Mulla on Klarnalle ostettu tavaraa ja osamaksun eräpäivä oli tänään...no tässä on vähän rahapula ja ajattelin siirtää eräpäivää viikolla mutta tuoltapa ei löytynytkään eräpäivän siirtoa, no sitten ajattelin että poistanpas korttini klarna sovelluksesta niin eihän se silloin voi suortittaa automaattista maksua eräpäivänä..siellä ihan luki kortin poiston jälkeen että ei maksutietoja, lisää kortti ym..
Noh, tänään oli se eräpäivä ja niin vain tililtä lähti kk-maksu, no onhan se toki ok ettei jää vähäksi aikaa rästiin mutta hieman ihmetyttää millä valtuuksilla Klarna tuon rahan tililtäni otti kun ei ole niitä korttitietoja enää ????? Tapahtuiko tässä jonkin sortin väärinkäytös...eli käytännössä korttitiedot on heillä tallessa vaikka olen ne poistanut..
Ps esim netflix, paypal ym palvelut ei voi suorittaa maksua jos ei ole korttitietoja
Klarna vei rahat tililtä?
10
292
Vastaukset
- Anonyymi
PayPalissa voi maksaa ilman korttia.
- Anonyymi
kannattaisiko tavaraa tilatessa miettiä maksua. Maksatko kerralla vai kalliisti erissä? Minulla on pieni kassa, muta silti mietin kaikkea ostaessa miten maksan... Vai onko tuo klarna helppo kun se ei sillee käy Netsissä ellei sitten ole totaalisesti mennyt tietoja.
- Anonyymi
En ole klarnaa käyttänyt, mutta oliko sinulla nettipankissa valmiiksi hyväksytty e-lasku?
- Anonyymi
Ei ollut..ei ole mitään maksutietoja missään mikä koskisi Klarnaa
- Anonyymi
Sinäänsä hyvä opetus, että ei kannata ostaa mitään männynkäpyä 5v maksuajalla. Tyypillisesti klarnaostoksilla paikataan halua eikä tarvetta. Se tuotteen hintaan nähden mitättömän tuntuinen kk-erä pitää kuitenkin maksaa joka kuukausi eikä se jossain kohtaa ole enää kivaa
- Anonyymi
Tämähän ei oikeastaan liity aloittajan tapaukseen mitenkään.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tämähän ei oikeastaan liity aloittajan tapaukseen mitenkään.
No siinä mielessä liittyy että hän on ostanut osamaksulla ja ei haluaisi maksaa sitä kun olisi kiva käyttää rahaa johonkin muuhun.
- Anonyymi
Minunkin tilauksestani haluttiin kovalla kiireellä maksu tänään vaikka " ostajan turvan" mukaisesti tilauksellani olisi ollut 30pv korotonta maksuaikaa. Toimitus myöhästyi ja ehdotin vastaavaa kahta viikkoa lisää maksuaikaa.
Palvelu oli tylyä ja epämääräistä, pidin jopa uhkaavana ilmaisua "suosittelemme" maksua alkuperäisen eräpäivän mukaisesti.
Rahasta ei ole pula mutta häiritsee tuo kiire. Jos firma on konkurssissa menikö maksuni lainkaan lainmukaiselle vastaanottajalle? Kerääkö joku hädässä viimeisiä euroja?
Klarna, koska luette tämän, lopettakaa tilini ja hävetkää itseänne.- Anonyymi
Noi on vähän firmasta kiinni. Kun se yritys mistä tilasit ilmoittaa klarnalle, että toimitus on tehty/he haluavat raha sa, niin klarna laskuttaa. Ei siis klarnan vika vaan alkuperäisen myyjän.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Noi on vähän firmasta kiinni. Kun se yritys mistä tilasit ilmoittaa klarnalle, että toimitus on tehty/he haluavat raha sa, niin klarna laskuttaa. Ei siis klarnan vika vaan alkuperäisen myyjän.
Tämä oli erikoinen tapaus. Klarna juuri jankutti sitä myyjälle puhumista. Eivät Klarnalla puhuneet suomea joten ymmärrys ei riittänyt mihinkään mitä kerroin.
Postin noutolokero oli rikki eikä sieltä saanut tavaraa ulos. Myyjä kyllä otti yhteyttä kuriirin mutta eihän se mitään auta.
Kaiken huipuksi Klarna esitti että maksukyvyssäni on varmaan vikaa ja eivät myönnä uutta eräpäivän siirtoa. Pelkkää törkeilyä siis.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 12010316
- 525030
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html422221Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1052058- 261924
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131591Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,411402Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta251010Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v311001Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk54977