tankkaaminen Venäjällä

Tarvitaannko Venäjälle viisumia?

Aattelin mennä sinne ainakin tankkaamaan mikäli siellä rajan tuntumassa liikun.
3015055
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 30

Vanhimmat

Kyllä

Äänestä
  • Sitä matala oktanistä sehän nokeuttaa moottorin,ja 85 mitä vänäjäl myös käytettää ja 92,ei voi ajaa 3000m korkeudes yskii ja sammuu,,kiinas on 75 oktaani sil ei tee mitään koreilla paikoilla juuri vois ajaa perunavakoa pitkin,,ei ylitää vaon korkeinta kohtaa

    Äänestä

  • tankaan kirjoitti:

    Sitä matala oktanistä sehän nokeuttaa moottorin,ja 85 mitä vänäjäl myös käytettää ja 92,ei voi ajaa 3000m korkeudes yskii ja sammuu,,kiinas on 75 oktaani sil ei tee mitään koreilla paikoilla juuri vois ajaa perunavakoa pitkin,,ei ylitää vaon korkeinta kohtaa

    suomesta löytyä kovin montaa yli 3000 metriä korkeaa paikkaa. ja venäjällä on myös nesteen asemia joissa myydään ihan samaa ainetta kun suomessa.

    Äänestä

  • teppo kirjoitti:

    suomesta löytyä kovin montaa yli 3000 metriä korkeaa paikkaa. ja venäjällä on myös nesteen asemia joissa myydään ihan samaa ainetta kun suomessa.

    neste ostaa venäjällä polttoaineet paikallisilta jalostomoilta eli ihan erin aine kuin suomessa! mutta itse 10vuotta venäjän bensalla ajaneena niin kyllä niillä auto toimii eikä ole katitkaan hajonnut vaikka olen ostenut joskus jopa joppareilta 20litran pöntöistä oudolle haisevaa bensaa mutta nyt lopetan venäjällä tankkaamisen koska ei tarvitse sinne enää työntakia mennä!onneksi!on sen verran syvältä koko maa!!!

    Äänestä

viisumin?

Nii siis mistä mä sitte nsaan sen viisumin?

Niin ja kait ne automaatit toímii ruplilla?

Eihän sinne eurot käy. Missähän sitä valuttaakin sitten sais vaihdettua mahdollisimman pienin kuluin?

Niin kait siellä rajan tuntumassa on noita tuttujakin asemia, esim Neste. Luulis että niissä olis sentään korkeampi oktaanisempiakin vaihtehtoja. Kyllähän Venäjälläkin nykyään on paljon rikkaita ihmisiä ja hienoja autoja.

Äänestä
  • Rupplia voi kysäistä pankista net kyl tietä mistä saa,,mä aikanaa vaihtelin vaan mustasta pörssistä,,niitä viisumi lomakkeita voi saada matkatoimistosta en ole ihan varma mut aina voi kysyy,sit joutuu kysyy viranomaiselta POLLIISILTA.Tai meet internetiin suomi24 sivulle ja kirjoita viisumi hakusanaksi sit vaan painat etsi ja sieltä numerosta 7 sieltä näät millainen se on voit tulostaa itselle sellaisen

    Äänestä

  • Valuutta kannattaa vaihtaa rajan takana virallisissa vaihtopisteissä. Saa paremman kurssin, kuin Suomessa. Rajan pinnassa eurotkin käyvät rahasta, mutta kurssi saattaa olla huonompi. Kaupungeissa ja isoilla huoltamoilla on Visa automaatteja.

    Äänestä

  • Viisumin saanti kestää pari kuukautta. Visa käy bensa-asemilla. Löytyy 92 95 ja 98 bensaa.
    Kaikki Venäjän bensat on lyijyttömiä 92-95-98 vain oktaaneissa eroa.
    Selvyydeksi voin mainita että olen itse ajanut honda civic -92:lla (kat) 92 oktaanisella 150000 km viiden vuoden aikana. Ei ongelmia pakokaasutestissä.

    Äänestä

  • käy kirjoitti:

    Viisumin saanti kestää pari kuukautta. Visa käy bensa-asemilla. Löytyy 92 95 ja 98 bensaa.
    Kaikki Venäjän bensat on lyijyttömiä 92-95-98 vain oktaaneissa eroa.
    Selvyydeksi voin mainita että olen itse ajanut honda civic -92:lla (kat) 92 oktaanisella 150000 km viiden vuoden aikana. Ei ongelmia pakokaasutestissä.

    Viisumin saa kyllä viikossa, ainakin viime viikolla Turun Neva-tours järjesti näin nopeasti.

    Äänestä

Rajan ylitys vaatii aina viisumin. Viisumeita on useammanlaisia ja hintaisia. Yleisimmät ovat:

Kerta, kaksikerta, puolen vuoden ja vuoden viisumit. Hinnat n. 40 - 200 euroon. Viisumin saamisen edellytyksenä on voimassa oleva matkavakuutus. Viisumeita myyvät asialle vihkiytyneet matkatoimistot mm. RTT. Vuosiviisumia varten saatetaan vaatia HIV-todistus.

Lisäksi atoon tarvitaan Venäläinen vakuutus. Vakuutuksen hinta määräytyy auton tehon ja vakuutuksen pituuden mukaan. Lyhin vakuutusaika on 2vk. Kahden viikon vakuutus n 90hv: autolle on n. 25e.

Varminta on tankata kunnollisen kokoisilla huoltoasemilla. Jobbareilta ostettu bensa voi olla halvempaa, mutta laatu voi olla mitä hyvänsä.

Jos noin karkeasti laskee, niin yhtä tankkauskertaa varten ei viisumi vakuutuskuluja kertyisi n. 70 euron edestä. Aika iso tankki saa siis olla jos edes omilleen yrittäisi päästä.

Kaksiketa viisumilla yhden matkan hinnaksi tulee n.50 euroa eli n 80l:n tankkauksella menee aika tasan.

Näillä lyhyillä viisumeilla homma täytyy laskea niin päin, että jos esim. Viipurissa haluaa käydä, niin tuolla tankkauksella voi viisumikuluja kombensoida.

Pitkällä viisumilla säästöä sitten syntyy vähän laskentatavasta ja tankkaus tiheydestä riippuen. Itse lasken kannattavuuden vain besan hinnan mukaan ja jätän muut tuliaiset huomioimatta. (Esim tupakka 4-5 euroa /kartonki.) Tähän asti olen kokenut tuntipalkoille silti pääseväni.

Äänestä
  • Venäjän autovakuutusta. Ei oo tarvinnu yli vuoteen kun venäjä liittyi green cardiin. Että näin.

    Ja Venäjän 92 oktaaninen on yhtä kuin Suomen 95 oktaaninen. Se vaan ilmotetaan siellä eritavalla kuin meillä euroopassa. Samaten Jenkkilässä ilmotetaan eritavalla.

    Äänestä

Joo vähän näemmä menee mutkikkaaks.

Ei sinne ihan silleen sitteen vaan pääsekään.

Saas nähdä toteutuuko tuo reisú, kun alunperin aattelin että olisin vaan käynyt siellä "tankkaamassa".

Se vaatasi vähän pidempää tuollaista itärajan reisua sitten, että kannattais siis.

Äänestä
  • Mikäköhän lienee tuolla Niiralan ylityspaikalla Värtsilän Venäjän puolella edullisin maksuvaluutta kurssia ajatellen? Eli kannattaako maksaa euroilla vai vaihtaa euroja rupliksi ja maksaa ruplilla.

    Äänestä

  • hsdlf kirjoitti:

    Mikäköhän lienee tuolla Niiralan ylityspaikalla Värtsilän Venäjän puolella edullisin maksuvaluutta kurssia ajatellen? Eli kannattaako maksaa euroilla vai vaihtaa euroja rupliksi ja maksaa ruplilla.

    Vaihdat eurot rupliksi ja maksat siis ruplilla ja siinähän päivystää mies tiensivussa tai sitten parakeista eli valuutanvaihto pisteestä :)

    Kurssihan seilaa ja nyt kait jotain 39 ruplaa = 1 €

    Äänestä

  • Ruplilla tietysti kirjoitti:

    Vaihdat eurot rupliksi ja maksat siis ruplilla ja siinähän päivystää mies tiensivussa tai sitten parakeista eli valuutanvaihto pisteestä :)

    Kurssihan seilaa ja nyt kait jotain 39 ruplaa = 1 €

    Onpa noilla pers'aukisilla ongelmansa...
    On se riemukasta etten noin köyhä ole ettei Suomessa kestä tankata. -Enkä tarkoita nyt pelkästään rahaa...

    Äänestä

  • Grigori Rasputin kirjoitti:

    Onpa noilla pers'aukisilla ongelmansa...
    On se riemukasta etten noin köyhä ole ettei Suomessa kestä tankata. -Enkä tarkoita nyt pelkästään rahaa...

    Itse olen ajatellut venäjältä tankkamista siksi, että tuo uusi 95E10 ei ilmeisesti sovi mihinkään Ladaan ja Latanistina en aio vaihtaa mihinkään muuhun malliin. Tietysti tankkaaminen riippuu sitä paljonko tuo 98 tulee maksamaan ja miten läheltä sitä saa. Paikkakunnan ainoalta asemalta ei tälläkään hetkellä saa kuin 95 bensaa.

    Äänestä

  • Grigori Rasputin kirjoitti:

    Onpa noilla pers'aukisilla ongelmansa...
    On se riemukasta etten noin köyhä ole ettei Suomessa kestä tankata. -Enkä tarkoita nyt pelkästään rahaa...

    Sanos muuta. Meikäläisen tulot tapaturmaeläkkeellä alle tonttu käteen ja vaimon työmatka lähes sata kilometriä pvä.

    Bensakulut yli kolmesataa euroa kuukaudessa pahimmillaan, eikä työnantaja pysty maksamaan km.korvausta. Verottaja sitten kompensoi joskus jotain omavastuineen.

    Pakko hakea itäbensaa kun ei perse kestä tätä Suomen bensahintaa.

    Äänestä

  • Oio mutkat suoriks ja käy vilkaseen www.beoscan.fi -sivuilla ja kaikki mutkat suoriks ilman ongelmia... Kantsii hommata ,yös 100 €:lla vuosiviisumi sitä kautta! Saat vielä 20 litran hyvityksen kaupan päälle sieltä! Ja palvelu pelaa!

    Äänestä

Venäjällä tarvitsee viisumia. Maksaa n.60-70e. Jos aattelit enemmän käydä kannattaa hankkia pitkäviisumi. yli kolme matkaa ja oot jo omillas pitkällä viisumil.

Äänestä

onko kukaan ylittäny kuusamon kohdalta rajaa ja käynyt tankkaamassa? onko asema kaukanakin ja millainen maksu systeemi siellä on ????

Äänestä
  • Kuusamon kohdalta pääsee rajan yli tankkaamaan ja maksu käy kätevästi kun tilaat BEOSCAN-luottotankkauskortin vaikka www.beoscan.fi ja sieltä Yksityisille-sivulle, missä voit täyttää "lomakkeen" ja lähettää Beoscan Oy:lle. Sat kortin muutamassa päivässä postitse kotio. Beoscan Oy:n kautta voit myös hakea vuosiviisumin 100 €:n hintaan! Ja saat vielä tarjouksena 20 ltr:n hyvityksen 1. laskuusi Beoscanilta! Kantsii hommata se kortti!

    Äänestä

Ilman muuta kannattaa ottaa pitkä viisumi useita tankkauksia varten ja kun sieltä saa aitoa slaavilaista bensiiniä jossa ei ole etanolia sotkettu sekaan. Niin minäkin teen ja moottorikin tykkää.

Äänestä

ASIAA!!! Vuosiviisumi 144€, mutta So What sano Mooses. Venäjällä olen käynyt tankilla kolmatta vuotta, ja paluuta Suomi litkuun ei enään ole.

Yli 50 tkm. on tullut Mesen mittariin ja mitään ongelmia ei ole esiintynyt, joten eikun vaan kaikki kynnelle kykenevät viisumia hakemaan, ja tankille rajan taakse!

Äänestä
  • Suosittelen. Tankkasin vuodet 2001-2002 Rysyissä. Helppoa, nopeaa, edullista. Nopeimmin homma hoituu yöaikaan. Kannattaa hankkia Venäjän tankkauksiin räätälöity luottokortti - ennen semmoisen sai ainakin EastOililta. Sillä säästää vielä muutaman prosentin tolppahinnasta eikä tarvitse vaihtaa valuuttaa.

    Äänestä

nyt taitaa olla olla vvt-i:llä prosenttilaskun etumerkki väärä. Tuolla "luottokortilla" maksaessa bensan hinnaksi tulee huomattivasti korkeampi hinta kuin visalla jolla saa virallisen kurssin ruplille, eikä luottoyhtiön omaa kurssia.

Äänestä
  • "Sillä säästää vielä muutaman prosentin tolppahinnasta eikä tarvitse vaihtaa valuuttaa."

    Oliko tuossa joku virhe?

    Äänestä

Kuule Kimmo!

Sä säästät kaikista eniten kun ihan kiltisti tankkaat vaan täällä kotosuomessa, Jookosta?

Äänestä

En ole maistanut, mutta hyvin on kaikki koneet pelanneet venäläisellä kyllä kai se hyvää on.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Kimmo kirjoitti:

Tarvitaannko Venäjälle viisumia?

Aattelin mennä sinne ainakin tankkaamaan mikäli siellä rajan tuntumassa liikun.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu