Jumala politiikassa

On luonnollista, että politiikkaa tehdään demokratioissa uskonnonvapauden pohjalta ja maallisesti.

Kuitenkin totuuden nimessä olisi tärkeää ottaa Jumala huomioon, ajatella, mitä Jumala haluaisi meidän tekevän.

Pitää pitää huolta toisista, kaikkien toimeentulosta, köyhistä ja sairaista.

Kannattaa oikeutettuja sotia, kuten Ukrainaa.

Pitää hyljätä rasismi, varsinkin juutalaisvastainen. Israelilla on tärkeä osuus näissä lopun ajan tapahtumissa.

Moraali on pidettävä korkealla.

Kristityt eivät määrää muita, mutta näyttävät kaikessa hyvää esimerkkiä.

Muutokset vapauden kautta, pakolla vaan jos on pakko.

3

159

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Rauhaa!

      Humanismin seuraaja on yllättäen teokratia. Nyt pitäisi alkaa luoda perustaa tulevalle Teokratiselle hallinnolle. Itse olen kaavaillut seuraavaa.

      Verotus kiristyy sitä mukaa kuinka montaa erilaista yhteiskuntamuotoa aikoo tukea.

      1. Kymmenys 10 prosenttia TEOKRAATIAA, Jumalan säädös
      2. Kymmenys 20 prosenttia TEOKRATIAA + MONARKIAA, Kuninkaan etiketti
      3. Kymmenys 30 prosenttia TEOKRATIAA + MONARKIA + TEKNOKRATIAA , Paimenen asetus

      4. Lisäbudjetti 33.3333 prosenttia

      voidaan tietenkin jatkaa myös 40 prosenttiin ja jopa 50 prosenttiin asti eri hallitusmuotojen lisäämistä jos tahdotaan.

      Perusajatus on että 10 prosentin vero on riittävä. Sekä teokratia. Se vain olisi kovin konservatiivinen. Sen tähden joka tahtoo edistystä joutuu hyväksymään 20 prosentin tai jopa 30 prosentin veron. Esim. Ne 1000 uutta agendaa mukaan lukien Agenda 2030 edellyttää vähintään 20 prosentin veron hyväksymistä tai jopa 30 prosentin.

      Tää on äkkiä väsätty karkea esitys. Parempia on helppo tehdä.

      • Teokratia on vasta sitten, kun Jeesus tulee takaisin. Muuten siitä tulee vain pappisvaltainen diktatuuri. Kuten keskiaika tai Iran nykyään.

        Oikea kirkko riittää valmisteluksi. Eiköhän Jeesus osaa hommansa. Jumala on salattu, mutta Jeesus se on. Jeesus elää. Takaisin tulo on sitten julkinen tapahtuma, se on vaan etukäteen salattu, koska se tapahtuu. Kaikki merkit ovat jo havaittavissa.

        Yksi on juuri se, ettei uskoa, uskovia ja Jumalaa kunnioiteta. Toinen on juutalaisten paluu Jerusalemin maahan.

        Maallistuneet ei Jumalasta eikä Jeesuksesta puhu. Yrittävät kieltää sen meiltäkin. Sitä enemmän meidän pitää Jumalasta puhua. Siinä riittävä ohjelma. Ja ollaan parhaita joka asiassa, eikä riidellä keskenämme. Vain tunnustetaan opilliset erot ja keskustellaan niistä rakkauden hengessä. Kirkkojen pahoista teoista ollaan samaa mieltä maallisten kanssa, jos ne ovat totta.


      • Anonyymi
        santtunen2 kirjoitti:

        Teokratia on vasta sitten, kun Jeesus tulee takaisin. Muuten siitä tulee vain pappisvaltainen diktatuuri. Kuten keskiaika tai Iran nykyään.

        Oikea kirkko riittää valmisteluksi. Eiköhän Jeesus osaa hommansa. Jumala on salattu, mutta Jeesus se on. Jeesus elää. Takaisin tulo on sitten julkinen tapahtuma, se on vaan etukäteen salattu, koska se tapahtuu. Kaikki merkit ovat jo havaittavissa.

        Yksi on juuri se, ettei uskoa, uskovia ja Jumalaa kunnioiteta. Toinen on juutalaisten paluu Jerusalemin maahan.

        Maallistuneet ei Jumalasta eikä Jeesuksesta puhu. Yrittävät kieltää sen meiltäkin. Sitä enemmän meidän pitää Jumalasta puhua. Siinä riittävä ohjelma. Ja ollaan parhaita joka asiassa, eikä riidellä keskenämme. Vain tunnustetaan opilliset erot ja keskustellaan niistä rakkauden hengessä. Kirkkojen pahoista teoista ollaan samaa mieltä maallisten kanssa, jos ne ovat totta.

        Toinen juttu on, että te ette anna meidän puhua Jumalasta. Alatte heti kirkua, että me puhutaan SAATANASTA kun me, jotka ei uskota Jeesukseen, puhutaan Jumalasta.
        Kyllä sitä juttua riittäisi, te vaan olette niin mahdottomia tuomitsemaan meitä helvettiin. Sitä ei jaksa kuunnella.
        Mutta hyvä aloitus ja samaa mieltä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      37
      2178
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      64
      2022
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1930
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      388
      1670
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      103
      1631
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1464
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1082
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      967
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      73
      905
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      899
    Aihe