Suomen viimeinen hyvä vuosi oli 1989 sen jälkeen alkoi alamäki. Eikä tämä maa toivu enää koskaan ellei se eroa EUsta ja Natosta.
Suomi ei toivu enää koskaan
Anonyymi-ap
69428
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 69
Vanhimmat
Suomi on loputtomassa EU ja NATO velka orja kierteessä!
Kyllä.
Aivan ja sen ovat järjestäneet kansanedustajat, edustajat jotka edustavat itseään ja kavereitaan ympäri maapallon, mutta eivät tavallisia suomalaisia.
Kekkonen oli oikeassa , ei ikinä kokoomusta hallitukseen !
Kekkonen oli Suomen viimeinen todellinen presidentti. Koivisto aloitti alamäen ja seuraajat ovat vain syventäneet sitä.
Koivisto oli piilokoomuslainen pankkimies koska nousi presidentiksi Suomen pankin pääjohtajana.
Kekkonen oli oikeassa, ei ikinä äärivihervasudemareita hallitukseen!!!
Eikä ketään nykyisistä puolueista.
Orjan asemassa ollaan kokoomuksen keskustan ja demareiden tahdosta.
Älä viitsi persuilla.
Totuuden sanominen tietämättömille on näköjään persuilua, heti natoon idiootin mielestä. Ehkä poterossa sitten se tyhmyys itsellekin selviää, toivon mukaan.
Viimeinen hyvä vuosi oli 1984. Sen jälkeen Suomen piti ruveta muuttamaan lainsäädääntöään EU:n vaatimusten mukaan ennen liittymistä. Yksi ehto oli rahamarkkinoiden vapauttaminen, eli ulkomaisten pankkien päästäminen maahan ja valuuttasääntelyn lopettaminen. Se johti valtavaan lainarahan tarjontaan maassa, ulkomaisten pankkien toimesta ja syntyi kuplatalous, velkarahalla rakennettiin höttöbisneksiä , asuntoja ym., ja sekä yritykset että kotitaloudet velkaantuivat hurjasti. 1990 luotonanto lopetettiin ja velalla rakennettu kuplatalous puhkesi, asuntojen hinnat romahti, firmoja meni konkurssiin, työttömiä tuli satoja tuhansia, mikä aiheutti valtion nopean velkaantumisen. Kansallisvarallisuudesta suuri osa meni ulkomaisille omistajille, joka ei ollut edes mahdollista ennen 80 -luvun alussa lainsäädännön vuoksi, kiinteistöjä ja yrityksiä saivat omistaa vain suomalaiset.
Asiaa kirjoitat.
Tuollaisia munauksia ne kansanedustajat tekevät tuhka tiheään ja kukaan ei joudu tilille. sama koskee myös viranhaltijoita, jotka ovat kaikista suurimpia rikollisia.
Niinpä :=))
https://mega.nz/file/RYQUhJYC#VkdeSwXHhCz417gbmy7c9CHQgIMYDap2iEtt30eV_KU
Kiitos Koivisto ja kumppanit!!!
https://tuomaskuusela.files.wordpress.com/2024/10/image-190.png
Silloinkin oli kokoomus hallituksessa. Aina kun kokoomus on hallituksessa näyttää tulevan hirveä lama.
Kokoomus on Suomen syöpä nro:1, tämän kun suurin osa Kokoomuksen äänestäjistä vain sisältäisi. Suurin osa Kokoomuksen äänestäjistä ei voita mitään Kokoomusta äänestämällä.
Viimeinen hyvä vuosi oli 1916, sitten suomalaiset pääsivät itse sotkemaan asiansa!
Monesko kalja menossa?
Ilmeisesti et ole samaa mieltä? Vuosilukuja voi heitellä ja skenaarioita esittää, mutta enimmäkseen ne ovat mielipiteitä.
Suomi voisi valmistaa asseitta naapurille ja rikastua.
Mainio aloitus.
60-70 luku oli vielä huonompi kun perheet maaseudulla eivät enää tullu toimeen niin piti muuttaa Suomesta pois,nyt on parempi sos tuki niin ei kukaan muuta edes pois tästä läävästä.
Silloin 60-70-luvulla ei kertynyt edes eläkettä alle 23-vuotiaana, kun nuoret olivat olleet töissä jo melkein 10-vuotta. Näin kasvatettiin rikkaiden varallisuutta, heillä kun oli varaa lorvailla.
Silloin 60-70-luvuilla meni jo paljon paremmin kuin 50-luvulla ja töitä oli kaupungeissa ja tehtaissa sen kuin vaan meni ovesta sisään ja kysyi. Nyt on vaan köyhyyttä päin koko maa.
Koivisto oli piilokoomuslainen koska rakastui rahaan Suomen pankin pääjohtajana ollessaan.
Hyvä. Tuleen vaan kaikki. Annetaan vaikka hyönteisten yrittää pyörittää maailmaa seuraavaksi.
Alamäki? Nokian ansiostahan alkoi vallan mainio ylämäki EU:hun liittymisen jälkeen.
Ei se kauaa kestänyt!
Naivit ja Toopet päättäjät saivat tämän maan tuhottua. Saa kaukaa hakea yhtä tyhmää porukkaa, mitä suomen "johdossa" on.
Jos sovitaan että näin on, keitä haluaisit maan johtoon? Mitkä puolueet, kuka pääministeriksi ja sitä rataa.
Vai onko Suomessa lainkaan kelvollisia poliitikkoja? Pitäisikö meidän suosiolla kutsua osaava kuvernööri Venäjältä?
Totta.
Ei sitä tyhmyyttä hakemallakaan löydy niin paljon kuin ylimielisissä sitä on jo nyt.
Ei nykyiset puolueet aja suomen asioita se on faktaa.
Mutta mitään vaihtoehtoa sinulla ei ole esittää? Sitten pitää pärjätä nykyisillä puolueilla, sori siitä. ✔️
ensin tehtiin talous lama, joloin kansalle tarjottiin pelastus rengas eusta lähtö kohtaiseksi, josta tuli maha lasku,
Nyt kuule takaisin kouluun mars mars.
Vastaatko itsellesi?
Kyllä vastaa.
Vastaan kysymyksellä. Onko sinun mielestäsi "ensin tehtiin talous lama, joloin kansalle tarjottiin pelastus rengas eusta lähtö kohtaiseksi, josta tuli maha lasku," tekstiä jota koulun penkillä opetusta kuunnellut yksilö tuottaa?
Ei siellä yliopistossa opeteta muuta kuin ylimielisyyttä ja valehtelua.
Typerys se luulee että netti ja tietsikkakin on kehitetty arkiajattelulla ja Raamattua lukemalla eikä yliopistotiedolla. 🤣
Aloittaja kirjoittaa ihan asiaa.... yksi lisävaihtoehto voisi olla se, että Suomi saadaan sen "ansaitsemalle" paikalle... Edellinen hallitus luuli, että Suomi on maailman napa, pelastamme yksin jopa ilmaston, kunhan on tarpeeksi "kunnianhimoinen" tavoite. Lainarahaa kylvettiin kaikkiin mahdollisiin "loikkiin" MILJARDEITTAIN!!! Kun otetaan huomioon se, että Suomi on EU:ssa NETTOMAKSAJA (houkuteltiin kyllä mukaan nettosaajana, mutta parina vuonna tuli muutama roponen, sen jälkeen maksuosuus on noussut). Nyt NETTOSAAJINA on 17!!!!!! valtiota, JOILLA ON VÄHEMMÄN VELKAA KUIN MEILLA!!!!!!! Noissa maissa on verotus VÄHINTÄÄN 10% alhaisempi ja verovaroin tuetaan kaikkea mahdollista ilmaisista lääkäreistä ilmaisiin bussimatkoihin... eli siis EU:n tuella!!!!!
Porvaripropagandaa pukkaa.
Brexit näytti mitä tapahtuu, kun maahan pesiytynyt EU-parasiitti lähtee. Jää pelkkä luuranko jäljelle. Tämän hetkisten olosuhteiden perusteella Suomella ei ole minkäänlaisia mahdollisuuksia irtautua EU:sta. Korjausoperaatio olis mittava ja kestäis useamman hallituskauden, että saadaan tuottavat resurssit kuntoon. Vasta sitten voi harkita irtautumista. Tosin se vaatii vielä senkin, että kansan keskuudesta löytyy selkärangallisia suomalaisia. Demarit, Kokoomus ja Kepu tulee pitämään kynsin hampain kiinni valta-asemasta ja siitä, että suomalaiset ruokkii parasiittia jatkossakin.
PS on talouspolitiikaltaan kokoomuksen sisarpuolue.
Demarit, Kokoomus ja Kepu ovat puolueita joita johdetaan muualta.
Näin se on aina ollut.
Entä PS?
Miksi vastaat itsellesi?
Tiedätkö mitkä tullit tulee sitten viennistä EU maihin, tavara ei käy kaupaksi sitäkään vähää, mitä nyt.
> Suomen viimeinen hyvä vuosi oli 1989
Tuolloin oli asuntolainojen korot 12...15% paikkeilla. Suomen pankki oli juuri vapauttanut ulkomaisten valuuttalainojen ottamisen, ja lainaa jaettiin olemattomin vakuuksin kaksin käsin.
Minun muistikuvani mukaan tuo aika ei ollut mitenkään kovin hyvää ja menestyksekästä aikaa silloiselle asuntovelkaiselle kolmikymppiselle.
no ei todellakaan ollut muistat oikein. pienikin katko tuloissa ja pankki laitto velkakämpät heti lihoiks. asuntovelkaisille jäi vain velka. perheet hajosivat ja kossu maistui.
Eu ja nato olisi hyvä, mutta Suomen pienet vaikuttavassa asemassa olevat valtapiirit tulkitsevat joka ainoan direktiivin ja artiklan omien pienten sisäpiiriensä etujen hyväksi ja tavallisen kansan tappioksi. Neuvostoliiton aikaan asia oli suunnilleen sama, pieni sisäpiiri nuoleskeli Kremiln per**ttä ja jakoi itseleen kaiken hyvän. Monien kohdalla 60-70 luvuilla se tarkoitti pakkomuuttoa Ruotsiin. Siihen kansa halusi muutoksen parempaan. Valitettavasti Eu ei sitä pystynyt tuomaan. Ruotsi ja Norja sentään säilyttivät omat valuuttansa.
Kyllä Suomi tulee vielä nousemaan. Aikaa se vienee, mutta nykyiset valtapiirit eivät ole siinä kehityksessä enää mukana. Jo heidän ikärakenteensa estää heidän mukana olonsa. Tulevaisuus tulee aina olemaan nuorempien sukupolvien, jotka eivät ehkä arvosta nykyään vallitsevaa rosvotaloutta ja kansan kusettamista.
Kapitalismi on hylättävä, se ei ollut toimiva systeemi.
Kommunismi nähdään taas ratkaisuna maailman ongelmiin.
https://marxisti.com/vallankumous/
Silloin kun alettiin vouhottaa punikkien toimesta globalismista ja monikulttuurisuudesta, alkoi alamäki. Kepu ja kokoomus heitti arvot kotiuskontoisänmaa pois noihin aikoihin. Kun kaikki tahot alkoivat suosia muita kuin omaa kansaa, tässä tulos.
Eu perkele tekee yhdessä haitallisen maahanmuuton kanssa tuhonsa. Haitallinen maahanmuutto maksaa jopa kymmenen miljardia euroa joka ikinen vuosi.
Natoa tarvitaan sillä puttela on hullumpi kuin koskaan.
Vihervassut erityisesti huutavat kuinka tärkeää on globalisaatio ja monokulttuurisuus. Nämä tuhoaa maamme täysin. Kuka hullu äänestää vihervassuja
Korjaan monikulttuurisuus. Tosin he saavat monokulttuurisuuden koska eräs uskonto ei salli mitään muuta kuin omansa.
Kyllä.
eu maiden velkaantuminen ole pelkästään, suomen ongelma koska eurolla voi kellutella,kuten markalla,
Suomen tulee erota Eurosta eli raha liitosta ja ottaa Oma Markka takaisin
Käyttöön!
Muilla pohjoismailla omat Valuutat joten heillä menee hyvin!
Euro on liian vahva jo myös Saksalle!
Markka pelastaa Suomen.
Ainut vaihtoehto jolla talous saadaan toipumaan. Kivulias tie on sekin. Nykyinen tie ei johda mihinkään muuhun kun brysselin vallan totaaliseen hallintaan.
Vuosi on jotakuinkin oikea. Alamäki alkoi silloin. Entinen Suomi kuoli. Valtio korvattiin markkinavoimilla ja pörssiyhtiöillä. Talouskasvu on uskomista, mutta ekonomistien lupaukset eivät ole toteutuneet.
Tässä kohtaa saattaisi vanha sananlasku "pesuveden mukana heitetystä lapsesta" olla oikea. Eli vaikka olemme liittyneet EU:n ja Naton, ei ole ollut mitään syytä luopua hyvästä kansallisesta hallinnosta, rakentavasta ulkopolitiikasta ja kansalaisten perusoikeuksista.
1989 asti Suomi eli pelkästään Neuvostoliiton pelon alaisena ja pilasi taloutensa typerillä päätöksillä ja ajoi kansan ja yrittäjät sellaiseen ahdinkoon ja itsemurhiin ettei pahempaa olla nähty. Nyt olemme menossa saman tapaiseen tilanteeseen, ellei EU ota maatamme holhoukseen tai hallitus vaihdu pian. Nykyinen hallitus tekee kaikkensa ettei joudu EU:n tarkkailuun ja sen varjolla tekee sellaisia leikkauksia ja tuhoa julkisiin palveluihin ettei muualla kehdattaisi.
Nämä EU eropuheet ovat vain tyhmien ja lapsellisten hölmöjen juttuja. Britannia on hyvä esimerkki kun maa eroaa EU:sta, taloudellinen katastrofi ja sekasorto maassa ja nyt kova tyrkky pyrkiä takaisin.
Tyhmintä mitä juuri nyt tapahtuu on se, että väitetään ja jopa uskotaan kaiken kurjuuden olevan tämän hallituksen syytä ja että SDP-vetoinen hallitus korjaisi kaiken ja maahan tulisi täystyöllisyys yms. Ei taatusti korjaa vaan samalla tai pahemmalla syömävelalla joudutaan jatkamaan kunnes joku ulkopuolinen taho viheltää pelin poikki.
Heräsikö venäläistrolli taas aivopestynä käskyttäjänsä orjana trollaamaan?
Tuleeko venäläistrollille hyvä mieli siitä, että yrittää tehdä haittaa toisen maan kansalaisille?
Kyllä olet tyhmä!
Sääliksi käy nykynuoria ja vauvoja tulevassa suurmatuhellvetissä,.aivopesussa,yksinäisyydessä pv.tä ja luureja rakastellen, ikiköyhyydessä.
Tuli elettyä mahtavat 60-70-80-90 luvut.
Luojan kiitos!