Miksi näin on

Miksi Israelissa on aina koko ajan historian ajan ollut ongelma sen kanssa että se on enemmän uhri kuin suurvalta.
Miksei se ole hyökännyt ympäröivien maiden kimppuun vaihtanut väestöä ja pakkosiirrättänyt esimerkiksi skyyttejä, tms muinaisia kansoja.
Mietin vain että Israelin historia on vain uhrina oloa suurvalloille
10194
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Niillä on oikeus kostaa keskitysleirin teot Palestiinalaisille korkojen kera vaikka eihän ne ollut syyllisiä.
Mutta kun se yksi mies joka lavastettiin yksin syylliseksi ei ole hengissä enään , niin jonkunhan syyksi ne pitää laittaa vaikka en tiedä onko niillä osaa ja arpaa edes koko asiaan ,ei tiedä kun en ole historoitsija.

Äänestä
  • korjaus siis syyllinenhän aatu tietysti oli,mutta paljon muita syyllisiä lavastettiin syyttömiksi.
    Käytönössä pantiin yhden miehen syyksi koko homma.Varmaan vastta puolessakin on jotain syytä ollut (luuulisin) eikait syyttä kukaan tuollaiseen hommaan alkaisi. Luulisin en tiedä kun en ole historoitsija

    Äänestä

Israel on juutalaisvastaisen rasismin kohteena. Se rasismi on järjetöntä, irrationaalista, tarvitaan joku syntipukki maailman ongelmille ja luullaan, että syy on juutalaisissa, he pyrkivät hallitsemaan maailmaa, ovat rikkaita pankkiireja ja sortavat köyhiä. Kaikki paha johtuu heistä.

Nyt luullaan, että Israel tekee pahoja, vaikka se on Hamas, Hizbollah, Iran ja huthit ilmiselvästi.

Gazan sairaaloiden alla oli tunneleita, sairaalat olivat ihmiskilpinä Hamasin komentokeskuksille, Israel ei valehdellut, Hamas valehtelee koko ajan:
https://apnews.com/video/israeli-military-invites-journalists-into-khan-younis-gaza-to-show-tunnel-under-european-hospital-8531de264ec947a199ca76cc38ae334a

Äänestä
  • Santtunen vois tarkemmin seurata maailman menoa. Juutalaiset ovat miehittäneet ja tehneet alkuperäisten palestiinalaisten elämän helvetiksi. Netanjahun ja Usan tuella. Netanjahua pidetään vallassa ettei hänen omat rangaistuksensa tulisi voimaan. 70 vuotta miehitystä katkeroittaa ja kasvattaa vihaa miehittäjiä kohtaan. Äärioikesto konservatiivit ovat sodan lietsojia.

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Santtunen vois tarkemmin seurata maailman menoa. Juutalaiset ovat miehittäneet ja tehneet alkuperäisten palestiinalaisten elämän helvetiksi. Netanjahun ja Usan tuella. Netanjahua pidetään vallassa ettei hänen omat rangaistuksensa tulisi voimaan. 70 vuotta miehitystä katkeroittaa ja kasvattaa vihaa miehittäjiä kohtaan. Äärioikesto konservatiivit ovat sodan lietsojia.

    Hamas on islamistijärjestö ja sen hallinto Gazassa diktatuuri, se tekee väestön elämän helvetiksi ja tämä sota. Hamas ei suostu aselepoon ja torpedoi avustuskuljetukset, ottaa ne itselleen. Israel on päättänyt tuhota Hamasin ja tekee sen.

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Santtunen vois tarkemmin seurata maailman menoa. Juutalaiset ovat miehittäneet ja tehneet alkuperäisten palestiinalaisten elämän helvetiksi. Netanjahun ja Usan tuella. Netanjahua pidetään vallassa ettei hänen omat rangaistuksensa tulisi voimaan. 70 vuotta miehitystä katkeroittaa ja kasvattaa vihaa miehittäjiä kohtaan. Äärioikesto konservatiivit ovat sodan lietsojia.

    Ei Israel tee mitään pahaa ,hyvää vaan se on aivan ihana maa se pitäs liittää Eu:n
    Se on niin lähelläkin kyprokselta näkee hyvällä ilmalla kun ne pommittaa ja tappaa ihmisiä hukseen ja tanssia hypähtelee sen kunniaksi
    Ajatelkaa jos kaikki maat ois Israelieja ei tarvitsisis kantaa huolta maailman sodasta kun kaikki tapppaisia toisiaan omalla tontilla. se ois hyvä

    Äänestä

Z ja Netanjaahu ainoaa oikeaa uskontoa.

Äänestä
  • Väärä uskoset on huonoja

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Väärä uskoset on huonoja

    Israelin asevoimissa palvelee mm. juutalaisia, kristittyjä, muslimeita ja ateisteja. Minkä arvelet olevan Hamasin taistelijoiden uskonnollinen tausta?

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Israelin asevoimissa palvelee mm. juutalaisia, kristittyjä, muslimeita ja ateisteja. Minkä arvelet olevan Hamasin taistelijoiden uskonnollinen tausta?

    Niin, Hamasin taistelijat ovat kaikki ääri-islamistisia terroristeja ja vihkiytyneet tappamaan juutalaisten ja kristittyjen lisäksi myös heidän mielestään vääräoppiset muslimit.

    Kaikki vääräuskoiset pitää tappaa ja heidän maansa valloittaa ja Israel ajaa mereen. 7.10. näytti, mitä kaikkea se tarkoittaa käytännössä: siviilien tappamista, kiduttamista ja raiskaamista ja panttivankien ottamista, kaikki sotarikoksia.

    Sitten syytetään Israelia sotarikoksista ja saadaan Qatarin rahoittamalla propagandalla äärivasemmisto ja äärioikeisto ja media uskomaan. Niin että liberaali maailmakin lähtee siihen narratiiviin mukaan. Ruotsi, Elä-Afrikka, Irlanti, Ranska, Englanti, pian Suomikin.

    Israelia pitäisi tukea eikä vastustaa.

    Israelin taas pitäisi liittyä Ukrainan rinnalle Venäjää vastaan, muuten on itsekin tekopyhä. Israelin pitäisi luottaa Jumalaan eikä ainakaan Trumpiin, Trump on TACO.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Miksi Israelissa on aina koko ajan historian ajan ollut ongelma sen kanssa että se on enemmän uhri kuin suurvalta.
Miksei se ole hyökännyt ympäröivien maiden kimppuun vaihtanut väestöä ja pakkosiirrättänyt esimerkiksi skyyttejä, tms muinaisia kansoja.
Mietin vain että Israelin historia on vain uhrina oloa suurvalloille

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu