Kohta puolet kansasta pystyy ostamaan vain punalaputettua leipää

Anonyymi-ap

Kohta puolet kansasta pystyy ostamaan vain punalaputettua leipää, mutta hallitus paukuttelee henkseleitään ikiomassa todellisuudessaan.

Velkasuhteen kasvun pysähtyminen sopivasti hallituskauden viimeisen vuoden aikana perustuu Valtion Eläkerahastosta otettavaan miljardin euron pikavippiin. Hallituksen mielestä pikavippi ei ole lainaa eikä velkaa, vaan siltarahoitusta. Velka on velkaa, mutta ehkä tätä velkaa ei oikeasti aiotakaan maksaa takaisin.

Haaveissa on mukava elää, mutta ei maata voi johtaa haaveilemalla. Jo kauan on tiedetty, että hallituksen säästötoimet eivät toteudu edes puoliksi, ja niiden työllisyysvaikutukset ovat tähän asti olleet negatiivisia. Hallitus lupasi säästötoimillaan 100 000 uutta työpaikkaa, mutta se on onnistunut kadottamaan entisiäkin 50 000. Lisäksi hallitus lupasi puolittaa toimeentulotuen saajien määrän, mutta heitä on tullut lisää 17 000. Nyt hallitus suunnittelee perustoimeentulotuen alentamista ja jopa mahdollisuutta evätä se kokonaan. Tämä suoranainen julmuus perustuu oletukseen, jonka mukaan köyhät ovat laiskoja tuilla makaajia.

Haaveisiin ja työttömien kurittamiseen tuntuu uskovan myös uusi työministeri Matias Marttinen, joka ensi töikseen ilmoitti uskovansa hallituksen saavan aikaan ne luvatut 100 000 uutta työpaikkaa.

Lopullinen ero hallituksen puheiden ja tekojen välille repesi puoliväliriihessä, kun hallitus päätti antaa rikkaille lisää verohelpotuksia ja maksaa ne ottamalla lisää lainaa. Lisätalousarvion mukaan lainanottoa lisätään tänä vuonna miljardilla eurolla, ja velat maksetaan dynaamisilla vaikutuksilla. Tämäkään sanapari ei tarkoita mitään, sillä se perustuu tarkoitushakuisiin laskelmiin, joiden mukaan rikkaille kertyvä varallisuus valuu alaspäin luoden lisää investointeja ja työpaikkoja.

Hallitus on epäonnistunut ihan jokaisessa tavoitteessaan, mutta ei myönnä tehneensä yhtään virhettä. Vika on aina muissa: työttömät ovat laiskoja, duunarit vaativat mahdottomia, yritysjohtajat ovat surkeita, oppositio ja media valehtelevat ja suurin syyllinen kaikkeen on yhä vieläkin Marinin hallitus.

Hallitus on sairastunut ylimielisyyden tautiin. Pääministeri laskettelee valheita, valtiovarainministeri haukkuu oppositiota ja kansaa, sosiaali- ja terveysministeri vetäytyy vastuustaan syyttämällä hyvinvointialueita ja hallituspuolueiden kansanedustajat räkyttävät sosiaalisessa mediassa syytöksiä joka suuntaan. Kukaan ei näe vikaa omassa toiminnassaan.

Kohta puolet kansasta pystyy ostamaan vain punalaputettua leipää, mutta hallitus paukuttelee henkseleitään ikiomassa todellisuudessaan.

10

112

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      💀 💀 💀 Kokkarit haluavat vaientaa vastaväitteet pakolla. 💀 💀 💀

    • Anonyymi

      Tosiasia kuitenkin on että hallitus toimii oikein. Suomella ei ole mihinkään muuhun varaa.

      • Anonyymi

        Ai ei ole .... ? Kyllä olisi jos Purra ei lapioisi rahaa rikkaille. Velkarahaakin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ai ei ole .... ? Kyllä olisi jos Purra ei lapioisi rahaa rikkaille. Velkarahaakin.

        Purra on hallituksen "rikkaittenpankin" johtaja.


    • Anonyymi

      Hyvä oli kun kokoomuksen Mia Laiho sanoi eduskunnassa jotta köyhä hyvin voi säästää kun jättää yhden 300 euron ravintola illallisen väliin kerran kuukaudessa .

      • Anonyymi

        Mia Laiho elää jossain omissa sfääreissään . . . on todettu lähesjoka kerran, kun se suunsa
        avaa.


    • Anonyymi

      Suurin osa kyllästynyt hallitukseen

    • Anonyymi

      "Hallitus on sairastunut ylimielisyyden tautiin"

      Ylimielisyys on tyhmien ja tekojensa oikeutuksesta epävarmojen ihmisten tauti.

    • Anonyymi

      Ylimielisyydellä peitetään omaa heikkoutta ja vajavaisuutta.

    • Anonyymi

      Hyvä jos edes punalaputettua. Onneksi sentään pääministeri pääsee lentämään veronmaksajien kustannuksella Ukrainaan hampurilaiselle.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      82
      6345
    2. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      289
      5440
    3. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      98
      4131
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      52
      2890
    5. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      26
      2832
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      120
      2083
    7. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      47
      2030
    8. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      99
      1767
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      72
      1291
    10. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      159
      1151
    Aihe