Yle koijaa taas suurta yleisöä

Nyt on Ylellä jo tosi kovat piipussa, eikä välitä, vaikka osuisi omaan jalkaan. Nimittäin Yle alentui vääristelemään omassa jutussaan omia tutkimustuloksiaan 😆

Ylen oman tutkimuksen mukaan n. 65% perussuomalaisista on sitä mieltä, ettei puolue ole siirtynyt liikaa oikealle ja alle kolmasosa oli päinvastaista mieltä. No mitä tekee Yle? Painottaa uutisensa kärkeen tämän alle kolmasosan ja koijaa lukijoitaan kirjoittamalla "Osa kuitenkin katsoo puolueen talouslinjan liikkuneen viime vuosina liikaa oikealle" samalla sivuuttaen sen, että valtaenemmistö on toista mieltä.

Perussuomalaisia kroonisesti ja mieIipuoIisesti vastustava häirikkörintama on vuosi vuodelta yhä häiriintyneempi. Kun muutenkaan persujen kritisoimisessa ei ole mitään järkevää perustetta, niin eikös vain onnistuta silti riman alituksiin tuon tuosta.

Ylen valeet: https://yle.fi/a/74-20163538
Ja taas kerran persut joutuu korjaamaan valtamedian levittämää propagandaa: https://www.suomenuutiset.fi/puoluevaen-suuren-enemmiston-mielesta-perussuomalaiset-ei-ole-siirtynyt-talouspolitiikassa-liikaa-oikealle-vaikka-yle-yrittaakin-rakennella-painvastaista-vaikutelmaa/
13163
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Meillä on omat Pravdamme ja Isvestijat Hesassa.Tilastoiila vääristellään.

Äänestä
  • Yle: Perussuomalaiset kertovat, mikä on puolueessa vialla

    "Perussuomalaiset valmistautuu tulevaan puoluekokoukseen vaalitappioiden jälkeen. Yle sai vastauksen yli sadalta puoluevaikuttajalta, jotka kertoivat syyt kannatuksen matelemiselle.

    Perussuomalaisten puolueaktiivit näkevät puolueen kannatuslaskulle ainakin yhden selvän syyn. Kevään kuntavaaleissa puolue menetti yli puolet paikoistaan. Hyvinvointialueiden valtuustoissa paikoista suli kolmannes

    Kun alue- ja kuntavaalien ääntenlaskennan ensimmäiset tulokset julkistettiin huhtikuussa, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purran hymy hyytyi.

    Laskennan edetessä puolue sai sinetin johtopäätökselle, jota jo viimekesäisten eurovaalien perusteella osattiin ennakoida: perussuomalaiset on saanut maksaa hallitusvastuusta kaikkein kovimman hinnan.

    Vaalitappioiden jälkeen usein kysytään: kuka kantaa vastuun?

    Yle kysyi laajasti puolueen vaikuttajilta, mitä kenttäväki ajattelee puolueen tilanteesta, hallitusvastuusta ja nykyisen puheenjohtajan asemasta.

    Kentällä koetaan, että vaikka puolueella on teetetty ”kokoomuksen paskahommat”, se on hallituksessa onnistunut edistämään puolueen tavoitteita, kuten kiristämään maahanmuuttoa ja suitsimaan ”woke-hullutusta”.

    Osa kuitenkin katsoo puolueen talouslinjan liikkuneen viime vuosina liikaa oikealle.

    Yli sadan vastaajan joukossa on muun muassa piirien ja paikallisyhdistysten johtoa sekä puoluehallituksen ja -valtuuston jäseniä.

    Kenttäväen vastauksia käsitellään tässä jutussa anonyymisti, jotta puolueen tilanteesta saadaan mahdollisimman todenmukainen kuva. Vastaajien henkilöllisyys on Ylen tiedossa.

    Purralta olisi kaivattu esimerkiksi myötätuntoisempaa otetta ja mallin ottamista ”Halla-ahon harkintakyvystä”.

    – Hän on ottanut tarkoituksella tai tarkoittamattaan thatcheriläisen mielikuvan. Se ei palvele puolueen etua tässä hallituksessa, eikä pitkällä juoksulla muutoinkaan, eräs vastaaja kuvaa viitaten Ison-Britannian edesmenneeseen pääministeriin Margaret Thatcheriin ja talouspoliittiseen perintöönsä.

    Heikomman arvosanan nykyiselle puheenjohtajalle antaa vastaajista reilu viidennes.

    Purraa syytetään puolueen juurten unohtamisesta, ylimielisyydestä ja hallitustyöskentelyyn keskittymisestä – puolueen johtamisen kustannuksella.

    Heikomman arvosanan hallitustyöskentelystä antaneista osa katsoo, ettei ”kokoomuksen apupuolueena” oleminen ole puolueelle kannattava diili.

    Eräs summaa perussuomalaisten toimineen kyllä hallitusohjelman mukaisesti, muttei puolueen kenttäväen toiveen mukaisesti.

    – Saanut aikaan paljon hyvää. Ryssinyt yhtä paljon.

    Talouspolitiikan suunta ei saa varauksetonta tukea
    Runsas neljännes vastaajista kokee, että perussuomalaiset on viime vuosina siirtynyt talouspolitiikassaan liikaa oikealle.

    Erään vastaajan mukaan perussuomalaisten tulisi puolustaa pienituloisia, jotta se erottuisi paremmin kokoomuksesta.

    – Monikaan kokoomuslainen ei ikimaailmassa äänestäisi persuja, meidän on siis löydettävä oma lokeromme puoluekentästä.

    Vastauksissa muistutetaan myös, että suuri osa puolueen kannattajista on tavallisia työläisiä ja pienyrittäjiä.

    – Valtion velka on saatava kuriin, mutta tuntuu, että liian paljon tavallisen kansan kustannuksella.

    – Olimme aikaisemmin työväenpuolue ilman sosialismia ja nyt työväki on vaihtanut puoluetta tai siirtyneet nukkuviksi. Tähän asiaan tarvitaan muutosta.

    – Aivan köyhimmiltä leikkaaminen ei valtion kassaan paljoakaan rahaa tuo.

    Joidenkin mielestä työelämää koskevissa uudistuksissa on huomioitu lähinnä suurten työnantajien tarpeet ja samalla ay-väki on unohdettu.

    Perussuomalaisten paikan poliittisella kentällä katsotaan todellisuudessa löytyvän ”reilusti keskemmältä kuin mihin puolueen johto on meidät ajanut”.

    Osa vastaajista toivoo vielä oikeistolaisempaa politiikkaa.

    Tätä mieltä on eräs perussuomalainen, joka kuvailee itseään korkeakoulutetuksi, työelämässä merkittävässä asemassa olevaksi suurituloiseksi.

    – Minun perussuomalaisuuttani eivät ole kouluttamattomat, pienituloiset niin sanotut kansanmiehet ja -naiset."


    Jos fanaattisesta persujen ytimestä piirien ja paikallisyhdistysten johdosta sekä puoluehallituksen ja -valtuuston jäsenistä 20 % on harrastettua koksupersupolitiikkaa vastaan, niin sitä vastaan on todella paljon useampi persujen entinen äänestäjä. Miksi äänestää persuja, jos kannattaa oikeistolaista riistäjäpuoluetta, kun on olemassa oikea "pure" kokoomus?

    Äänestä

  • Jotkut vaan jaksaa levittää tuota surkeeta leikkaa/liimaa -valhetta :D

    Äänestä

Köyhimmiltä leikkaaminen ei paljoa rahaa tuo. Siinä, että persut ovat hallituksessa joka kiristää huonompiosaisten toimeentuloa, siinä ei ole tarkoitus tuoda valtiolle rahaa vaan leikkaaminen köyhiltä on poliittinen teko: oikeisto kiristää heikko-osaisia, jotta tuo kansanosa pysyisi omassa karsinassaan ja mieluummin heikentyisi niin, että hee pysyisivät työtätekevänä, mieluummin kouluttautumattomana osana, herraa pelkäävänä osana yhteiskunnassa. Menneiden viidenkymmenen vuoden aikana yhteiskunta on tasa-arvoistunut ehkä liikaa, joten tällaisten hallitusten tehtävä on peruuttaa, ja osoittaa työntekijöille paikkansa. Persut ovat tehtävänsä tehneet ja heidät poistetaan poliittiselta kartalta, viimeistään seuraavissa vaaleissa ennen kuin ehtivät vahingoittaa liikaa Kokoomuksen mainetta.

Äänestä

Niin, persujen mennessä hallitukseen ei tainnut oikein kukaan tietää mikä on puolueen talous linja. Ei näköjään kannattajatkaan. Aika oleelinen tieto jäi kertomatta ja toimittajilla kaivelematta, ainakaan niin että se olisi tullut tietoon.

Jos persujen ainoat erot kokoomukseen verrattuna on eurovastaisuus ja maahanmuuttopolitikka niin taitaa se 10% olla ihan hyvä kannatus. Tietenkin puolueaktiiveissa paljon suurempi ja eduskuntaryhmässä varmaan 100%.

Äänestä

Purran kannatus johtamassaan puolueessa on jotenkin paradoksaalista:
ps:n rivitoimijat ovat toisaalta huolissaan kannatuksen romahduksesta säälimättömän talouspolitiikan seurauksena, mutta sitten taas toisaalta kiittelevät Purraa puheenjohtajuuden hoitelussa huolimatta , että Purra on osoittautunut harvinaisen joustamattomattomaksi pitäessään viimeisen asti kiinni aikaisemmin lähinnä kokoomukselle mieluisimmasta tiukan neoliberaalista talouspolitiikasta.
Edelliseen lisäten "empatia ei kuulu politiikkaan" -lausuntoineen Purran vetämänä perussuomalaiset näyttäytyy talouspolitiikassa nykyisin jopa kokoomustakin kovempana oikeisto- puolueena.
Muut porvaripuolueet ovat yleensä yrittäneet osoittaa edes jonkin asteista retoriikka- empatiaa tekemiensä "kipeiden" leikkausten kärsijöille.
Purra on selittänyt kannatusromahdusta viestinnällä.
Jos ennen vaaleja viestii äänestäjille, että pienituloisilta ei leikata ja vaalien jälkeen ei muilta kuin pienituloisilta juuri leikkaakaan, niin ehkä silloin todella viestinnässä on jotain pielessä.

Äänestä

Tämän hallituksen ohjelman on laatinut EK. Hallitusohjelmassa on kaikki ne "uudistukset" joita EK on vaatinut jo 20 vuoden ajan. Kokoomus ei vaan ole saanut aiemmissa hallituksissaan mistään apupuoluetta näiden leikkausten toteuttamiseksi.

Mutta nyt.
Nyt Riikka Purran PerusSuomalaiset lähti mukaan toteuttamaan kokoomuksen ajamaa politiikkaa. Ja kuten gallupit sen kertoo, oman kannatuksensa hinnalla.
Kokoomuksen hyvätuloiset äänestäjät eivät hylkää kokoomusta niin kauan kun se toimii muita kansanosia vastaan ja jättää hyvätuloiset näiden talkoiden ulkopuolelle.
Mutta persujen kannattajat eivät katsele hiljaa kun omista tuloista leikataan.
Persut äänestävät jaloillaan ja siirtyvät takaisin demareihin ja keskustaan. Ja ne jotka eivät voi siirtyä näihin puolueisiin, hypäävät kokoomukseen ja luulevat olevansa nyt hyvätuloisia.
He ovat niitä "wannabe"-rikkaita eli hyödyllisiä hölmöjä.

Ja Riikka Purra. Hänet EK ja kokoomus tulee palkitsemaan eläkeviralla jossa on mukava muistella kuinka köyhät persut nostivat hänet rikkauksiin.

Äänestä
  • Purran työkokemus 0v 0kk 0pv

    Äänestä

Perussuomalaiset on keskustalainen puolue, mutta Kokoomuksen johtamassa hallituksessa Suomen pravdat on projisoineet kokoomuslaisen talouspolitiikan persuihin, koska taustalla on edelleen se sama persuvastaisuus, joka on kehittynyt häpeäkulttuurisena ominaisuutena torjumaan EU-kriittisyyttä ja maahanmuuttokriittisyyttä.

Tämähän näkyy suoraan, sillä kun luette uutisia erityisesti ikävistä leikkauksista, niin kenen naamavärkki niitä uutisia koristaa? Aivan, Riikka Purran. Miksi, vaikka eihän Purra leikkaa, eikä päätä leikkauksista, eikä se leikkauspolitiikka pienituloisilta edes ole perussuomalaista käsialaa, vaan kokoomuslaista. Tällä halutaan antaa laskelmoidusti valheellista viestiä Perussuomalaisista, jotta se menettäisi uskottavuuttaan ja vaikutusvaltaansa. Aivan kuten aina ennenkin, erityisesti 2017 lähtien. Gallupit kertoo tämän onnistumisesta.

Äänestä

Kansaa koijataan....


"Euroopam unionin uutta vesistrategiaa epäillään osaksi laajempaa suunnitelmaa, jossa ympäristönsuojelun varjolla luodaan yhä tarkempia mekanismeja kansalaisten arjen valvontaan ja ohjailuun.

EU:n ympäristökomissaari Jessika Roswall kertoi taannoin Funke-mediaryhmälle haluavansa tehdä kotitalouksien vedenkulutuksesta “läpinäkyvämpää”. Hänen mukaansa kansalaisten tulisi voida “nähdä tarkalleen, kuinka paljon vettä he käyttävät”, jotta heitä voitaisiin kannustaa vastuullisempaan vedenkäyttöön.

Kriitikot näkevät tässä orwellilaista retoriikkaa: ”Läpinäkyvyys”, joka kuulostaa ensi kuulemalta viattomalta, voidaan nähdä ensimmäisenä askeleena kohti täydellistä valvontaa – järjestelmää, jossa jokainen pisara on kirjattu ja jokainen poikkeama kulutusprofiilista saattaa aiheuttaa seuraamuksia.

EU-parlamentin huhtikuussa 2025 julkaisemassa mietinnössä mainitaan suoraan “digitaaliset valvontajärjestelmät” vedenhallinnan osana. Vaikka järjestelmän esitetään olevan vapaaehtoinen ja informatiivinen, teknologia mahdollistaa saumattoman seurannan ja myöhemmin mahdollisesti myös sanktioiden tai rajoitusten käyttöönoton."...

Äänestä

Asiaa kysyttiin Persujen vaikuttajilta (ei tavallisilta kannattajilta) ja heistä 25 % oli sitä mieltä että puolue on siirtynyt liikaa oikealle. Jos aloittaja miettii Persujen kannatuksen romahtamista, niin kannattajien keskuudessa tyyttymättömyys puolueeseen on tosi suurta. Viimeisin noteerattu kannatus 10,5% siinä ei juuri ole hurraamista, jos kannatus oli aiemmin jopa 18-19% luokkaa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Nyt on Ylellä jo tosi kovat piipussa, eikä välitä, vaikka osuisi omaan jalkaan. Nimittäin Yle alentui vääristelemään omassa jutussaan omia tutkimustuloksiaan 😆

Ylen oman tutkimuksen mukaan n. 65% perussuomalaisista on sitä mieltä, ettei puolue ole siirtynyt liikaa oikealle ja alle kolmasosa oli päinvastaista mieltä. No mitä tekee Yle? Painottaa uutisensa kärkeen tämän alle kolmasosan ja koijaa lukijoitaan kirjoittamalla "Osa kuitenkin katsoo puolueen talouslinjan liikkuneen viime vuosina liikaa oikealle" samalla sivuuttaen sen, että valtaenemmistö on toista mieltä.

Perussuomalaisia kroonisesti ja mieIipuoIisesti vastustava häirikkörintama on vuosi vuodelta yhä häiriintyneempi. Kun muutenkaan persujen kritisoimisessa ei ole mitään järkevää perustetta, niin eikös vain onnistuta silti riman alituksiin tuon tuosta.

Ylen valeet: https://yle.fi/a/74-20163538
Ja taas kerran persut joutuu korjaamaan valtamedian levittämää propagandaa: https://www.suomenuutiset.fi/puoluevaen-suuren-enemmiston-mielesta-perussuomalaiset-ei-ole-siirtynyt-talouspolitiikassa-liikaa-oikealle-vaikka-yle-yrittaakin-rakennella-painvastaista-vaikutelmaa/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu