Haluamme laajentua itään. Venäjän ehto rauhalle on, ettei Nato laajene itään eli Ukrainan Nato jäsenyyttä venäjä ei hyväksy.
Sota onkin siis Naton masinoima erikoisoperaatio.
Nato rikkoo Minskin sopimusta.
Sota onkin siis Naton masinoima erikoisoperaatio.
Nato rikkoo Minskin sopimusta.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Jos tuo on totta, venäjä sotii viimeiseen Pohjois-Korean kutiin ja sotilaaseen asti, koska Suomi laajensi Natoa reippaasti itäänpäin lopullisesti.
Venäjä ei siis koskaan tule hyväksymään rauhaa.
Suomi ei laajentanut Natoa Itään koska suomen Itäraja on yhtä samassa linjassa mm. Viron itärajan kanssa.
Taas BSää putinistilta.
Suomen itäisin 62''22'54N 31''41'28E.
Viron itäisin 58"57'29N 28"09'54E.
Suomi on niin idässä, että Valko-Venäjä lähes kokonaisuudessa ja Ukrainasta puolet on lännempänä. Moldova on Suomeen verrattuna länsivaltio.
Hähähää tää sota ei lopu koskaan, pattitilanne pysyy.
Kaikki aseet pitäisi kieltää venäjän naapurimaista, niin heidän olisi mahdollista palauttaa Neuvostoliitto. Heh.
Eli venäjä saa ystäviä vain pakolla, kieltämällä kaveeramasta kenenkää muun kanssa. Oikeassa elämässä tuollainen hiekkalaatikon tyranni saa turpiinsa, ja ansaitseekin.
Nyt vastako tyhmät tajusi että sota oli USAN masinoima... Surkeaa jos ei osaa ottaa selvää vaan katsoo mitä lööpit kirjoittaa jonka länsi on ostanut. 2014 Venäläisvähemmistöä surmattiin. 8 vuotta myöhemmin Venäjä aloitti hyökkäyksen. USA AIVOPESI Suomen NATOON ja sai Suomen ja Venäjän vihaamaan toisijaan vielä vie Suomelta rahat... Sit NATO HAJOAA.. Muistan tuon tv haastattelun kun Trump aikaisemmalla kaudella sanoi Suomi tulee olemaan taistelutanner.... Meitä Viisaita on jonkin verran mitkä tietää kohtalon, kun vain osaa ottaa asijoista selvää ihan kansakoulun käynneistä..
Venäläisväestön on parasta siirtyä kotimaahansa niistä maista, joita ne haluavat venäläistää. Näin se väkivalta loppuu.
Nyt vastako tyhmät tajusi että sota oli USAN masinoima... Surkeaa jos ei osaa ottaa selvää vaan katsoo mitä lööpit kirjoittaa jonka länsi on ostanut. 2014 Venäläisvähemmistöä surmattiin. 8 vuotta myöhemmin Venäjä aloitti hyökkäyksen. USA AIVOPESI Suomen NATOON ja sai Suomen ja Venäjän vihaamaan toisijaan vielä vie Suomelta rahat... Sit NATO HAJOAA.. Muistan tuon tv haastattelun kun Trump aikaisemmalla kaudella sanoi Suomi tulee olemaan taistelutanner.... Meitä Viisaita on jonkin verran mitkä tietää kohtalon, kun vain osaa ottaa asijoista selvää ihan kansakoulun käynneistä..
VENÄJÄN SOTAKIIMALLE LÖYTYY YKSINKERTAINEN SELITYS-
https://fi.wikipedia.org/wiki/Imperialismi
Venäjä ei määrittele kuka saa liittyä Natoon!
Sen tekee jokainen maa itse!
Näin on eli pitää paikkansa - taustalla hääräävä kasaari-bolseviikit
Totta. Missä ryssä - siellä sota.
Mitäpä NATO ei rikkoisi.. Sanoihan se että DCA sopimus on vain paperilla.
No eipä sanonut!
Et tainnut ymmärtää mitä sanoi. Olet selvästi aivopesty.
Aivan, ja NATO varmaan yrittänyt kilpaostaa Suomestakin tuhansia strategisia tontteja ja kiinteistöjä. Tehnyt kesämökkitonteille luvattomia piilohelikopterikenttiä ja ruopannut ja rakentanut syvävesilaituteita huoltoväylien varrelle. Kyllä, kyllä taas joo.
laitureita joilla sota-aluksia voisi lepuuttaa...
Noup!
On pelkäästään loogista, ettei tulevalle banaanivaltiolle anneta mitään kohtuuttomia lupauksia. Kas kun *yssä ei sanele jatkossakaan sitä, kuka voi halutessaan liittyä tai olla liittymättä kyseiseen järjestöön.
NATO= NORTH ATLANTIC TERRORIST ORGANIZATION
Venäjä = Ryssälä.
Ei Nato ole haalimassa venäjän naapurimaita jäsenikseen vaan venäjän naapurimaat haluavat sitoutua demokraattiseen länteen ja Natoon koska heitä uhkaa venäjä.
Mm. Georgia, Ukraina ja valko venäjän kansa haluavat pois tyrannimaisen ja alistavan venäjän alaisuudesta. Jos näin ei olisi, Ukraina olisi jo osa venäjää.
Venäjän kuuluisi miettiä miksi yksikään maa ei halua putinin venäjän kaltaisen maan kumppaniksi ja alaiseksi. Sille on selvä syy, alistaminen.
Putin pelkää demokratiaa joka leviäisi demokraattisesta naapurimaasta venäjälle. Tämä tietäisi putinin loppua. Venäjän kansalta varastama omaisuus palautettaisiin ja putin kavereineen joutuisi vankilaan korruptiosta, murhista, myrkytyksistä, mukiloinneista ja oikeuden vääristelystä. Siksi putin sotii ja keksii kaiken maailman natsivalheita.
Eikö venäjän kansa ole jo saanut putinista tarpeekseen?
Eikö venäjän kansa ole jo saanut putinista tarpeekseen?
https://www.youtube.com/watch?v=qPkfnDzFbuA&ab_channel=Kanal13
https://www.youtube.com/watch?v=lmp4C1bRpiM&ab_channel=JasonJaySmart
Odotetaan sitä hetkeä kun Venäjällä alkaa täysi kaaos parempaa elokuvaa saa hakea ottakaa reilusti juotavaa ja pientä naposteltavaa - Televisiosta ympäri maailman seurataan venäjän romahtamista-Putinia tuskin ruudulla näkyy-👈🤣🤏
Putte on ollut paras Naton laajentaja ikinä.
Hyvä muistaa, että ennen putfasisteja Venäjä oli Naton rauhankumppani.
Kuka tekee aloitteen ja kuka laukaisee ensimmäisen ydinaseen? USA ennakoivasti ja väittää, että Venäjä laukaisi ensin, mutta ohjus torjuttiin? Ei yllättäisi.
Nato , haluaa saartaa Venäjän?
Venäläiset huomas aikeet.