Hoivakodeissa säästetään sähköä ilmastoinnin sammuttamisella?

Anonyymi-ap

Jolloin moni vanhus menehtyy kuumuuteen ja bakteereihin.

7

174

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kun kävin katsomassa vanhaa isääni viimeksi kolme kuukautta sitten (en pääse useammin koska asun sentään kolmen kilometrin päässä), ei ilmastointi pelannut hoivakodissa ollenkaan, paitsi hoitajien toimistossa jossa oli mukavan viileää. Ja siellähän ne hoitajat istuivat kahvia juomassa vaikka vanhukset kärsivät helteestä.

    • Anonyymi

      Monissa yksiköissä yritetään saada jonoihin liikettä aikaansaamalla vaihtuvuutta asukkaissa vaikkapa helteen avulla.

      • Anonyymi

        Olen sen ihan itse nähnyt. Talvella kuoli äitini asumassa hoivakodissa ainakin 5 vanhusta helteeseen. Ja hoitajat ei muuta kuin hörppivät kahvia toimistossa. Milloin tähän asiaan saadaan muutos ?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Olen sen ihan itse nähnyt. Talvella kuoli äitini asumassa hoivakodissa ainakin 5 vanhusta helteeseen. Ja hoitajat ei muuta kuin hörppivät kahvia toimistossa. Milloin tähän asiaan saadaan muutos ?

        lopeta jo nuo typerät kommentit


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        lopeta jo nuo typerät kommentit

        Hoitajat antoivat minulle typeriä vastauksia kun kysyin heiltä miksi he eivät seiso kaiken aikaa isäni vieressä ja odota häneltä käskyjä. Ihan itse sen näin mutta hoitajat vaan istuivat toimistossa juomassa kahvia.


    • Anonyymi

      Mitä jos viettäisitte aikaa niiden omaistenne kanssa ettekä tirkistelisi avaimenrei'istä toimistoihin?

      • Anonyymi

        Ahaa....kahvia hörppivä ja työtä välttelevä hoitsu löytyi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      7768
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3732
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1876
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1180
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      1033
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      28
      983
    7. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      827
    8. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      782
    9. Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa

      1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄
      Ikävä
      60
      749
    10. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      10
      740
    Aihe