejä syö sitä leipää
Työtön ja köyhä eivät kuitenkaan ole synonyymejä keskenään. Suomessa on arviolta 60 000 työssäkäyvää köyhää, joiden palkka ei riitä edes minimielinkustannuksiin, kirjoitettiin jo vuonna 2019.
eli ryhtymällä köyhäksi ei ole tae työpaikasta
Ryhtymällä 🤣
Luonto on täynnä ilmaista ruokaa.
Mars metsään poimimaan luonnonmukaisesti kasvanutta ruokaa.
Mene kuule itse
Osallistun aina keskusteluihin veronmaksajan näkökulmasta. Verorahat on syytä käyttää niiden hyväksi, jotka ovat ne verorahat maksaneetkin. Eri tavoin sairaat ja työkyvyttömät sekä lapset ja nuoret ovat sitten asia erikseen.
Ajelet siis kaksilla rattailla. Lienet persu?
Moni eduista nauttiva omistaja ei maksa veroja..
Antakee leipee
Elokapinallisetkin yöpyvät kaduilla.
Siinä luonnonmukaista porukkaa.
Eivät kai Orpo ja Häkämies vain syöneet ilmaiseksi Hesburgereita Kiovassa?!?
Matkustivat sinne vielä veronmaksajien piikiin. ?!
Tyrmistyttävää ja pöyristyttävää sellainen ilmaisen lounaiden syönti.
kapot kyllä itse syö ja juo ilmatteeksi
kokkelit syö suoraan kuormasta
Mikä röyhkeys!
Keskitysleirin vartijat ovat jälleen pääseet nettin, ja sen kyllä huomaa.
Vihervassu ihailee venäjää. Massiivista keskitysleiriä.
Persu on laittamassa työttömiä ja punikkeja keskityslrirille jokaisessa kommentointiketjussa.
Vanha lehtileike:
Eri puolueilla on sisar- eli veljespuolueita ulkomailla. Kokoomuksella sellaisia ovat mm. Yhtenäinen Venäjä puolue Venäjällä eli Putinin valtaklikin puolue. Kokoomuksen kanssa yhtä pataa on myös Berlusconin puolue Italiassa.
Vihervassujen veljes puolue on Hamas.
Persuilla on äärioikeistolaisia, disinformaatiota levittäviä sisaruspuolueita eri maissa.
Sen jälkeen kun Syyriaa yli 20 vuotta hallinneen Bashar al-Assadin hallinto kaatui joulukuussa, Israel teki satoja iskuja Syyriaan.
Israel perustaa 22 uutta siirtokuntaa Länsirannalle –Israelin siirtokunnat ovat kansainvälisen oikeuden mukaan laittomia.
Järjestetäänkö sielä mitään kuntouttavaa toimintaa
USU-gallup: Kaksi kolmasosaa tyytymättömiä Orpon hallitukseen
Orpon hallitukseen oltiin eniten tyytyväisiä suurituloisten keskuudessa.
No onko ihme kun rikkaat ja hyvätuloiset ne vaan kissanpäiviä viettelee kun samalla köyhät saa keppiä ja nämä rikkaat vaan taputtaa sille
Ns. ilmaiset lounaat maksaa töitä tekevät.
Menkää muutkin töihin👍
Menen heti, laiton auton käymään mutta osoite puuttuu
– Gazan kaista on nyt ”maailman nälkäisin paikka”, sanoi YK:n avustusjärjestön OCHA:n tiedottaja järjestön päämajassa Genevessä.
Maailman nälkäisin paikka on nykyään työhön sopeutujien ruokala, 👍👍👍
Kertoi vihervasemmistolain mutteri huuli ja ryysti kaljaa.
Nälkä on mutta jano ei ole päässyt yllättämään.
Orpo ja EK:n delegaatio kävivät ilmaisilla purilaisilla Kiovan purilaistehtaassa. Siellä ei nälkä päässyt yllättämään.
Ei niitä aterioita muillakaan ole. Joten rahalla kaikki saisi ruokia, jos olisi se vaihtoehto. Tai joku tuo jos ei pääse kipeänä markettiin tms.
Koska viimeksi joku on kuollut suomessa nälkään?
Jos ei saa tarpeellisia ravintoaineita saattaa syntyä puutostiloja mutta tuskin kenenkään terveystietoja saa julkisuudessa esittää edes kuolinsyissä.
2025
Vihervassut jo on syntymästään liian vähän ranvintoa.
Ja sen huomaa...