" 88% of atheist respondents claimed their primary motivation for adopting a vegan diet was concern for animals."
https://faunalytics.org/atheism-and-veganism/
Kun keskustellaan ateistien dieeteistä, mitä havaintoja asiasta voidaan todeta?
Onko kukaan tutkinut ateistisen ja eläinoikeusliikehdinnän rajapintaa pintaa syvemmältä? Nyt siihen on mahdollisuus amerikkalaisen ateismin osalta.
https://www.academia.edu/39600906/Atheism_in_the_American_Animal_Rights_Movement_An_Invisible_Majority
Ateismi ei ole mikään yhden asian juttu, jokainen saa ja voi toteuttaa sitä ihan omalla tavallaan tai ateistisissa ryhmissä (riippuen toki ajanjaksosta ja siitä missä kulttuurissa ateismia on harjoitettu). Kukaan ei voi tulla sanomaan, että toisen tapa toteuttaa ateistista intentiotaan on väärä, jos sillä ei vaaranneta henkeä ja terveyttä tai muuten hyviä tapoja.
Ja toki, jos ateistista esitään jotain sellaista, joka siitä on faktapohjalta tutkitusti paikkaansapitämätöntä, voidaan lähdeaineistoa tuoda esille. Ja vaikka esim. palstiksien ryhmä tuskin luopuu omastaan (monomaanisesta näkemyksestä), niin ainakin muilla on mahdollisuus tutustua ateismiin monimuotoisuuteen, siitä olemassaolevan lähdeaineiston turvin.
Ateismi ja eläimet
11
145
Vastaukset
- Anonyymi
Pienimuotoinen tarkistuskysymys rajapinta railille:
"atheism-and-veganism"
Ymmärrätkö mitä sana and tuossa keskellä tarkoittaa? - Anonyymi
Äläpä sotke asioita jotka ei liity toisiinsa millään tavalla.
Näillä ei ole MITÄÄN tekemistä keskenään.
Jos jossain on joku, joka on sekä että, siitä ei voi tehdä mitään päätelmiä. Jos joku väittää että nämä liittyy yhteen, sitä ei kannata uskoa!- Anonyymi
Sama ihminen voi olla mitä tahansa, uskossa ja lihansyöjä, uskossa ja kasvissyöjä tai ateisti ja lihansyöjä tai ateisti ja kasvissyöjä.
Te äärikristityt olette idiootteja ettekä viisastu koskaan. - Anonyymi
Rajapinta raili ei ymmärrä lukemaansa.
Tuossa on tosiaan kyse vähän samasta kun vegetaristeilta kysyttäisiin kuinka moni uskoo avaruusolentojen olevan maassa, ja nämä kaksi asiaa sitten yhdistettäisiin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Rajapinta raili ei ymmärrä lukemaansa.
Tuossa on tosiaan kyse vähän samasta kun vegetaristeilta kysyttäisiin kuinka moni uskoo avaruusolentojen olevan maassa, ja nämä kaksi asiaa sitten yhdistettäisiin.Kai se ymmärtää, mutta on vaan tahallinen ärsyttäjä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sama ihminen voi olla mitä tahansa, uskossa ja lihansyöjä, uskossa ja kasvissyöjä tai ateisti ja lihansyöjä tai ateisti ja kasvissyöjä.
Te äärikristityt olette idiootteja ettekä viisastu koskaan.Te ääriateistit olette kuule yhtä lailla idiootteja.
- Anonyymi
ihminen on vain jalostunut mato kaikkea toisesta päästä sisään ja toisesta ulos
- Anonyymi
Miksi se on jalostunut?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miksi se on jalostunut?
Luonnonvalinta on "jalostanut". Mieluummin tosin sanoisin, että "muokannut".
- Anonyymi
Ateismi ei tietenkään suoraan liity dieetteihin eikä veganismiin, mutta voidaan toki keskustella maailmankatsomuksen vaikutuksesta suhtautumisiin eläimiin.
Perinteinen kristinuskon käsitys ihmisestä "luomakunnan herrana" ja muusta eläinkunnasta laadullisesti erilaisena "Jumalan kuvana" mahdollistaa eläinten hyvinkin julman kohtelun. Kristinuskon perusteella eläinten kivun tms kokemuksia ei tarvitse eikä ehkä edes voi mitenkään verrata ihmiseen, koska vain ihmisellä väitetään olevan "sielu".
Jälleensyntymiseen uskovat uskonnot (hindulaisuus, budhalaisuus) luovat erilaisen suhtautumisen eläimiin. Eläin on sisimmältään kuin kuka tahansa meistä ihmisistä. Ehkä edellisessä elämässään ollutkin ihminen. Siksi nämä uskonnot usein kannustavvat kasvissyöntiin ja eläinten kunnioittavaan ja suojelevaan kohteluun.
Tieteellinen maailmankatsomus, joka ateisteilla usein on, toteaa ihmisen olevan yksi eläinlaji muiden joukossa ja tutkimus kertoo, että muilla nisäkkäillä aivojen syvemmät osat, joissa koetaan pelko ja kipu ovat yhtä kehittyneet kuin ihmiselläkin. Tiedämme siis, että ainakin nisäkäs tuntee kauhua ja tuskaa melko samalla tavalla kuin mekin. Mitä kauemmaksi ihmisestä mennään (kalat, äyriäiset, nilviäiset) vertailu ihmiseen on vaikeampaa. Perusteltu oletus on, että kehittymättömämmät aivot merkitsevät myös erilaista / "vaimeampaa" kivun kokemusta. Käsitys eläimistä tuntevina olentoina on johtanut eläinsuojelulakeihin, jotka toki ovat kompromisseja eläinten oikeuksien ja eläintuotannon taloudellisten ehtojen välillä.
Näin ateismi ja siihen liittyvä tieteellinen maailmankatsomus voi kannustaa veganismiin nimen omaan eläinten kärsimysten minimoimiseksi. Toinen tieteellisestä maailmankatsomuksesta kumpuava syy voi olla ekologinen: eläintuotantoa varten raivattava maatalousmaa on suurin syy kuudenteen sukupuuttoaaltoon ja luontokatoon.
Itse olen ateisti enkä syö lihaa (lintu, nisäkäs) kuin aivan poikkeustilanteissa etupäässä eläintuotannon eettisten ongelmien takia. Kalaa tai äyriäisiä syön viikottain ja myös kalastan silloin tällöin. Ja kun se aika tulee, niin taas ravustan. - Anonyymi
Ateismissa ei ole mitään, urpoilua
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837101Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267053Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1096168Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455404Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845238Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635205Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405108Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274595Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163467Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003390