Vauhtipyörät avuksi tuulivoimalle

Anonyymi-ap

Näin kertoi Ylen tv-uutiset alkuviikosta. Ne vakauttaisivat tuulivoiman vaihteluja. Kohteen nähtävästi prototyypistä vilautettiin kuvaa hetken, mutta vain kokoluokka tuli näkyviin .Ainakin pari metriä oli korkeutta melkoisella "möykyllä". Sen verran jäin miettimään nähtyä että heräsi kysymys, onko kyseessä huimapyöränä tunnetun moottori-generaattorin uudelleen tuleminen markkinoille. Eräässä museossa saattaa vieläkin olla yksi huimapyörä näytillä.

4

400

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • Anonyymi

        Jopa oli kaavaa ja "käppyrää" melkoisesti.Vuosikemmenten takaisten huimapyörien käyttötarkoitus oli antaa jännitettä käyttökohteille siksi aikaa kun diesel-generaattori käynnistyy ja oikea taajuus saadaan verkkokatkoksen aikana. Vahinko kun ei yhtään valokuvaa tullut otettua.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jopa oli kaavaa ja "käppyrää" melkoisesti.Vuosikemmenten takaisten huimapyörien käyttötarkoitus oli antaa jännitettä käyttökohteille siksi aikaa kun diesel-generaattori käynnistyy ja oikea taajuus saadaan verkkokatkoksen aikana. Vahinko kun ei yhtään valokuvaa tullut otettua.

        Sama idea, mutta ohjausjärjestelmä vähän jalostuneempi!


    • Anonyymi

      juu tuupis on generaatodeita jotka pyöritetään vauhtiin, ja vauhtipyörä pitää kierokset yllä,

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      115
      3366
    2. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      125
      2532
    3. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      24
      2066
    4. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      23
      1562
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?
      Outokumpu
      29
      1540
    6. Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!

      Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää
      Suomalaiset julkkikset
      15
      1485
    7. Murtautuminen uimahalliin

      17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?
      Kiuruvesi
      27
      970
    8. siis ihan oikeesti

      Tämä on naurettavaa
      Ikävä
      87
      942
    9. Mitä tarkalleen tunnet

      Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai
      Ikävä
      62
      876
    10. Syyskuussa 2025 ensirekisteröidyistä henkilöautoista 43 % oli täyssähköautoja.

      Niitä rekisteröitiin 2 592 eli 41 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Syyskuussa 2025 rekisteröidyistä uusista henkilöautois
      Hybridi- ja sähköautot
      2
      799
    Aihe