Villit taksit kuriin?

Anonyymi-ap

Eihän tämä laki koskee kuin helsinkiläisiä,onhan elämää muuallakin kun kehän sisällä. Taksikyltti ja mittari mistä näkee hinnan,selvä kilometritaksia ja mahdollinen odotus. Näin palautetaan luottamus ainakin osittain ja estetään ylihinnoittelu. Jos otan taksi en ala englanniksi selittämään osoitetta tai seikkailemaan kadunkulmissa ja siitä maksan ,piste.

6

294

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei kenenkään ole pakko nuitten kyytiin istua!sanoo et ajele yksikseis jos ei homma skulaa.

    • Anonyymi

      Taksialan ongelmat johtuvat mamuista. Mamut pois, niin kaikki on kunnossa.

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Mielipiteitä on monta ja se suotakoon. Eiköhän maksajallakin ole oikeuksia.


    • Anonyymi

      RASISMI

      Kun yksilöt nähdään ryhmänsä edustajina eikä yksilöinä on kyse rasismista.
      Kun puhutaan Suomesta tasa-arvon mallimaana unohdetaan varsin monta asiaa lähtien vaikka naisten ja miesten palkkaeroista tai väkivallan kohteeksi joutumisesta.
      Kun puhutaan oikeudenmukaisuudesta ja siitä etteivät pakolaiset tulisi meidän kukkarolle unohdetaan se että Eurooppa on rikastunut kolonisaatiolla eli ryöstämällä muiden omaisuutta. Tästä on Suomikin hyötynyt.
      Sitten herkästi halutaan myös unohtaa että osa tänne tulijoista on oikeasti henkensä edestä pakenevia pakolaisia eikä vain elintaso pakolaisia. Onko meillä velvollisuus auttaa hädässä olevaa ihmistä jää jokaisen mietittäväksi. Usein oma kukkaro on tärkeämpi kuin toisen henki.

    • Anonyymi

      Villejä on vaikea saada enää kuriin. Suurin syy niiden hengissä olemiseen on suomalaiset taksinkäyttäjät, jotka käyttävät niiden palveluja.

      Perinteisten keskusten alla ajavat eivät voi kilpailla heidän kanssa hinnoilla, koska he maksavat kaikki lakisääteiset maksunsa, joita on mahdoton maksaa villien hinnoilla. Villit eivät tule edes itse toimeen ilman Kelan tms. avustuksia.

      Aiemmin suomalaiset luottivat taksiin, vaativat laatua jne., mutta tänä päivänä hinta kuluttajille on se, joka näyttää ratkaisevan. Näin perinteisille takseille jää vain ne kyydit, joissa asiakas luottaa edelleen laatuun ja yhteiskunnan maksamat pilalle kilpailuttamat ajot.

      Huvittavaa on myös se, että liki jokainen kuluttaja on harmaata taloutta ja huijausta vastaan, mutta samat sankarit tukevat niitä käyttämällä villejä, Bolttia, Uberia jne.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      227
      14861
    2. Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.

      Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m
      Joensuu
      21
      2227
    3. Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa

      Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?
      Ikävä
      38
      1873
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      147
      1288
    5. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      95
      1260
    6. Varmaan koet, ettet ole tehnyt mitään väärää

      Mutta olet sinä tehnyt.
      Ikävä
      25
      1138
    7. Huomioon ottaminen

      Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin
      Ikävä
      30
      902
    8. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      89
      859
    9. Sinkkusiskoni pliis kertokaa

      Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex
      Sinkut
      80
      735
    10. Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit

      Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t
      Ikävä
      80
      708
    Aihe