Ukraina on viikon aikana ampunut n. 2 500 lennokkia Venäjälle...!

Tämähän on toki ukrainofaneille mieluisaa kuultavaa.

Ukrainan onneksi Venäjän ilmatorjunta on ollut hyvin tehokasta. Ilman sitä voisi uusi maailmansota olla hyvinkin lähellä.
Höh.., kuinka niin saattaa moni kysyä.

Hallitsemattoman konfliktin laajentumisen estää juuri Venäjän ilmatorjunta.
Jos se olisi heikompi niin Venäjä vastaisi sellaisilla kostoiskuilla jotka tuhoaisivat Ukrainan valtiollisen toimintakyvyn. Siihen ei kuluisi kuin tunteja.

Toisaalta Ukrainan hartain toive on laajentaa sotaa siten että saisi jotkin länsimaat ryhtymään taisteluun sen rinnalla Venäjää vastaan.

Minulle tuo vaihtoehto sopii mainiosti. Olisi hauskaa seurata kuinka hyvinkoulutettu jalkaväkemme haahuilee pitkin tyhjiä Karjalan korpia katsellen yli lentäviä Venäjän ohjuksia.

7

114

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miksi sinä sokeana puolustat venäjää?

      • Anonyymi

        Sarkasmia tuo on.
        Kyllä jokainen lukutaitoinen tietää että venäjä on sotahullujen maa.


      • Anonyymi

        Ei vihtori tiedä mitä on sarkasmi! On vain täysin putlerin, lierovin, paskovin ja saharouvan väitteiden lumoissa uskoen kaiken pas..an mitä kertovat...


    • Anonyymi

      Venäloisten businessajattelua: Satasen leluja ammutaan alas kymppitonnin kalustolla. Hehtaarin valtaamiseksi kannattaa tapattaa kymmenen omaa, ja mopo.

      • Anonyymi

        Joo venäläiset on tosiaan tuhonneet muutaman sadan taalan drooneilla miljoonien arvoisia tankkeja tuhansittain...todella oltu iloisia taidokkaista tempuista. Ettekö tekin?


    • Anonyymi

      Jep, ja siten, kun Venäjä vähän vastaa alkaa semmoinen haloo lehdistössä kuinka brutaalia. Venäjä voisi jo lopultakin pamauttaa kerjäläisen valtakunnan tohojokisi. Loppuisi tuon rahan ja tarvikkeiden tyhjä lappaminen Urkopeille.

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      59
      4074
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      95
      2496
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      45
      2112
    4. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      22
      1803
    5. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      27
      1683
    6. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1546
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      16
      1285
    8. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      31
      1158
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      110
      1155
    10. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      80
      1080
    Aihe