Suomen sähkömarkkinoita uhkaa valtava mullistu

Anonyymi-ap

Suomen sähkömarkkinoita uhkaa valtava mullistus kun rakennetaan paljon sähkösyöppöjä datakeskuksia mutta ei uutta sähköntuotantokapasiteettia.

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Irlantia voidaan pitää varoittavana esimerkkinä: Irlanti houkutteli hyvillä ehdoilla suuren määrän paljon sähköä tarvitsevia suuria datakeskuksia ym. maahan ja nyt sähkön riittävyys on koetuksella ja kuluttajahinnat kansalaisille kohonneet moninkertaisiksi.
      Sama tilanne on tulossa Suomeen mikäli suunnitelmissa ja/tai jo rakenteilla olevat sähkösyöpöt datakeskukset rantautuvat tänne kun kutenkin todennäköisesti muutenkin sähkön kulutus (esim. sähköautoilun lisääntyminen) kasvaa. Hurjimmillaan on esitetty että noin 100 keskuksen rakentamisesta olisi jo pitkälle menevästi päätetty ja mahdollisesti jopa yht. 200 suunnitelmissa. Suurimpien datakeskusten sähkönkulutus lähentelee 100 MW mutta jos kulutukset keskimäärin olisivat vaikka vain 30 MW, se tietäisi 3000 MW lisää kulutusta!
      On huomattava ettei meillä olla rakentamassa, ei edes suunnittelemassa, tuulivoimaloiden lisäksi muuta uutta ja tuulista riippumatonta tuotantoa. Olemme jo nähneet 30- 40 cent/kWh pörssihintoja ja jos tuo esim. 3000 MW lisäkulutusta toteutuu, se näkyy kyllä kuluttajahinnoissa.
      Suomen sähköriittävyys on talven kovimpina aikoina kiikun kaakun jo nykyisellään mikä kyllä alalta myönnetäänkin, olemme toistaiseksi selvinneet kiitos leutojen talvien sekä tuontisähkön ja sen ettei voimaloiden vikaantumisia ole sattunut juuri suurimman kulutuksen aikaan.
      Meille tulisi pikaisesti alkaa rakentaa lisää vakaaseen tuulista riippumattomaan tuotantoon kykenevää tehoa, nopein ja edullisin rakennettava ovat perinteiset öljy/kivihiilivoimalat. Koska ne olisivat tuotannossa vain muutamasta päivästä ehkä kuukauteen- kahteen per vuosi, ne eivät voi olla taloudellisesti kannattavia ja siksi kukaan ei niitä nyt olekaan rakentamassa, päinvastoin, useiden tuhansien MW edestä tuotantoa on poistunut viime vuosien aikana.
      Ko. tuotannon rakentamiseksi sille olisi taattava valtion taholta tietty peruskorvaus ja kaikkein selkeintä olisi että valtio suoraan olisi rakennuttaja ja jatkossa omistaja eli veronmaksajathan sen maksaisivat.
      Sopii myös kysyä että kummalla tavalla veronmaksajat maksavat lopulta enemmän, maksamalla tulevaisuudessa itsensä kipeiksi korkeilla sähköenergian hinnoilla vai maksamalla voimaloita pitämään hintoja kurissa ja varmistamassa samalla omakin sähkönsaantinsa kovimmillakin ja tuulettomimmillakin pakkasilla?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      85
      4920
    2. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      191
      2310
    3. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      40
      2281
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      85
      2071
    5. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      133
      1909
    6. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      23
      1728
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      178
      1540
    8. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1441
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      346
      1227
    10. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1136
    Aihe