VM: Suomen talouskasvu oli ennustettua heikompaa 2024

https://yle.fi/uutiset/lyhyesti/74-20164381

Sen me kansalaiset jo tiesimmekin!
8158
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Jaa , mun kyllä talous kasvaa eliiilin veroale jytkyjen ansiosta . Ensi vuonna onkin kuukauden Luxus loma Afrikassa .

Äänestä
  • Kannat rahat isänmaallisena ulkomaille?

    Äänestä

  • Tekeekö Perussuomalaisten ja Kokoomuksen johtama Valtiovarainministeriö ennusteensa ideologisin vai taloustieteellisin perustein?

    Äänestä

töllössä oli se avant 🤔 amerikkaan bob cat , miten se sen kanssa kilpailee ???

Äänestä
  • "Valtiovarainministeriön ennustama 1,2 %:n kitukasvu vaihtui talouden supistumiseen.
    Viime vuoden talouskehitys jäi selvästi siitä, mitä valtiovarainministeriö (VM) ennusti syksyllä 2023.

    Nyt VM kertoo, mikä meni pieleen.

    Syksyn 2023 ennusteessa talouden odotettiin elpyvän vuonna 2024, kun inflaation hidastuminen ja korkojen nousun päättyminen parantaisivat kotitalouksien ostovoimaa ja lisäisivät kulutusta. VM ennusti bruttokansantuotteen (bkt) kasvavan 1,2 prosenttia, mutta todellisuudessa talous supistui 0,1 prosenttia"
    https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/f2a24b06-d35f-4851-ae37-2a601c72315e

    Äänestä

Paskoja ennustajia hallituksella.

Äänestä
  • Puhumattakaan, että perskokkareet ovat paskoja talousihmisiä ja valtiovarainministeri aivan erityisesti.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Puhumattakaan, että perskokkareet ovat paskoja talousihmisiä ja valtiovarainministeri aivan erityisesti.

    Montakohan perskokkareiden möhläystä vielä tarvitaan, ennenkuin loputkin kansalaisista heräävät tuohon ideologiseen vedätykseen 🤔Tuoreimman Hesarin gallupin mukaan perskokkareita kannattaa enää vajaa kolmannes ja ristuspuolue lisättynä prosenttiyksikön yli kolmannes. RKP on kuin oma pikku saari hallituksessa, jonka kanta vaihtuu samaa tahtia kuin hallituspohjatkin vaihtuvat.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

https://yle.fi/uutiset/lyhyesti/74-20164381

Sen me kansalaiset jo tiesimmekin!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu