Ilta-Sanomien Talvisota erikoislehdessä oli 15 vuotta sitten mielenkiintoinen venäläisen Talvisodan veteraanin haastattelu.
Neuvostoveteraani Sergei Ikonnikov, 91, sanoo haastattelun lopuksi: ”Yhtä asiaa olen joutunut ihmettelemään. Suomessa veteraanit ovat saaneet paremman elämän kuin me – voittajat.”
Ehkä palstan päivystävät bolshevikit osaavat vastata Sergeille...
P.S.
Mitä Hrutshev sanoikaan muistelmissaan: "Menetimme miljoona miestä"
On se kumma kun Politbyroon pääsihteeriä ei uskota!
Ihan sama mitä venäläiset väittää tappiolukemikseen Talvi- tai Jatkosodasta. Valhe on aina poikkeuksetta lopputuloksena! Jo välirauhan aikana saksalaiset arvioivat Talvisodassa kaatuneiden venäläisten määräksi noin 200 000. Tämä arvio kerrotaan mm. Gehlenin kirjassa Vuosisadan vakooja
Gehlen Reinhard Vuosisadan vakooja, Uusi Kirjakerho, 1973
Hrutshev taas kertoo muistelmissaan Talvisodan tappioiksi miljoona miestä. Me "menetimme miljoona miestä" Suomea vastaan käydyssä sodassa. Tässä on tietenkin mukana kokonaistappiot ja paleltuneiden, sairastuneiden ja haavoittuneiden osuus on valtava.
Talvisodan Monumentti:
http://heninen.net/raatteentie/dokumentit/gavas_f.htm
http://heninen.net/raatteentie/dokumentit/transocean_f.htm
Suomessa veteraanit ovat saaneet paremman elämän kuin me voittajat
25
332
Vastaukset
- Anonyymi
Naapurin vatnikit meni hiljaisiksi ;=)
- Anonyymi
Vähän vaihtelua vatnikeillekin tuohon jatkuvaa m-holotukseen...
Ilta-Sanomat kirjoittaa Talvisodasta (sen alkamisesta oli tuolloin 2009 kulunut jo 70 vuotta) myös lehdessä joka päivä. Uusi päivittäinen juttusarja Talvisodasta alkoi maanantaina 30. marraskuuta (2009).
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000000172390.html
19.11.2009
Ilta-Sanomien Talvisota erikoislehdessä oli mielenkiintoinen venäläisen Talvisodan veteraanin haastattelu.
Neuvostoveteraani Sergei Ikonnikov, 91, sanoo haastattelun lopuksi: ”Yhtä asiaa olen joutunut ihmettelemään. Suomessa veteraanit ovat saaneet paremman elämän kuin me – voittajat.” - Anonyymi
Totta kai Suomessa oli varaa jakaa armopaloja myös rintamaveteraaneille Kekkosen ollessa presidenttinä.
Kekkosen aikana Suomi koki ennennäkemättömän nousun, kohoten maailman johtavien hyvinvointivaltioiden joukkoon.
Vatnikin ylistämän Niinistön aikana Suomi taantui maailman hitaimmin kehittyvien valtioiden joukkoon, ja julkinen velka kasvoi rajähdysmäisesti.- Anonyymi
Mutta silti ”hyvä elämä” Suomessa jatkui ja valtavan eron elintasossa näki jokainen joka tuolloin kävi neukuissa tai sen jälkeisellä Venäjällä. Putinin aikaan oli neukku-veteraanit jo mullan alla!
- Anonyymi
Neuvostoliiton vammatuneilla sotilailla oli lempinimi Samovaari.
- Anonyymi
Tuo nimitys tuli siitä kun monilla Afganistanissa vammautuneilla ei ollut jalkoja tai käsiä.
Eräällä näkemälläni oli jäljellä vain yksi käsi. Valtio ei heistä huolehtinut. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuo nimitys tuli siitä kun monilla Afganistanissa vammautuneilla ei ollut jalkoja tai käsiä.
Eräällä näkemälläni oli jäljellä vain yksi käsi. Valtio ei heistä huolehtinut.Vaikka ”voiton päivää” juhlittiin vuosittain niin niitä sotaveteraaneja, jotka olivat pahasti vammautuneet sodissa opastettiin aina jäämään kotiin, etteivät pilaa ’voitokasta tunnelmaa”!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vaikka ”voiton päivää” juhlittiin vuosittain niin niitä sotaveteraaneja, jotka olivat pahasti vammautuneet sodissa opastettiin aina jäämään kotiin, etteivät pilaa ’voitokasta tunnelmaa”!
Neukut ampuivat omat haavoittuneensa, jos eivät saaneet siirrettyä heitä eturintamalta hoitoon tai uhkana oli sotavankeus.
- Anonyymi
Neuvostoliitto huolehti sotaveteraaneistaan surkeasti. Sama on odotettavissa nyt sadoille tuhansille vakavasti vammatuneille. Koska Putin halusi sotia!
- Anonyymi
Ei ole kiva olla russo.
- Anonyymi
Täkäläisten Moskovan fasistijuntan pikkuapulaisten mielestä on kuitenkin suurin onni Maan päällä saada syntyä ja elää Venäjällä, vaan se minua tuumituttaa, jotta mikseivät he sitten itse muuta tuonne hunajaa tiukkuvaan paratiisiinsa.🤭
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Täkäläisten Moskovan fasistijuntan pikkuapulaisten mielestä on kuitenkin suurin onni Maan päällä saada syntyä ja elää Venäjällä, vaan se minua tuumituttaa, jotta mikseivät he sitten itse muuta tuonne hunajaa tiukkuvaan paratiisiinsa.🤭
Mannerheimikin pakeni Venäjälle jäätyään kiinni homostelusta lennätinpomon kanssa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mannerheimikin pakeni Venäjälle jäätyään kiinni homostelusta lennätinpomon kanssa.
Marski erotettiin kadettikoulusta, koska juopotteli ja punttasi! Perusteluissa ei viitattu homosteluun. Hän vietti vielä vuoden Suomessa ja suoritti yo-tutkinnon, mutta kun mieli yhä sotilasuralle niin muutti Pietariin ja meni paashikouluun!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mannerheimikin pakeni Venäjälle jäätyään kiinni homostelusta lennätinpomon kanssa.
Kunhan höpötät!
- Anonyymi
Mannerheim ei viihtynyt Suomessa, vaan painui heti Venäjälle, kun oli mahdollista.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mannerheim ei viihtynyt Suomessa, vaan painui heti Venäjälle, kun oli mahdollista.
Vain Venäjällä oli sotilasura tarjolla! Suomella ei ollut omaa armeijaa!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vain Venäjällä oli sotilasura tarjolla! Suomella ei ollut omaa armeijaa!
Mannerheim olikin Venäjämielinen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mannerheim olikin Venäjämielinen.
Tsaarin Venäjän mielinen. Se Venäjä lakkasi olemasta 1917! Sen jälkeen hän oli suomalainen!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mannerheim ei viihtynyt Suomessa, vaan painui heti Venäjälle, kun oli mahdollista.
>>Mannerheim ei viihtynyt Suomessa, vaan painui heti Venäjälle, kun oli mahdollista.<<
M lähti Pietariin. Hän oli jo Venäjällä. Eiköhän nykyinen Suomi ollut tuolloin osana Venäjää. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
>>Mannerheim ei viihtynyt Suomessa, vaan painui heti Venäjälle, kun oli mahdollista.<<
M lähti Pietariin. Hän oli jo Venäjällä. Eiköhän nykyinen Suomi ollut tuolloin osana Venäjää.Suomella oli oma armeija, mutta Mannerheim halusi Venäjän armeijaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Suomella oli oma armeija, mutta Mannerheim halusi Venäjän armeijaan.
Ei ollut. Oli aiemmin. Mutta tsaarin Venäjä sen lakkautti. Mutta piti toki omansa!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei ollut. Oli aiemmin. Mutta tsaarin Venäjä sen lakkautti. Mutta piti toki omansa!
Olihan, se lakkautettiin vasta vuonna 1901.
Turhaan puolustelet Venäjän käskyläistä.
- Anonyymi
Tarkk’ampujapataljoonat ja rakuunarykmentti lakkautettiin ensimmäisellä sortokaudella vuonna 1901, Haminan kadettikoulu 24. huhtikuuta 1903 ja kaartin pataljoona 8. elokuuta 1905. Suomalaisia ei saatu Venäjän armeijaankaan, vaan kutsuntalakot aiheuttivat suomalaisten asevelvollisuuden lopettamisen ja asevoimat korvattiin rahallisella korvauksella, ns. sotilasmiljoonilla. Vastaavaa ratkaisua käytettiin Venäjän keisarikunnassa myös muualla. Muun muassa tataarikaanikunnat korvasivat asevelvollisuuden ylimääräisellä verolla.
- Anonyymi
Neuvostoliitossa ei todellakaan kannattanut olla sotainvalidi. Myös Putinin uhreja odottaa sama karu kohtalo.
- Anonyymi
Mutta Neuvostoliitossa olikin aina voitonpäivä!
Suuri ja mahtava Neuvostoliitto vietti käytännössä aina voitonpäivää... voita EI OLLUT...
kunnes Suomen Keskusta osaltaan pilasi sen viettoa myymällä itään kokonaisen voivuoren!
https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Voitonpäivä
Näin se suunnilleen tapahtui:
https://talkoorengas.fi/tarinatalotuutti/2017/12/01/voivuori/
Talonpojan tappolinja otettiin käyttöön, eli karjan tapporaha, pellonraivauskielto, pellot kesannolle eli ns. pakettiin ja viljelijät eläkkeelle.
Näillä toimilla Suomi saatiin "keskustalaiseen pysyvään nousuun" ja tässä sitä nyt ollaan!
Tämä Ylenanto kertoo jo myöhemmästä ajasta 1980 -luvulla:
https://yle.fi/aihe/artikkeli/2014/08/28/muna-ja-voivuoret-vaihtokaupalla-neuvostoliittoon
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 223984
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu313457Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka533264Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu53253Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1222879Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod232641Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1162340MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142155Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281747IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk1541494