Eihän tämä laki koskee kuin helsinkiläisiä,onhan elämää muuallakin kun kehän sisällä. Taksikyltti ja mittari mistä näkee hinnan,selvä kilometritaksia ja mahdollinen odotus. Näin palautetaan luottamus ainakin osittain ja estetään ylihinnoittelu. Jos otan taksi en ala englanniksi selittämään osoitetta tai seikkailemaan kadunkulmissa ja siitä maksan ,piste.
Vastaukset 7
- Anonyymi
Ei kenenkään ole pakko nuitten kyytiin istua!sanoo et ajele yksikseis jos ei homma skulaa.
- Anonyymi
Taksialan ongelmat johtuvat mamuista. Mamut pois, niin kaikki on kunnossa.
- Anonyymi
Seuraavan linkin takaa avautuvasta artikkelista ilmenee, mistä Suomen asuttaneet ovat tulleet:
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/789bba7c-ccf4-4c8a-a09a-5a93f9064f38
Kantasuomalaisten olisi korkea aika siirtyä taksin ratista eläkkeelle tai muihin hommiin pois syömästä tuoreimpien maahantulijoiden leipää taksityössä.- Anonyymi
Mielipiteitä on monta ja se suotakoon. Eiköhän maksajallakin ole oikeuksia.
- Anonyymi
RASISMI
Kun yksilöt nähdään ryhmänsä edustajina eikä yksilöinä on kyse rasismista.
Kun puhutaan Suomesta tasa-arvon mallimaana unohdetaan varsin monta asiaa lähtien vaikka naisten ja miesten palkkaeroista tai väkivallan kohteeksi joutumisesta.
Kun puhutaan oikeudenmukaisuudesta ja siitä etteivät pakolaiset tulisi meidän kukkarolle unohdetaan se että Eurooppa on rikastunut kolonisaatiolla eli ryöstämällä muiden omaisuutta. Tästä on Suomikin hyötynyt.
Sitten herkästi halutaan myös unohtaa että osa tänne tulijoista on oikeasti henkensä edestä pakenevia pakolaisia eikä vain elintaso pakolaisia. Onko meillä velvollisuus auttaa hädässä olevaa ihmistä jää jokaisen mietittäväksi. Usein oma kukkaro on tärkeämpi kuin toisen henki. - Anonyymi
Villejä on vaikea saada enää kuriin. Suurin syy niiden hengissä olemiseen on suomalaiset taksinkäyttäjät, jotka käyttävät niiden palveluja.
Perinteisten keskusten alla ajavat eivät voi kilpailla heidän kanssa hinnoilla, koska he maksavat kaikki lakisääteiset maksunsa, joita on mahdoton maksaa villien hinnoilla. Villit eivät tule edes itse toimeen ilman Kelan tms. avustuksia.
Aiemmin suomalaiset luottivat taksiin, vaativat laatua jne., mutta tänä päivänä hinta kuluttajille on se, joka näyttää ratkaisevan. Näin perinteisille takseille jää vain ne kyydit, joissa asiakas luottaa edelleen laatuun ja yhteiskunnan maksamat pilalle kilpailuttamat ajot.
Huvittavaa on myös se, että liki jokainen kuluttaja on harmaata taloutta ja huijausta vastaan, mutta samat sankarit tukevat niitä käyttämällä villejä, Bolttia, Uberia jne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 681066
- 641052
- 93827
- 57813
- 42678
Jasmin vauhdissa
Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois223648- 50598
- 66575
- 40570
Nainen joka haluaa miehen
Näyttää sen selvästi. Hommaa minihameet, pitkät hiukset, laihduttaa ja on iloinen sekä aktiivinen.79563