Suomen sähkömarkkinoita uhkaa valtava mullistu

Anonyymi-ap

Suomen sähkömarkkinoita uhkaa valtava mullistus kun rakennetaan paljon sähkösyöppöjä datakeskuksia mutta ei uutta sähköntuotantokapasiteettia.

1

84

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Irlantia voidaan pitää varoittavana esimerkkinä: Irlanti houkutteli hyvillä ehdoilla suuren määrän paljon sähköä tarvitsevia suuria datakeskuksia ym. maahan ja nyt sähkön riittävyys on koetuksella ja kuluttajahinnat kansalaisille kohonneet moninkertaisiksi.
      Sama tilanne on tulossa Suomeen mikäli suunnitelmissa ja/tai jo rakenteilla olevat sähkösyöpöt datakeskukset rantautuvat tänne kun kutenkin todennäköisesti muutenkin sähkön kulutus (esim. sähköautoilun lisääntyminen) kasvaa. Hurjimmillaan on esitetty että noin 100 keskuksen rakentamisesta olisi jo pitkälle menevästi päätetty ja mahdollisesti jopa yht. 200 suunnitelmissa. Suurimpien datakeskusten sähkönkulutus lähentelee 100 MW mutta jos kulutukset keskimäärin olisivat vaikka vain 30 MW, se tietäisi 3000 MW lisää kulutusta!
      On huomattava ettei meillä olla rakentamassa, ei edes suunnittelemassa, tuulivoimaloiden lisäksi muuta uutta ja tuulista riippumatonta tuotantoa. Olemme jo nähneet 30- 40 cent/kWh pörssihintoja ja jos tuo esim. 3000 MW lisäkulutusta toteutuu, se näkyy kyllä kuluttajahinnoissa.
      Suomen sähköriittävyys on talven kovimpina aikoina kiikun kaakun jo nykyisellään mikä kyllä alalta myönnetäänkin, olemme toistaiseksi selvinneet kiitos leutojen talvien sekä tuontisähkön ja sen ettei voimaloiden vikaantumisia ole sattunut juuri suurimman kulutuksen aikaan.
      Meille tulisi pikaisesti alkaa rakentaa lisää vakaaseen tuulista riippumattomaan tuotantoon kykenevää tehoa, nopein ja edullisin rakennettava ovat perinteiset öljy/kivihiilivoimalat. Koska ne olisivat tuotannossa vain muutamasta päivästä ehkä kuukauteen- kahteen per vuosi, ne eivät voi olla taloudellisesti kannattavia ja siksi kukaan ei niitä nyt olekaan rakentamassa, päinvastoin, useiden tuhansien MW edestä tuotantoa on poistunut viime vuosien aikana.
      Ko. tuotannon rakentamiseksi sille olisi taattava valtion taholta tietty peruskorvaus ja kaikkein selkeintä olisi että valtio suoraan olisi rakennuttaja ja jatkossa omistaja eli veronmaksajathan sen maksaisivat.
      Sopii myös kysyä että kummalla tavalla veronmaksajat maksavat lopulta enemmän, maksamalla tulevaisuudessa itsensä kipeiksi korkeilla sähköenergian hinnoilla vai maksamalla voimaloita pitämään hintoja kurissa ja varmistamassa samalla omakin sähkönsaantinsa kovimmillakin ja tuulettomimmillakin pakkasilla?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      88
      1805
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      276
      1677
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      290
      1442
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      175
      1349
    5. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      58
      945
    6. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      50
      938
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      69
      924
    8. 66
      904
    9. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      891
    10. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      49
      864
    Aihe