Millaisia kokemuksia on eri uskonnoista ja niiden kannattajista? Vaikuttaa siltä, että te ette pidä erityisen paljon kristityistä. Mistä moinen johtuu?
Mitä mieltä olette hinduista ja muslimeista? Hyviä ihmisiä eikös vaan?
Onko kokemusta uskonnoista
10
201
Vastaukset
- Anonyymi
Suomessa on yleensä kyse kristityistä.
Muiden uskontojen seuraajista ei ole juuri kokemusta, eihän muiden ihmisten uskonnosta yleensä edes ole tietoa. Eihän voi sitäkään tietää, onko joku katolilainen tai ortodoksi. Yleensä asia ei edes tule puheeksi.
Uskovaisille asia taitaa olla tärkeämpi. Esimerkiksi Amerikassa on joissakin piireissä tapana kysyä mihin "lahkoon" joku henkilö kuuluu, melkein jo ensi tapaamisella... - Anonyymi
Minua ja todennäköisesti suurinta osaa muistakaan ateisteista ei kiinnosta uskovaiset paskan vertaa ennen kuin nämä uskovaiset yrittävät rajoittaa muiden elämää omien taikauskojensa perusteella tai yrittävät työntää satujaan muiden kurkuista alas - ja vielä pahempaa, jos eivät kerrasta ymmärrä, että heidän satunsa ei kiinnosta.
- Anonyymi
kristityistä on kokemusta puukottavat selkään keksityillä jutuilla
se teki sillai ja tällai eikä siinä ollut mitään perää , kuten ei niiden uskonnossakaan - Anonyymi
Minulla on kokemusta hyvinkin laajasta kirjosta uskontojen edustajia työni puolesta.
Olen itse entinen kristitty ja nykyinen ateisti.
"Vaikuttaa siltä, että te ette pidä erityisen paljon kristityistä. Mistä moinen johtuu?"
Tämä johtuu siitä, että kristinusko on suurin uskonto Suomessa. Noin 100 vuotta sitten valtaosa suomalaisista oli kristinuskoisia, joten jokainen suomalainen on ollut tekemisissä heidän kanssaan.
Tuon suuren määrän takia niitä "mätiä omenoita" kohtaa usein.
Kristinuskon ärsyttävä piirre muihin uskontoihin nähden on lähetyskäsky, jossa yritetään tunkea uskontoa muiden kurkusta alas. Ja kun heikolla yleissivistyksellä oleva yrittää näin tehdä, niin se on jotain säälittävän ja ärsyttävän rajapintaa.
"Mitä mieltä olette hinduista ja muslimeista? Hyviä ihmisiä eikös vaan?"
Ei sinänsä mitään valittamista. Kertovat uskonnoistaan mielellään jos kysyy, eivätkä kysymättä. Varsinkin hinduilla tulee paljon juttua jos erehdyt kysymään.
Outoja rituaaleja heillä on, ja varsinkin muslimeiden naisten alistamis kulttuuri on oksettavaa.
Hinduilla tuntuu olevan maltillisempaa meininkiä.
Mitään järjen riemuvoittoja en ole tosin kohdannut muidenkaan uskontojen edustajissa. Mutta kaipa sielläkin niitä löytyy. - Anonyymi
Olin Espanjassa mukana tilanteessa, joka ei varsinaisesti ollut katastrofi, mutta pikku härdeli kuitenkin. Tarvitsin apua ja sain sitä avuliailta ihmisiltä. Ensimmäisenä minua auttoi kolmikko marokkolaisia siirtotyöläisiä. Kiitin heitä tietenkin vuolaasti ja he aika suomalaiseen tyyliin vähättelivät apuaan. En tiedä, mutta arvelisin että marokolaiset olivat muslimeja.
Toinen jolta sain apua oli itä-eurooppalainen matkaopas. Kun kiitin häntä, hän sanoi että auttoi koska on kristitty.
Minusta tarinan opetus on se, että kristityt laittavat perusinhimillisen avuliaisuutensa uskonsa ansioksi, kun toisuskoiset voivat käyttäytyä yhtä ystävällisesti ihan vaan siksi, että ovat inhimillisiä ihmisiä.- Anonyymi
Muuan mies oli henkitoreissaan tien poskessa. Ohi käveli pappi eikä pysähtynyt, jotta ei sotkisi itseään. Ohi käveli myös ateisti, jolla oli liian kiire auttaakseen. Sitten paikalle pysähtyi hihhuli ja otti miehen autoonsa ja vei lääkäriin. Maksoi kulut hänen puolestaan.
Kuka näistä teki Jumalan tahdon ihan vain sen vuoksi, että niin on oikein tehdä?
Oikea vastaus on ... - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Muuan mies oli henkitoreissaan tien poskessa. Ohi käveli pappi eikä pysähtynyt, jotta ei sotkisi itseään. Ohi käveli myös ateisti, jolla oli liian kiire auttaakseen. Sitten paikalle pysähtyi hihhuli ja otti miehen autoonsa ja vei lääkäriin. Maksoi kulut hänen puolestaan.
Kuka näistä teki Jumalan tahdon ihan vain sen vuoksi, että niin on oikein tehdä?
Oikea vastaus on ...kristitty aiheutti onnettomuuden ja ateistit sen maksoi , koska ne ihmisoikeudet 🤣🤣🤣
- Anonyymi
Aloittajalle: Moinen johtuu siitä, että vain kristityistä on ollut riesaa, koska heidän vaikutuksesta on ollut riesaa.
- Anonyymi
Vain JT usko pelastaa!
- Anonyymi
buddha elämä on kärsimystä
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?847142Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit277089Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1176225Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455424Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845328Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635235Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus415120Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274605Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv193565Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003410