Neuvostoliittoa ei ole, Venäjä ei uhkaa ketään : Boris Jeltsinin Venäjän matka kohti länttä 1990-

Anonyymi-ap

"Venäjän ja lännen välisissä suhteissa oli kuitenkin myös ongelmia läpi 1990-luvun, ja osa niistä oli Jeltsinistä lähtöisin. Erityisen ongelmallisiksi osoittautuivat Tšetšenian sodat, Venäjän sisäpoliittiset haasteet ja Jeltsinin ailahtelevaisuus poliitikkona. Hänen alkoholinkäyttönsä ja jatkuva sairastelunsa heikensivät hänen kykyään toimia tehokkaasti Venäjän presidentin roolissa. Toisaalta myöskään länsi ei päästänyt Jeltsiniä ja Venäjää helpolla. Naton laajentumisprosessi aiheutti kitkaa Venäjän ja lännen välille läpi 1990-luvun, ja Venäjän yritykset päästä osaksi lännen tärkeimpiä instituutioita eivät juuri edistyneet. Vaikka länsi tuki Venäjän uudistuksia sekä sanoin että rahallisesti, Venäjällä ja Jeltsinin mielessä voimistui 1990-luvun edetessä käsitys, että länsi ei kokenut Venäjää osaksi itseään ja halusi pitää sen sopivan etäisyyden päässä itsestään."
https://www.utupub.fi/handle/10024/181462

8

172

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Neuvostoliiton alistamat naapurit huomasivat tilaisuutensa tulleen, ja hakivat Nato-jäsenyyttä. Heillä oli itsenäisinä maina siihen oikeus.
      NL loppu, ja Venäjän alku oli kuohuvaa ja sekasortoista aikaa. Jokainen haki asemiaan, miten turvata elintaso, ja kenen puolelle asettua. Vahvana vaikuttajana taustalla toimi KGB, joka muutti nimensä, mutta mikään muu ei sitten muuttunutkaan.
      Sen verran jossittelua, että jos Gorba olisi luovinut itsensä läpi vaikeiden aikojen, ja ollut vallassa vielä 90-luvun lopulla, kun maahan alkoi virrata suunnattomasti valuuttaa, kun maasta saatavien mineraalien hinnat nousivat, ja Venäjän vienti veti. Gorbalainen sosialismi olisi todennäköisesti menestystarina, eikä kommunismiinkaan suhtauduttaisi tänään niin jyrkästi. Gorballa oli karismaa, ja yhteistyökykyä, jota ainakin maailmalla arvostettiin, ja olisi arvostettu Venäjälläkin, talouden noustessa. Eihän Putininkaan tarvinnut tehdä mitään muuta, kuin saada rikollisuus kuriin, saattamalla mafian liike-elämän palvelukseen.

      • Anonyymi

        ----naapurit huomasivat tilaisuutensa tulleen, ja hakivat Nato-jäsenyyttä. Heillä oli itsenäisinä maina siihen oikeus-----

        Toki on oikeus hakea ihan mitä tahansa jäsenyyttä mutta Natolla tai yksittäisillä Nato-mailla ei ole minkäänlaista velvollisuutta hyväksyä uusia jäsenmaita. Tässä ainakin suurten Nato-maiden olisi kannattanut käyttää harkintaa. Mutta näin ei haluttu tehdä ja nyt ollaan jo lähes ilmisodassa.


    • Anonyymi

      Gorbatsov ja Jeltsin yrittivät liennyttää mutta miten Länsi siihen vastasi, jättimäisellä Naton laajennusprojektilla. Mahtoi olla pettymys Kremlissä.

      • Anonyymi

        Venäjä on aina tiennyt ettei Nato ole sille minkäänlainen uhka. Sehän on puolustusliitto! Yritä edes kuvitella demokraattisten länsimaiden johtajia tekemässä yhdessä salassa hyökkäyssuunnitelmaa Venäjälle. Ei onnistu, ei edes sellaisen kuvittelu. Sitäpaitsi, ette te venäläiset ole yhdenkään länsimaisen ihmisen hengen arvoisia. Nato on uhka vain fasistisen venäjän imperialistisille pyrkimyksille, Stalin-Putin järjestelylle.

        Venäläisille paljastui kuinka takapajuinen ja jälkeenjäänyt maa ja kansa se on. Siksi Putin pisti Ladaan peruutusvaihteen päälle kohti KGB:n hallitsemaa neuvostoliittoa. Sitä saa mitä pilaa.


    • Anonyymi

      Nato ei uhannut mitenkään Venäjää, vaan Nato-maat jopa auttoivat Venäjää nousemaan 90-luvun vaikeuksista. Saksan apu oli suurta, ja sen jälkeen EU:n lähialuetuki ulottui myös Venäjälle, etenkin Karjalaan.
      Jokainen myös muista kuinka Natomaat alkoivat vähentää aseistustaan, kun huomattiin Venäjän "normalisoituvan ". Nato alkoi suuntautua kriisinhallintaan yhä useammin.
      Naton laajenemisella putinistit perustelevat Venäjän oikeutta hyökkäykseen, ja etupiireihin. Mutta jollainhan aina on puolusteltava hirmutekoja, kun järkevät argumentit puuttuvat.
      Ulkoisella uhalla Putinkin ratsastaa, kun todellinen uhka on demokratia ja sananvapaus. Hyökkäys Ukrainaankin oli lopulta Putin pelko, että vapaudet, ja taloudellinen kehitys leviää ennen pitkää sieltä Venäjälle. Ukraina oli solmimassa kauppasuhteita länteen, ja NL:n aikaisesta korruptiosta oltiin pääsemässä.

    • Anonyymi

      Venäjä oli Jeltsinin puheissa itse yksi niistä tulevista Nato-maista vielä 90-luvulla.

      • Anonyymi

        Vuosituhannen alussa myös Putinin Venäjä teki yhteistyötä Naton kanssa.
        Silloin Putinkin vielä vakuutteli ihmisille, että Venäjä tarvitsee demokratiaa, ja sananvapautta menestyäkseen.
        Muutaman vuoden päästä puheet olivat toisin. Uho, itsevarmuus, ja suur-venäläisyys nostivat päätään, kun valuuttaa tulvi, ja maa pääsi jaloilleen.
        KGB-mies pääsi kostamaan, kommunismin häviön.


    • Anonyymi

      Totuus on, että tuskin kukaan muu ei olisi saanut Venäjän taloutta huonompaan kuntoon, kuin nyt Putin on tehnyt.
      Näin siinä aina käy, kun diktaattori hännystelijöineen pääsee kahmimaan omaisuuksia, vailla vallan vahtikoiria, eli vapaata mediaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      24
      4512
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      33
      3523
    3. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      54
      3394
    4. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      20
      3338
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      123
      2920
    6. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      28
      2670
    7. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      116
      2350
    8. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      12
      2341
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2165
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      33
      1774
    Aihe