Mulla on Klarnalle ostettu tavaraa ja osamaksun eräpäivä oli tänään...no tässä on vähän rahapula ja ajattelin siirtää eräpäivää viikolla mutta tuoltapa ei löytynytkään eräpäivän siirtoa, no sitten ajattelin että poistanpas korttini klarna sovelluksesta niin eihän se silloin voi suortittaa automaattista maksua eräpäivänä..siellä ihan luki kortin poiston jälkeen että ei maksutietoja, lisää kortti ym..
Noh, tänään oli se eräpäivä ja niin vain tililtä lähti kk-maksu, no onhan se toki ok ettei jää vähäksi aikaa rästiin mutta hieman ihmetyttää millä valtuuksilla Klarna tuon rahan tililtäni otti kun ei ole niitä korttitietoja enää ????? Tapahtuiko tässä jonkin sortin väärinkäytös...eli käytännössä korttitiedot on heillä tallessa vaikka olen ne poistanut..
Ps esim netflix, paypal ym palvelut ei voi suorittaa maksua jos ei ole korttitietoja
Klarna vei rahat tililtä?
11
691
Vastaukset 11
- Anonyymi
PayPalissa voi maksaa ilman korttia.
- Anonyymi
kannattaisiko tavaraa tilatessa miettiä maksua. Maksatko kerralla vai kalliisti erissä? Minulla on pieni kassa, muta silti mietin kaikkea ostaessa miten maksan... Vai onko tuo klarna helppo kun se ei sillee käy Netsissä ellei sitten ole totaalisesti mennyt tietoja.
- Anonyymi
En ole klarnaa käyttänyt, mutta oliko sinulla nettipankissa valmiiksi hyväksytty e-lasku?
- Anonyymi
Ei ollut..ei ole mitään maksutietoja missään mikä koskisi Klarnaa
- Anonyymi
Sinäänsä hyvä opetus, että ei kannata ostaa mitään männynkäpyä 5v maksuajalla. Tyypillisesti klarnaostoksilla paikataan halua eikä tarvetta. Se tuotteen hintaan nähden mitättömän tuntuinen kk-erä pitää kuitenkin maksaa joka kuukausi eikä se jossain kohtaa ole enää kivaa
- Anonyymi
Tämähän ei oikeastaan liity aloittajan tapaukseen mitenkään.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tämähän ei oikeastaan liity aloittajan tapaukseen mitenkään.
No siinä mielessä liittyy että hän on ostanut osamaksulla ja ei haluaisi maksaa sitä kun olisi kiva käyttää rahaa johonkin muuhun.
- Anonyymi
Minunkin tilauksestani haluttiin kovalla kiireellä maksu tänään vaikka " ostajan turvan" mukaisesti tilauksellani olisi ollut 30pv korotonta maksuaikaa. Toimitus myöhästyi ja ehdotin vastaavaa kahta viikkoa lisää maksuaikaa.
Palvelu oli tylyä ja epämääräistä, pidin jopa uhkaavana ilmaisua "suosittelemme" maksua alkuperäisen eräpäivän mukaisesti.
Rahasta ei ole pula mutta häiritsee tuo kiire. Jos firma on konkurssissa menikö maksuni lainkaan lainmukaiselle vastaanottajalle? Kerääkö joku hädässä viimeisiä euroja?
Klarna, koska luette tämän, lopettakaa tilini ja hävetkää itseänne.- Anonyymi
Noi on vähän firmasta kiinni. Kun se yritys mistä tilasit ilmoittaa klarnalle, että toimitus on tehty/he haluavat raha sa, niin klarna laskuttaa. Ei siis klarnan vika vaan alkuperäisen myyjän.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Noi on vähän firmasta kiinni. Kun se yritys mistä tilasit ilmoittaa klarnalle, että toimitus on tehty/he haluavat raha sa, niin klarna laskuttaa. Ei siis klarnan vika vaan alkuperäisen myyjän.
Tämä oli erikoinen tapaus. Klarna juuri jankutti sitä myyjälle puhumista. Eivät Klarnalla puhuneet suomea joten ymmärrys ei riittänyt mihinkään mitä kerroin.
Postin noutolokero oli rikki eikä sieltä saanut tavaraa ulos. Myyjä kyllä otti yhteyttä kuriirin mutta eihän se mitään auta.
Kaiken huipuksi Klarna esitti että maksukyvyssäni on varmaan vikaa ja eivät myönnä uutta eräpäivän siirtoa. Pelkkää törkeilyä siis.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va641780Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä
Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai3661189- 138973
Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?
Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu16859- 81636
Voisit nainen joskus vastata minulle
Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.63632- 41628
Päälle hautaus?
Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa92595- 45528
- 47505