SDP:n kansanedustaja Joona Räsänen ei sulkenut pois varallisuusveroa.
"– SDP siis pitää oven auki suomalaisten omaisuuden verottamiselle. Haastattelussa Räsänen väläyttää laajan tulopohjan tarkastelua. Tämä vaikuttaa tarkoittavan sitä, että SDP:llä on pöytälaatikossaan myös muita veroja varallisuusveron lisäksi. SDP:n reilumpi vaihtoehto tarkoittaakin vain reilusti lisää veroja, Partanen(kok) sanoo.
– SDP haluaa kahmaista työntekijältä 60 prosenttia ansaitusta lisätulosta, mutta nyt sekään ei riitä, vaan seuraavaksi sosialidemokraattien koura on kurottamassa myös kohti kovalla työllä ansaittuja säästöjä. Ei voi olla niin, että veronmaksajien taskulla käydään ensimmäisenä ja menoja priorisoidaan viimeisenä, Partanen toteaa.
– Olisi reilua kertoa suomalaisille suoraan, onko varallisuusvero SDP:n työkalupakissa vai ei. Jos ei, on Lindtmanin viimein paljastettava, miten he ovat valmiita sopeuttamaan julkista taloutta."
Siinä taas vähän asiatietoa demareista.
SDP:n "reilumpi" vaihtoehto tarkoittaakin vain reilusti lisää veroja
25
150
Vastaukset
- Anonyymi
Miksi osa kansasta vielä uskoo demareihin.
- Anonyymi
Sopii ihmetellä.
- Anonyymi
Ruotsikin suunnittelee varallisuusveroa ja se on käytössä monissa maissa. Yhdysvalloissa varallisuusvero on osavaltiokohtaisena valtaosassa voimassa.
- Anonyymi
Tää hallitus on hyvä . Minäkin saanut jo noin 2900 euroa veroalessa . Ensi vuonna saan noin 3500 euroa vuodessa lisää rahaa .
- Anonyymi
Saot sen velkarahalla jonka tulevat polvet joutuvat maksamaan korkoineen.
- Anonyymi
Aloittajan kirjoitus on persu/kokoomuspropapagandaa. Varmaankin veroja peritään, mutta myös varakkailta, eikä vain köyhimmiltä kuten nyt.
- Anonyymi
Tiedätkö paljonko varakkaat maksaa veroja?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tiedätkö paljonko varakkaat maksaa veroja?
0-50% väiltä, pääosa lähempänä 0%.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
0-50% väiltä, pääosa lähempänä 0%.
Sinä et paljon maksa.
- Anonyymi
Ei voida syyttää ainakaan vaalilupausten rikkomisesta. kun on jo sanonut että tulossa on reilusti kaikkea!! Fiksu veto!
- Anonyymi
Reiluja veronkorotuksia.....
- Anonyymi
Kappas kun demut on hiljaa.
- Anonyymi
Kaikki nauraa demareille.
- Anonyymi
Demareiden eväät ovat hyvin ohuet. Otetaan rikkailta lisää.
- Anonyymi
Purra ja Orpo ottavat lisää velkaa jakaen varat rikkaille.
- Anonyymi
Puolustusveroa=varallisuusveroa varakkaat maksamaan, koska heillä on enemmän varallisuus- ja omaisuusmassoja suojeltavana Putlerin Venäjältä.
- Anonyymi
Joko kaikilla alkaa olla reilusti kaikea vai kusettiko oppositio suomalaisia?
- Anonyymi
Sdp on pelkkä Valeporvareiden puolue, ei se aja köyhien eikä työttömien etuja, vain vasemmisto ajaa niiden etuja.
- Anonyymi
Kissankin voi tappaa reilummin
- Anonyymi
Orpo sanoi vaalikeskustelussa, että velka on vain lykättyä, myöhemmin maksuun tulevaa verotusta.
MIKÄÄN hallitus Suomen historiassa ei ole kasvattanut yhtä paljon "lykättyjä, myöhemmin maksuun tulevia veroja" kuin Orpon ja Purran kauhukabinetti. - Anonyymi
Demarit eivät osaa kasvattaa taloutta, mutta he pystyvät kasvattamaan veroja, mikä on kaikille vihervasemmistojärjestelmille tyypillistä. Jos samalla koko maailmantalous kasvaa, niin on todennäköistä, että myös Suomen talous kasvaa muiden mukana ilman demareiden vaikutusta asiaan. Tällöin myös nettoverovarat kasvavat ja näyttää siltä, että demarit tekisivät jotain oikein, mutta kaikki on vain muiden aikaansaantoa. Jos talous ei kasva toivotunlaisesti, niin demarit osaavat kasvattaa vain velkaa ja veroja ja vaikuttaa tätä kautta julkisen sektorin virkojen määrään tarjota töitä ja vähäjärkiselle kansanosalle muodostuu kuva demareiden osaamisesta, vaikka itse asiassa kyseessä on sama asia kuin kusta pakkasella housuihin, hetken lämmittää ja pian jäätyminen aiheuttaa kuolemanvaaran.
- Anonyymi
Kokoomus koko se tätä maata vie oikeaan suuntaan? No, ei todellakaan vie. Orpo ajaa vain sen rikkaimman 10% etuja tässä maassa, välittämättä yhtään siitä, miten paljon tuhoa se saa aikaan työllisyydessä ja työttömyydessä. Paskin ja Surkein hallitus koskaan Suomessa, sitä tämä nykyinen hallitus on.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kokoomus koko se tätä maata vie oikeaan suuntaan? No, ei todellakaan vie. Orpo ajaa vain sen rikkaimman 10% etuja tässä maassa, välittämättä yhtään siitä, miten paljon tuhoa se saa aikaan työllisyydessä ja työttömyydessä. Paskin ja Surkein hallitus koskaan Suomessa, sitä tämä nykyinen hallitus on.
Näinpä, kokoomus on samanlainen ja toisaalta erilainen idiootti kuin demarit. Suomen heikot Pisa-tulokset eivät panneet päättävien kokoomuslaisten hälytyskelloja soimaan, että tilanteen havahduttaisiin vaan aivan kuin asialla ei olisi mitään merkitystä kokoomus jatkaa valitsemallaan tiellä. Kokoomuskin näyttää olevan kyvytön ratkaisemaan Suomen talouden ja tätä kautta työllisyyden ongelmia suosiessaan suuryrityksiä ja rikkaita yksilöitä.
- Anonyymi
Hyvä juttu. Rikkailla on vara maksaa.
- Anonyymi
Mutta kun Suomessa ei ole riittävästi niitä rikkaita ihmisiä eli niitä muita ihmisiä ratkaisemaan talousongelmia, jotta köyhät ja tyhmät voivat elää muiden kustannuksella.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?961896- 881340
- 1101143
- 761037
- 1191010
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘57873- 47791
- 36782
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis48741- 33693