Autot nopeasti myyntiin
Moottori kertoi viime syksynä laajassa artikkelissaan autokaupan ongelmista ja kuluttajien sudenkuopista autokaupoilla. Moottorin haastattelema asianajaja Mikko Heinonkoski totesi tuolloin, että käytettyjen autojen kaupassa lähes vallitsee käytäntö, että myyntiin tulleita autoja ei tarkisteta välttämättä ollenkaan, vaan ne laitetaan myyntiin mahdollisimman nopeasti kaikkine vikoineen.
Raportti: Autokaupan sudenkuopat – asiakas altavastaajana
Moottorin marraskuussa 2024 julkaisema artikkeli laaja koski autokaupan sudenkuoppia ja sitä, kuinka asiakas on monesti altavastaajana, kun käytetyn ajoneuvon kaupassa ilmenee ongelmia. Artikkelissa käsiteltiin samoja autokaupan ongelmia, mitkä kuluttaja-asiamies on nyt nostanut esille.
Lue artikkeli
Heinonkosken mielestä ongelmat voisi välttää hyvin yksinkertaisilla asioilla, kuten sillä, että autot tarkistettaisiin ja viat korjattaisiin ennen myyntiin laittamista.
Kun kuluttaja reklamoi pian kauppojen jälkeen vikaantuneesta autosta autoliikkeeseen, alkaa monesti vääntäminen. Jos neuvottelemaan pääsee, auton ostajalta aletaan vaatia, että myös hän osallistuu auton korjaamisen kustannuksiin, Heinonkoski totesi Moottorille antamassaan haastattelussa.
– Kuluttajille on valitettavasti saatu myytyä tämä ajatus, että tottakai pitää maksaa. Osa asiakkaista voi olla onnellinen siitä, että autoliike maksoi puolet korjauskustannuksista. Minä olen sitten se ilonpilaaja, että sori, heidän olisi pitänyt maksaa se kokonaan, Heinonkoski sanoi tuolloin Moottorille.
Autot nopeasti myyntiin
Anonyymi-ap
2
160
Vastaukset
- Anonyymi
Moottorin haastattelema asianajaja Mikko Heinonkoski totesi tuolloin, että käytettyjen autojen kaupassa lähes vallitsee käytäntö, että myyntiin tulleita autoja ei tarkisteta välttämättä ollenkaan, vaan ne laitetaan myyntiin mahdollisimman nopeasti kaikkine vikoineen.
Raportti: Autokaupan sudenkuopat – asiakas altavastaajana
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse734527Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1053769Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1423463Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.371970Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691921Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891219- 1181035
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.127944- 55925
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25837