Molemmissa armeija ampui kuoliaaksi aseettomia mielenosoittajia. Kiinalle on nyyhkitty asiasta "demokratian vastaisena hirmutekona" vuosikymmenet, mutta briteille ei ole asiasta pukahdettukaan, pakotteiden asettamisesta puhumattakaan.
Mistäs tämä johtuu?
Miksi Tienanmenin aukion tapahtumista möykätään, mutta esim. Ulsterin verisunnuntaista ei?
13
277
Vastaukset
- Anonyymi
USA:n asevoimat ampui tankeilla ja konekivääreillä kymmeniä ihmisiä kesän 1967 aikana useissa kaupungeissa pitkin poikin USA:ta.
- Anonyymi
MIkä/mitkä valtiot hiillostavat Kiinan hallitusta Tiananmenin takia ja boikotoivat Kiinaa?
- Anonyymi
No esim. EU on asettanut Kiinalle pakotteita sen vuoksi. Ovat edelleen voimassa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No esim. EU on asettanut Kiinalle pakotteita sen vuoksi. Ovat edelleen voimassa.
On ihan fixua rajoittaa aseiden ja kehittyneen asetekniikan vientiä Kiinaan, Tiananmenista riippumatta. Britannian saartaminen olisi typerää.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
On ihan fixua rajoittaa aseiden ja kehittyneen asetekniikan vientiä Kiinaan, Tiananmenista riippumatta. Britannian saartaminen olisi typerää.
Sitten saman pitäisi päteä myös Ulsterin verisunnuntaihin, einstein.
- Anonyymi
Kuka länsimaiden johtava poliitikko viimeksi "möykkäsi" Tiananmenista, milloin ja missä?
- Anonyymi
Voisit jatkaa kysymällä miten noissa maissa on reagoitu tapahtuneeseen.
Pyysikö Kiinan hallitus tapahtunutta anteeksi ja kumman puolen toiminta päätyi oikeusistuimeen, mielenosoittajien vai heitä ampuneiden? Näihin kysymyksiin vastaaminen voisi auttaa pitkälle. - Anonyymi
Eihän Naton gladio-joukkojen toimistakaan ole media juttuja juurikaan tehnyt. Ja keväällä 2022 mediamme vaikeni kokonaan gladio-joukoista.
- Anonyymi
Missä päin Tiananmenia ne joukot toimivat?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Missä päin Tiananmenia ne joukot toimivat?
Tekivät iskuja mm. Euroopassa, asia jonka olisi luullut poliitikkojamme kiinnostavan.
- Anonyymi
Nato-mailla on paljon vapauksia tehdä mitä huvittaa.
- Anonyymi00013
Tienanmenin aukiolla ei tapahtunut mitään verilöylyä 1989. Juttu on täytä huuhaata ja jopa New York Times ja Washington Post ovat sen kertoneet.
Todellinen mellakka tapahtui puolentoista kilometrin päässä työväestön asuttamassa korttelissa jossa väkijoukko hyökkäsi miliisien kimppuun.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain37112375Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2635427Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom2153947Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö2002665Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov151992Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi191834Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina167910Martina Aitolehti
Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!271872No kolahtaako kukaan
Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak74782Rippituoli
Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa59746