Osaako kukaan ennustaja sanoa mitään Jyväskylän tulevaisuudesta?
Jyväskylä
Arijoutsi
3389
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Jyväskylä jakautuu kahteen, toisilleen vihamieliseen osaan 13.8 2007. Seuraa verinen sisällissota, jonka seurauksena Itä-Jvk ja Länsi-Jvk kumpikin jakautuvat kahtia. Seuraa verinen... jne.
Toivottavasti sinä et ota tällä palstalla majailevia pehmeäpäitä tosissasi?
Uudessa liitossa, meidän ajassamme Pyhä Henki on jokaisessa uskovassa. Vanhan liiton aikana Pyhä Henki oli vain kuninkaiden, profeetoiden päällä.
Koska meillä on uudessa liitossa Pyhä Henki jokaisessa uskovassa meidän tulee arvostaa sitä, että voimme itse kukin kuulla Pyhää Henkeä, joka puhuu henkeemme hiljaisella äänellä. Kannataa hankkia armolahjoja, jotka ovat merkittävä taso kuulla Jumalaa enemmän.
Armolahjoista tällä sivulla, miten toimivat 1 Kor 12 keskeiset armolahjat.
http://www.tulenkantaja.net
Armolahjoja saa kätten päälle panemisen rukouksen kautta. Kannataa siis mennä siunattavaksi ja pyytää armolahjoja.
Uuden testamentin, uuden liiton profetia tulee rohkaisuksi, ei manipuloinniksi.
Asioiden oikea järjestys on seuraava:
------------------------------------------
1. Ensiksi Pyhä Henki puhuu sinulle jonkun asian, vaikka kutsuu sinut sanan julistajaksi. Kuulet sen tai näet armolahjojen kautta (1 kor 12).
2. Vasta sitten tulee profetia, joka rohkaisee ja vahvistaa sen että Jumala on puhunut sinulle. Tämä on oikea järjestys.
Jos pelkkä profetia tulee jostakin asista sinulle jonkun toisen henkilön kautta, unhoda se!
Ennustamista ei siis tunneta raamatullisena toimintatapana Uudessa liitossa.
Mutta sen sijaan profetiat kyllä, mutta niitäkään ei pidä etsiä.
Sitten on vielä profettat, jotka ovat sanan julistajia, jotka julistavat kirkastunutta Jumalan SAnaa siihen hetkeen ja aikaan, jossa he vaikuttavat. Profeetalla on ilmestyksen lahja. Profeetan elämään kuuluu erityinen puhtaus.
Profetian lahjan käyttäjä ei siis ole profetta.
mieluummin joulupukkiin ku tuomoseen huuhaahan.