Villit taksit kuriin?

Anonyymi-ap

Eihän tämä laki koskee kuin helsinkiläisiä,onhan elämää muuallakin kun kehän sisällä. Taksikyltti ja mittari mistä näkee hinnan,selvä kilometritaksia ja mahdollinen odotus. Näin palautetaan luottamus ainakin osittain ja estetään ylihinnoittelu. Jos otan taksi en ala englanniksi selittämään osoitetta tai seikkailemaan kadunkulmissa ja siitä maksan ,piste.

7

326

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei kenenkään ole pakko nuitten kyytiin istua!sanoo et ajele yksikseis jos ei homma skulaa.

    • Anonyymi

      Taksialan ongelmat johtuvat mamuista. Mamut pois, niin kaikki on kunnossa.

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Mielipiteitä on monta ja se suotakoon. Eiköhän maksajallakin ole oikeuksia.


    • Anonyymi

      RASISMI

      Kun yksilöt nähdään ryhmänsä edustajina eikä yksilöinä on kyse rasismista.
      Kun puhutaan Suomesta tasa-arvon mallimaana unohdetaan varsin monta asiaa lähtien vaikka naisten ja miesten palkkaeroista tai väkivallan kohteeksi joutumisesta.
      Kun puhutaan oikeudenmukaisuudesta ja siitä etteivät pakolaiset tulisi meidän kukkarolle unohdetaan se että Eurooppa on rikastunut kolonisaatiolla eli ryöstämällä muiden omaisuutta. Tästä on Suomikin hyötynyt.
      Sitten herkästi halutaan myös unohtaa että osa tänne tulijoista on oikeasti henkensä edestä pakenevia pakolaisia eikä vain elintaso pakolaisia. Onko meillä velvollisuus auttaa hädässä olevaa ihmistä jää jokaisen mietittäväksi. Usein oma kukkaro on tärkeämpi kuin toisen henki.

    • Anonyymi

      Villejä on vaikea saada enää kuriin. Suurin syy niiden hengissä olemiseen on suomalaiset taksinkäyttäjät, jotka käyttävät niiden palveluja.

      Perinteisten keskusten alla ajavat eivät voi kilpailla heidän kanssa hinnoilla, koska he maksavat kaikki lakisääteiset maksunsa, joita on mahdoton maksaa villien hinnoilla. Villit eivät tule edes itse toimeen ilman Kelan tms. avustuksia.

      Aiemmin suomalaiset luottivat taksiin, vaativat laatua jne., mutta tänä päivänä hinta kuluttajille on se, joka näyttää ratkaisevan. Näin perinteisille takseille jää vain ne kyydit, joissa asiakas luottaa edelleen laatuun ja yhteiskunnan maksamat pilalle kilpailuttamat ajot.

      Huvittavaa on myös se, että liki jokainen kuluttaja on harmaata taloutta ja huijausta vastaan, mutta samat sankarit tukevat niitä käyttämällä villejä, Bolttia, Uberia jne.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      185
      2680
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2407
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      106
      1122
    4. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      73
      921
    5. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      921
    6. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      810
    7. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      239
      809
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      283
      767
    9. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      88
      759
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      708
    Aihe