Nyt otetaan lisää velkaa, kun rikkaiden veroja laskettiin, siis velaksi, vaikka puheet oli että sillä ei ole vaikutusta, nyt säästöjä sitten kehyksen sisältä, velkaa ei, ei ja kerran ei.
Orpo, verokertymää ei tule valtiontalouteen
Anonyymi-ap
6133
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Suuri pettymys, jos kehyksistä lipsutaan, siellä on haitallisia yritystukia varmaan sen miljardin verran, samoin miksi pitää olla ilmaiset lääkäripalvelut julkisenpuolen henkilöillä, jos pienituloinen eläkeläinenkin pystyy itse maksamaan omat käyntinsä, niin on moraalitonta edes mennä hyvä tuloisena maksuttomaan terveydenhoitoon.
Sinnehän ne rikkaat ryysää ja ohittavat jonoissa muut kun tarvitsevat esim lonkkaleikkauksia tai ohitusleikkauksia. Näin on tehty.
Ylivelkaantuneella wannabe porvarilla ei ole varaa maksaa 15 000€ tekonivelleikkausta vaan jonottavat 6-12 kk julkiselle puolelle
Jos valtiontaloutta halutaan pitää tasapainossa menot vastaan tulot, niin veronkevennykset pitää tehdä tulopuola vertaamalla, verojenlasku vasta sitten kun ylijäämää saadaan aikaiseksi.
Ansiotuloverotusta olisi pitänyt kiristää reippaasti.
Ei ansiotuloveroja tässä tilanteessa olisi pitänyt velaksi laskea.