….sillä heistä monet ovat yrittäjiä, jotka työllistävät myös toisia maahanmuuttajia, sanoo Suomen yrittäjien edustaja Mikael Pentikäinen.
Siinäpä persuille ” pureskeltavaa”.
Siinäpä persuille ” pureskeltavaa”.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 44
Vanhimmat
Nej, nej, ei ole järkevä perustelu.🖕
No juomapuolesta
https://www.hs.fi/nyt/art-2000002830509.html
pentikäisen tulot 200000e/v, pizzan paistajat pelastaa suomen
A-studiossa Työnantajien ja Osuuspankin edustajat ovat ehdottomasti sitä mieltä, että Suomeen PITÄÄ saada lisää maahanmuuttajia.
SAK edustaja taas toteaa, että tarveharkintaa maahanmuuttajien tulossa pitää käyttää, koska on aivan järjetöntä tuoda ihmisiä aloille,joissa on suomalaisia työttömänä.
Niinpä . Ainoa järkevä kommentti tuli SAK : n edustajan suusta.
Kaksi ensimmäistä tahoa haluavat Suomeen maahanmuuttajia halpatyövoimaksi.
SAKkilainen on ihan oikeassa ja järjissään eli " tarveharkintaa maahanmuuttajien tulossa pitää käyttää, koska on aivan järjetöntä tuoda ihmisiä aloille,joissa on suomalaisia työttömänä."👍
Hallituksen lupaamia sataatuhatta uutta työpaikkaa odotellaan.
Talouden noususuhdannetta on tulossa. Kuulemma. Näin väittävät hallituksen edustajat.
Joopa joo. Tähän hallitukseenhan voikin luottaa.
Tietysti noususuhdanne alkaa. JOSKUS.
Mutta ei tämän hallituksen tekojen ja päätösten seurauksena. Ei todellakaan.
Kyllä Suomessa syntyvyys kasvaisi, jos nuorilla teetetään 40h viikossa.
Nämä 10 - 20 h paikat muistuttavat lähinnä harrastus paikoilta, kuin työ paikoilta.
Tuskin minullakaan olisi kahta lasta ja kaksi lastenlasta.
Sitä ne ovatkin tekijälle., ne 10-20 h paikat.
Pentikäinen ei maksa niiden kehitysmaalsisten perheiden sosiaalikuluja vaan potkii ne kelaan veronmaksajien laskuun
EUsta saa tulla kuka vain mutta osaajia EI TULE SOSDEMVEROTETTUUN MAAHAN jonka surkeassa koulussa lapset joutuisivat lukemaan pakkoruotsia eikä ranskaa ja alakynteen globalisaatiossa
Maailma on täynnä kehitysmaita, joissa työikäisen väestön määrä on erittäin suuri, mutta maat ovat edelleen kehitysmaita, sillä työikäisen väestön määrä ei itsessään kerro mitään.
Jos tuomme avointen ovien maahanmuutolla ihmisiä kehitysmaista, niin Suomesta ei tule vauraampi, vaan Suomesta tulee itsestään kehitysmaa.
Lukutaidoton kehitysmaalaisyrittäjä palkkaa lukutaidottomia, kieltaidottomien juhlaa
Yleohjelma on ollut taas täyttä huijausta
EUsta saa tulla Suomeen yrittämään ilman mitään erityislupia muttei kukaan tule sosdemveroja maksamaan SAK
Tulee kehitysmaalsisia mukayrittäjiä = vankien kielenkääntäjiä jne jotka valtion palkkaa verorajoilla
Kehitysmasyrittäjät elätetään verorahoista eivätkä hyödytä Suomea
Tulkkeihin uppoaa miljoonia vuodessa veronmaksajien rahaa – valtio maksaa, vaikka Suomessa olisi asuttu vuosikausia
Tanskassa terveyspalvelujen asiakas maksaa tulkkauksen asuttuaan maassa kolme vuotta. Suomessa vastaavaa sääntöä ei ole ja kustannukset kasvavatkin nopeasti.
No minne se hattu päästä lennähti?
https://ylilauta.org/file/4c7c002ad490bd08
Mutta eivät maksa veroja, vaan nostavat avustuksia.
Näitä emme tarvitse eli muslimeja. Tässä pätevä syy miksemme.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/ac6be84a-6780-44fb-ac6b-a6ed3f416cb2
juu
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/katujengit-ottivat-yhteen-jouluaattona-mtv-seuraa-ammuskelun-oikeudenkayntia/9164432
Kuinka juttu etenee?
Espoo ja Kerava ehdolla viemään Suomen persereiän titteli Turulta.
mamu pizerioista 80 % ssa kierretään ja jätetään verot maksamatta
tämän kertoi mamu itse
Soini ja Orpo johtivat orkesteria kun Tornion Töräys kajahti.
Mitä ikinä Pentikäinen sanoo, niin paskaa puhuu. Yhdenkään lahkolaisen sanaan ei voi koskaan luottaa.
uhka rauhalle länsimaissa. https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/tutkimusraportti-muslimiveljeskunta-luo-tilaa-radikalismille-ja-siksi-eu-maiden-on-lopetettava-sen-rahoittaminen
Tämä on uhka. uhka rauhalle länsimaissa. https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/tutkimusraportti-muslimiveljeskunta-luo-tilaa-radikalismille-ja-siksi-eu-maiden-on-lopetettava-sen-rahoittaminen
Ainoa tuottava maahanmuutto tulee muista länsimaista, paskapuheet pois!
ovatko woltti kuskit palkollisia vai yrittäjiä tappiota tuo firma on tehnyt vuosikausia satoja miljoonia 🤔 olisiko sillä jokin muu tarkoitusperä ???
kaikki mahdolliset yritystuet pois kaikilta niin sitten voi olla rehellinen yrittäjä 🙂
"sillä heistä monet ovat yrittäjiä, jotka työllistävät myös toisia maahanmuuttajia, sanoo Suomen yrittäjien edustaja Mikael Pentikäinen.
Siinäpä persuille ” pureskeltavaa”. "
Juu, jokainen Wolt kuskikin ja moni muu turhake määritellään yritykseksi.
Kyllä harvassa on mamujen yritykset jotka oikeasti hyödyllisiä. Kai semmoisiakin on mutta minä en tiedä yhtäkään.
Jaa, just pari päivää sitten kävin meidän pikkupaikkakunnan turkkilaisessa ravintolassa. Pian pitäisi taas mennä turkkilaiseen parturiin.
Oletko Moktar vai vain joku muu tollo joka ei tajua mitä hyödyllisyydellä tässä tarkoitetaan.
Alkuperäisissä Finlandian sanoissa lauletaan, että ”Oi Suomi, katso, Sinun päiväs koittaa
Yön uhka karkoitettu on jo pois”.
Olen monta kertaa miettinyt, että tarkoitetaanko yön uhkalla yön Timoja ja muita vieraslajeja. Eli sitten se Suomen päivä vasta koittaa, kun kaikki haittamaahantunkeutujat on karkoitettu pois Suomesta. Jos näin on niin Veikko Antero Koskenniemi on ollut todella aikaansa edellä ja ymmärtänyt Suomen tulevan kohtalonkysymyksen jo lähemmäs 100 vuotta sitten. Respektiä!
Voivat mennä sinne aasiaan työllistämään muita matuja, täällä ei tarvii, Suomi ei tarvii yhtään lähi-idän matua. Kauko-idästä ja Etelä-amerikasta Ok mutta ei yhtään musua tähän maahan!
kyllä ja kun nuoret ovat jo ohjattu väkivallantielle, eikä vanhempien kynnet kykene kasvattamaan on parempi uskonto islamilaisuus.
Siellä puhuu miesten vastuu ja opit ja jos porukka ei taivu, se poistetaan kirjoista... eikä häntä ilmeisest enää ole...
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/7a1216fd-f546-4c82-9fa8-6beb50f849e0
tällaiselle tulee päätös, koska me emme kykene asiaa hoitamaan...
Veronkiertäjäpitsakioski joka työllistää muita matuja sen ajan että pääsee sossulle. Terveysuhka ja mahtaako yritystulot jäädä pitsoihin vai mitä kaikkea siellä välitetään.
Suomi ei tarvitse kebab, pizza ,parturi, autokorjaamo yrittäjiä, joiden osaamistasi on nolla ja ,jotka polkee oikeiden yrittäjien hintoja. Ja tämähän on mahdollista, kun jättää velvoitteet maksamatta ja pesee kavereiden rikollista rahaa. Tämä kuvio on jo todettu tutkimuksissa mm Briteissä, Saksassa, Belgiassa, Ranskassa jne..
Ei todellakaan tarvita tänne näitä huijareita.
Joo varmaankin. Vasemmisto tarvii vaalikarjaa islamilaisista maista sillä puheella että tunnustaa 'palestiinan' Israelin valtion tilalle ja takaa veronmaksajien rahoista sellaiset etuudet ja tuet joita veronmaksajat eivät tule koskaan saamaan. Tulevaisuuden herrakansa muslimit ovat jo nyt suomalaisten yläpuolella vasemmiston aktiivisella tuella ja näin varmistaa suurimman puolueen tittelin muslimien äänillä ja siten monumentaalisen vallan. Siksi Lindtman painostaa eduskuntaa ja hallitusta tunnustamaan sen haamu 'palestiinan' koska imaameille annetut lupaukset on lunastettava. Vasemmistolla ei ole varaa menettää muslimien äänet koska kansa voi pian 'pettää' äänestämällä 'väärin' niin äänisaalis olisi joka tapauksessa merkittävä.
Mm Pentikäinen ei ymmärrä että kun mamu ravintola jättää verot maksamatta niin suomalainen yrittäjä ei millään voi kilpailla heidän kanssa
sdp- Sannan Yel- uudistus meni senverran PÄIN HELVETTIÄ
että ei tarvitse mamun vaivautua.
Yrittäjäksi.
sdp- on tae siitä, että asiat menevät päin prinkkalaa.
sdp- on tae siitä, että elät elämäsi KÖYHÄNÄ kirkonrottana.
Pitäähän sitä parturiin päästä...
Suomi nousuun euron pitsoilla…
Niin verottomilla euron pitsoilla…
Varsinkin niille!
Suomessa yli 400.000 tuhatta työtöntä niin suomi ei tarvitse yhtään maahanmuuttajaa
Mikähän laitoin tuon tuhatta tuohon perään 😵
Ja jo nyt 200 000 suomalaista hakee ruokaa leipäjonoista