Reuters: Nämä ovat Putinin rauhanehdot - lähteet kertovat uudesta yksityiskohdasta

Anonyymi-ap

Putin kertoo mitä sattuu....

Venäjän presidentin Vladimir Putiin ehdot sodan päättämiseksi Ukrainassa sisältävät muun muassa ehdon, että länsimaiset johtajat kirjallisesti lupaavat, ettei Nato laajene itään päin ja, että suuri osa Venäjän vastaisista pakotteista poistetaan, kolme venäläislähdettä kertoo Reutersille.

Käytännössä Venäjä siis vaati, että paitsi Ukraina myöskään esimerkiksi Georgia ja Moldova eivät saisi liittyä Natoon. Venäjä vaatii Ukrainalta neutraliteettia.

Lisäksi Putin vaatii ratkaisua Venäjän lännessä jäädytettyjen varojen suhteen ja venäjänkielisten suojelua Ukrainassa.

Yhden lähteen mukaan Putin aikoo näyttää ukrainalaisille ja eurooppalaisille sotilaallisin voitoin, että ”rauha huomenna voi olla kivuliaampi”, jos hän kokee, ettei saavuta rauhansopimusta omin ehdoin.

Saman lähteen mukaan Putin myös pyrkisi etenemään yhä syvemmällä Ukrainassa, jos hän näkee taktisen mahdollisuuden. Kremlissä uskotaan, että Venäjä voisi jatkaa sotaa vielä vuosia pakotteista ja muusta taloudellisesta painostuksesta huolimatta.

Toisen lähteen mukaan Putin on nyt aiempaa haluttomampi tekemään kompromissia aluekysymysten suhteen ja pysyy julkisessa kannassaan siinä, että neljä Venäjän vastoin kansainvälistä oikeutta itseensä liittämää neljä ukrainalaista aluetta Krimin lisäksi on osa Venäjää. Venäjä ei miehitä Krimiä lukuun ottamatta kyseisiä alueita kokonaan.

- Putin on tiukentanut kantaansa, toinen lähde sanoi.

Reutersin lähteiden kertoman perusteella ei näytä siltä, että Venäjän vaatimukset olisivat varsinaisesti muuttuneet. Aiemmin ei ole ollut esillä vaatimus kirjallisesta lupauksesta koskien Natoa, mutta Venäjä on toistuvasti sanonut, että sodan ”juurisyyt” on ratkottava ennen rauhaa. Yhtenä juurisyynä Venäjä pitää Naton laajentumista itään. Venäjä on myös toistuvasti vaatinut, ettei Ukraina saisi liittyä Natoon.

3

100

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Venäjänkin pitäisi myös tulla vastaan eikä vain vaatia kohtuuttomia. Vaatimusten peilattava reamismia taistelukentällä, niinhän he itsekin sanoivat. Venäjä ei ole nyt samassa asemassa eikä samoin liittolaisin kuin neukkula 1939-1945.

      Venäjä miehittää Krimiä, ja suurintaosaa neljästä muusta alueesta, siksi jäädytetyt rintamalinjat, mitä nyt on puhtaan taistelun tuloksena muodostunut.

      Venäjä ei kestä taloudellisesti kovin kauaa tätä menoa. Ensi vuoden puolella viimeistään kosahtaa. Varsinkin jos tulee vielä kovemmat lännen 'yhteis-erilliset' pakotteet, ja Ukraina saa lisää millä taistella. Mukaan lukien jäädytetyt varat, jotka mitä tod. näk. putinin kansalta kavaltamat, ja jotka olivat vain oligarkien nimissä länteen piilotettuina. Tuskinpa siellä muillakaan sellaisia rahoja (epäilen).

      Ei Ukraina edes pääsisi Natoon koska jäsenmailta vaadittaisiin siihen yksimielisyys, ja kaikki eivät siihen varmasti suostuisi. Syy varmasti helposti arvattavissa.

    • Anonyymi
      UUSI

      Putiini on uhitellut olevansa valmiina sotimaan Natoa vastaan. Stubbi sanoi ja myös esim Saksan sotilasjohto, ettei putiini kykene toteuttamaan uhkailua viiteen vuoteen. Nyt Naton on iskettävä venäjää Ukrainan tukena, jolloin putiknilla ei jää mahdollisuutta rakentaa ja ryhmittää perseeseen nussittua armeijaansa hyökkäykseen länteen, vapaaseen maailmaan.

    • Anonyymi
      UUSI

      Trumpetti samanlainen shaissen jauhaja kuin persut ja kokoomus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      73
      4271
    2. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      17
      2728
    3. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2477
    4. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      15
      2422
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      108
      2280
    6. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      110
      2194
    7. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      99
      2141
    8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      609
      1946
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1925
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      23
      1683
    Aihe