Venäläissotilaat antautuivat kaltoinkohtelujen vuoksi

Anonyymi-ap

Toverihenkeä parhaimmillaan!

Venäjän omiin sotilaisiinsa kohdistamasta kaltoinkohtelusta on raportoitu laajamittaisesti koko sodan ajan.
Kurskin läheisyydessä taistelevien venäläissotilaiden ryhmä antautui ukrainalaisille laskuvarjojääkäreille, kertoo Kyiv Independent -lehti. Ukrainalaisten maahanlaskujoukkojen mukaan sotilaat kertoivat syyksi yksikkönsä epäinhimilliset olot ja heihin kohdistuneen kaltoinkohtelun.

Venäjän omiin sotilaisiinsa kohdistamaa kaltoinkohtelua on dokumentointu laajamittaisesti helmikuusta 2022 saakka. Vuonna 2023 Foreign Policy -lehti kertoi vuosikymmeniä kestäneestä simputuksesta Venäjän asevoimissa. Lehden julkaisemassa raportissa kerrotaan venäläissotilaasta, joka joutui kyykkimään tuntikausia lumihangessa. Hänen jalkansa ja sukuelimensä jouduttiin amputoimaan paleltumien seurauksena.

Viime heinäkuussa latvialainen the Insider -verkkojulkaisu raportoi kaltoinkohtelusta, jossa venäläissotilaiden kokemaa kohtelua verrattiin neuvostoliittolaisiin työleireihin, gulageihin.

Venäläisyksiköt ovat muun muassa käyttäneet niin sanottuja rangaistusryhmiä, joiden tehtävänä on etsiä sotilaita, jotka käyttävät liikaa alkoholia, kieltäytyvät käskyistä tai joista ei yksinkertaisesti pidetä. Ryhmät kohdistavat näihin sotilaisiin väkivaltaa muun muassa pahoinpitelemällä tai sulkemalla heitä eräänlaisiin eristyskuoppiin.

Ukrainan ilmahyökkäysvoimien julkaisemalla videolla ainakin kahdeksan venäläissotilasta kertoo kokemuksistaan venäläisyksiköissä. Yhden sotilaan mukaan hänen yksikkönsä jätettiin kaivamaan juoksuhautoja ja selviämään omin avuin, kun ukrainalainen drooni oli havainnut yksikön.

Ukrainan sotilastiedustelu (HUR) on julkaissut puheluita, jotka paljastavat venäläisten komentajien omiin joukkoihinsa kohdistuvia väärinkäytöksiä.

Yhdessä puhelussa venäläinen komentaja määrää ampumaan toisen venäläisyksikön, sillä komentajan mukaan se ei ole noudattanut käskyjä asianmukaisesti. Kyiv Independet ei kuitenkaan ole pystynyt varmistamaan äänitteiden aitoutta.

12

101

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sellaista.

    • Anonyymi

      Drapatyi allapäin. Komppania hänen rangaistukseksi kovennettua seisomaan määräämäänsä ukrainalais nuorta tuhoutui ohjusiskussa.

      Eivät päässeeet poikaparat koskaan eturintamalle lihamyllyyn vaan jauhautuivat jo koulutuskeskuksessa.

      • Anonyymi

        Näin tapahtui. Ukrainan maavoimien komentaja Myhailo Drapatyi kertoo Facebookissa jättäneensä ison virheensä takia eroanomuksensa.


    • Anonyymi

      Venäläiset ovat värväytyneet vapaaehtoisesti, toisin kuin suomalaiset varusmiehet, jotka on pakotettu armeijaan nöyryytettäväksi ja häväistäväksi sukupuolen perusteella.

      • Anonyymi

        Ookko nää pölöjä? Tai miksi kysyin...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ookko nää pölöjä? Tai miksi kysyin...

        Mitä vttua sinä yrität sönköttää, onko sinutkin perseraiskattu intissä?


    • Anonyymi

      Ukrainalainen rangasituspataljoonan komppaniaa rangaistiin Iskander ohjuksella keskeytys kuntoon. Kaikki tuhoutuivat, osa heti paikanpäällä jossa kärsivät kovennettua rangaistustaan. se siitä tuli nyt KIRJAIMELLISESTI.

      • Anonyymi

        Kova rangasitu!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kova rangasitu!

        Miksi kirjoitta huuno soomi?


      • Anonyymi
        UUSI
        Anonyymi kirjoitti:

        Miksi kirjoitta huuno soomi?

        Koska Pietarissa trollitehtaalla heiltä ei vaadita hyvää suomenkielentaitoa.


    • Anonyymi
      UUSI

      Da.🪖

    • Anonyymi
      UUSI

      venäläiset ovat orjakansaa. Mikään muu kansakunta ei alistuisi johtajien räikeille väärinkäytöksille vaan ryhtisi kapinaan. Mikä venäläisiä sotilaita vaivaa kun eivät uskalla nousta aseelliseen kapinaan vaikka kaikilla on aseet käsissä. Kuolevat mielummin orjina kuin vapaina miehinä.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      106
      7678
    2. 107
      5848
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      83
      5137
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      139
      4516
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      11
      3200
    6. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      55
      2937
    7. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      57
      2881
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      61
      2427
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2424
    10. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2026
    Aihe